Основне про порядок проходження МСЕК
У нашій країні особам з інвалідністю гарантується отримання широкого спектру соціальних пільг. Через це питання про порядок проходження МСЕК для багатьох осіб, які мають вади здоров’я, сьогодні актуальне, як і завжди.
МСЕК: що це таке?
Це скорочена назва медико-соціальної експертної комісії, якою проводиться медико-соціальна експертиза. Основні нормативні засади проходження МСЕК сформульовані у Постанові КМУ № 1317 від 03.12.2009 року.
Як утворюється комісія?
Відповідно до п. 4 даної Постанови, в утворенні експертної комісії використовується територіальний принцип. На сьогодні створено МСЕК:
- республіканську (Крим);
- обласні Центральні міські (м. Київ та м. Севастополь);
- міські (у містах);
- міжрайонні;
- районні.
Про сутність медико-соціальної експертизи
Медико-соціальна експертиза полягає у комплексному обстеженні усіх систем організму особи з метою встановлення ступеню втрати нею здоров’я, обмеження життєдіяльності, до якого спричинився стійкий функціональний розлад.
Відповідно до п.8 ст.1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», з метою найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи експертиза встановлює:
- групу інвалідності;
- час, коли вона настала;
- причину;
- рекомендації стосовно прийнятних видів діяльності, умов праці (відповідно до стану здоров’я);
- потребу у догляді сторонніх;
- відповідні види санаторно-курортного лікування та соціального захисту.
Про порядок проходження МСЕК у мирний час: кого направляють на комісію?
На проходження медико-санітарної експертизи лікувально-консультативною комісією (далі – ЛКК) направляються цивільні та військові особи з метою встановити інвалідність та відповідний ступінь втрати ними працездатності. Направлення на комісію базується на результатах попереднього обстеження, після діагностування, лікувальних і реабілітаційних заходів. Підставою для нього є наявність інформації, підтверджуючої стійке порушення функцій організму, зумовлених хворобами, наслідками травм/вродженими вадами, які сприяють обмеженню життєдіяльності.
Як довго триває огляд?
Кожною МСЕК проводиться обстеження хворого впродовж п’яти днів відтоді, коли до комісії надійшло направлення від ЛКК. За підсумками обстеження приймається рішення стосовно наявності/відсутності інвалідності.
Встановлена інвалідность та ступінь втрати працездатності позначаються датою, коли до комісії надійшли відповідні документи.
Які необхідні документи?
До переліку документів, які надаються комісії, включено:
- паспорт (дозволено замінити іншим документом, засвідчуючим особу);
- направлення від ЛПЗ (форма № 088/о);
- трудову книжку, її завірену копію;
- витяги з історії хвороб та з амбулаторної карти;
- свідоцтво про наявність хвороби (постанова ВЛК).
Особи, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, надають висновок експертизи, складений міжрегіональною відомчою комісією, про зв’язок їхнього стану з наслідками аварії.
Військовослужбовцями надаються довідки, якими підтверджується їхня участь у бойових діях.
Як проводиться огляд?
Огляд осіб, які звертаються для встановлення факту інвалідності, проводиться членами комісії за місцем їх проживання/лікування.
Передбачений заочний огляд комісії (без присутності заявника). У такому випадку підставою для проходження комісії є:
- направлення;
- заява хворого;
- наявність у особи хвороб, дефектів, за яких передбачається безтрокове встановлення групи інвалідності.
Заочно провести огляд МСЕК неможливо у разі виявлення у особи найбільш поширених форм захворювань та у разі, коли причиною інвалідності є нещасний випадок на виробництві/захворювання:
- професійне;
- отримане під час служби в ЗСУ (в органах внутрішніх справ);
- спричинене впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії у Чорнобилі.
Якими документами засвідчується факт інвалідності?
За підсумками обстеження комісією видається особі, визнаній інвалідом (такою, яка втратила професійну працездатність), довідка та індивідуальна програма реабілітації.
Комісією мають бути надіслані:
- виписка з акту обстеження – до органу, де інвалід перебуває на обліку у якості отримувача пенсії/ державної соціальної допомоги (до 3 днів);
- індивідуальна програма реабілітації та виписка з акту огляду комісії стосовно результатів встановлення втрати профпридатності – до органу державного соціального страхування;
- копія індивідуальної програми реабілітації – до органу праці та соцзахисту за місцем проживання та ЛФК;
- повідомлення про факт встановлення групи інвалідності, витяг з акту комісії – за місцем роботи.
А коли заявник не згоден із рішенням комісії?
У такому випадку рішення МСЕК оскаржується впродовж одного місяця по одержанні висновку. Для цього необхідно звернутися до комісії вищого рівня /органів охорони здоров’я. Також рішення МСЕК оскаржується у суді (термін – півроку по одержанні рішення).
Як пройти комісію під час війни?
Особливості проходження комісії у період воєнного стану затверджені Постановою Уряду №225 від 08.08. 2022. Згідно з документом, під час дії воєнного стану та у шестимісячний термін по його скасуванні/припиненні:
- у разі неможливості заявника з’явитися на огляді, рішення про інвалідність встановлюється заочно (підстава – направлення від ЛКК);
- направлення від ЛКК є обов’язковим для проходження комісії, незалежно від того, де заявник проживає (зареєстрований, перебуває);
- вимога обов’язкового огляду не застосовується по відношенню до інвалідів похилого віку/таких, що живуть у віддаленій місцевості (лікуються у стаціонарі);
- у разі знаходження людини за кордоном, заочно встановити їй групу інвалідності неможливо.
Рішення відносно продовження тимчасової непрацездатності комісія приймає без направлення ЛКК/з направленням, складеним впродовж місяця після припинення воєнного стану:
- у разі безперервної тимчасової непрацездатності протягом 4-х місяців від дня її настання;
- якщо непрацездатність за останній рік пов’язана з однією і тою же хворобою впродовж п’яти місяців з перервою.
У разі, якщо строк повторного огляду припадає на період воєнного стану, для інвалідів із непрацездатністю та дітей-інвалідів він переноситься на період припинення особливого режиму, але не пізніше, ніж на півроку потому.
1046 переглядів