Відкрити меню

Позовна заява про відшкодування моральної шкоди

Позовна заява про відшкодування моральної шкоди

Коли заходить розмова про відшкодування шкоди, традиційно мається на увазі матеріальна шкода. Тобто шкода, що буда завдана майну, призвела до недоотримання прибутку, чи була спричинена здоров’ю. З відшкодуванням такої шкоди, в юридичній практиці, все відносно просто й зрозуміло. А от питання відшкодування моральної шкоди, на практиці є більш складним. Причин тому декілька: складність встановлення її наявності, та прив’язка розміру відшкодування до певної грошової суми.

Тим не менш, в сучасній судовій практиці безліч випадків, коли відшкодування моральної шкоди призначається судом, і постраждала сторона його отримує. Тому не слід боятися звертатися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, задля захисту своїх прав.

Загальні відомості про відшкодування моральної шкоди

Під моральною шкодою, з точки зору діючих правових норм в Україні, варто вважати втрати, що мають немайновий характер, які були спричиненні моральними або/й фізичними стражданнями чи іншими негативними явищами, що були заподіяні фізичній або юридичній особі незаконними діями чи бездіяльністю інших осіб.

Таке тлумачення ми знаходимо у пункті 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95 № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди».

З точки зору права, моральна шкода може полягати:

  • у стражданнях та болю фізичного характеру, які фізична особа зазнала внаслідок ушкодження її здоров’я;
  • у душевних стражданнях, які зазнала фізична особа, коли до неї була виявлена протиправна дія, або до її близьких родичів та членів сім’ї;
  • у стражданнях душевного характеру, яких зазнала фізична особа при пошкодженні чи знищенні її майна;
  • у випадках, коли мало місце приниження честі та гідності фізичної особи, чи ділової репутації, як фізичної так і юридичної особи.

Якщо ви вважаєте, що одне з перелічених вище порушень стосується вас, то ви в праві подати до суду. Саме суд визначає розмір моральної шкоди, при цьому робить це незалежно від розміру фактично нанесеної майнової шкоди.

В діючому законодавстві України існує цілий ряд статей, в яких прямо закріплене право людини на звернення до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, та на особливості цього понняття. Зокрема треба звернути увагу на статтю 23 ЦК України, та на ст. 216, 225, 227, 611, 700 і т.д. Крім Цивільного кодексу, відшкодування моральної шкоди, також передбачено й у КПК ст. 128, а також у ряді спеціальних законів України.

Тому перед подачою заяви до суду, треба ретельно вивчити правову базу стосовно предмету позову, щоб вірно вказати в його обгрунтуванні необхідні посилання на відповідні законодавчі акти та конкретні статті.

Зразок позовної заяви про відшкодування моральної шкоди

В залежності від конкретних обставин справи, зміст позовної заяви може варіюватися. У той же час, структура заяви про відшкодування моральної шкоди є незмінною. Тому у випадку, коли ви складаєте позов самостійно, без допомоги кваліфікованого юриста, ви можете спиратися на структуру наведену нижче.

Зразок позовної заяви про відшкодування моральної шкоди

Зауважимо, все що пишеться у дужках – це пояснення та підказки для вас. У самій заяві їх писати не потрібно. П.І.Б. – це Прізвище Ім’я та по Батькові особи. Абревіатури ЦК – Цивільний Кодекс України, КПК – Кримінально Процесуальний Кодекс України.

При складанні позовної заяви про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, важливо правильно визначити розмір відшкодування. На сьогоднішній день, судова практика показує, що проханий сума дуже рідко задовольняється у повному обсязі. Тому, краще називати максимально великі в розумних межах суми відшкодування, та переконливо їх обґрунтувати, адже суддя виносить вирок на основі ваших аргументів. Це дозволить отримати, навіть при частковому задоволенні позову, достатню суму відшкодування.

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку