Відкрити меню

Криптовалюта: що це таке та як вона оподатковується в Україні?


Криптовалюта: що це таке та як вона оподатковується в Україні?

В житті багатьох українців значне місце посіли різноманітні віртуальні активи. Криптовалюта поки що є відносно новим явищем у сфері фінансів, тому нею користуються не всі. Проте навряд чи можна сьогодні знайти людину, яка б ніколи не чула про криптовалюту та не намагалася би зрозуміти, що ж це таке?

То що ж це таке – криптовалюта?

Така назва дана різновиду цифрової валюти, у якій передбачене повністю автоматичне здійснення емісії та обліку децентралізованою платіжною системою.

Криптовалюта – це цифрова валюта, яка функціонує завдяки механізму асиметричного шифрування. У світі існує близько тисячі різноманітних криптовалют. Першою та найвідомішою з них є біткойн (Bitcoin), побудований, подібно до будь-якої іншої криптовалюти, на базі технології Blockchain. Останнім часом, завдяки стрімкому зростанню цін біткойнів, увага до них українців стрімко підвищилася.

Сьогодні в нашій країни існує чимало кафе, ресторанів, торгових точок та інших закладів, у яких залюбки приймають до оплати криптовалюту (передовсім біткойни). В інтернеті завжди можна знайти список місць, де можна витратити свої віртуальні гроші.

У чому полягає різниця між криптовалютою та традиційною валютою?

Одиницею криптовалюти є код, народжений в результаті проведення складних комп’ютерних обчислень. Цей новітній вид активів кардинально відрізняється від грошей, до яких усі звикли, та інших фінансових активів. Різниця між криптовалютою та грошима полягає в тому, що першою можна володіти безпосередньо, без використання банку чи якогось дозвільного органу. Місце зберігання криптовалюти – особистий електронний гаманець.

Переваги криптовалюти полягають у відсутності центрального органу емісії та управління, а також у тому, що:

  • вона не підкріплена жодною національною
    валютою;
  • її неможливо підробити.

Щодо правового регулювання оподаткування та обігу криптовалюти в Україні

До 17 лютого 2022 року обіг криптовалюти в Україні законодавчо не був врегульований. Саме в цей день Верховною Радою було прийнято Закон «Про віртуальні активи». 15 березня його підписав Президент. До цієї дати спеціального законодавства про криптовалюту в Україні не було. Законом закріплене визначення поняття.

Відтепер віртуальними активами слід називати нематеріальне благо та об’єкт цивільних прав, наділений вартістю та виражений сукупністю даних онлайн. Щодо існування та оборотоздатності віртуального активу – вони забезпечуються відповідною системою забезпечення. Віртуальним активом посвідчуються майнові права.

Закон запроваджує норми, які відповідають міжнародним стандартам FATF (групи, діяльність якої спрямована на протидію відмиванню грошей). Даними нормами врегульовуються питання обігу в Україні віртуальних активів, право власності на них, відповідно визначаються учасники ринку та державна політика у сфері обороту активів.

Щодо регулювання оподаткування віртуальних активів

У вказаному Законі немає норм, які стосуються оподаткування віртуальних активів. Однак, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень, даний Закон вступає в дію з дня, коли набирає чинності інший закон України, проект якого наданий для ознайомлення у ВР. Новим законом вносяться зміни до ПК України, які стосуються особливостей оподаткування віртуальних активів.

У Проекті Закону, наданому для ознайомлення у Верховну Раду, представлена пропозиція оподатковування прибутку від продажу криптовалюти податком на прибуток підприємств. Запропонована пільгова ставка – 5% до кінця наступного, 2024 року. З першого січня 2025-го пільгова ставка має зрости до 18%. Податок на доходи фізичних осіб має становити 5%. Операції з віртуальними активами оподаткуванню ПДВ не підлягатимуть.

Щодо сьогоднішніх норм

ПК України не містить спеціальних норм щодо оподаткування криптовалюти. Для оподаткування доходів від продажу криптовалюти використовуються загальні правила: податок на доходи становить18%, військовий збір – 1,5%.

387 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку