Відкрити меню

Про права на вогнепальну зброю та її легалізацію в Україні


Про права на вогнепальну зброю та її легалізацію в Україні

Дискусія щодо цього питання в Україні триває вже понад два десятиліття. І лише 23 лютого минулого року проект Закону «Про право на цивільну вогнепальну зброю» був прийнятий парламентом за основу.

З історії питання

До цього часу більшість політиків наголошувала на неготовності суспільства до такого кроку та на низькій культурі поводження українських громадян зі зброєю, що могло би створювати потенційну небезпеку для здоров’я та життя населення. Не надто схвально поставилося до ідеї легалізації зброї й в суспільстві: за результатами соціологічного опитування групи «Рейтинг», у 2021 році її підтримало лише 25 відсотків громадян. Проте цей показник засвідчив зростання кількості прихильників цієї ідеї – у 2014-му вона складала лише 10 відсотків.

Суттєві зміни у ставлені українців до права на зброю сталися після вторгнення РФ на землю України. Сьогодні понад 59 відсотків громадян з тих 1,7 млн, що взяли участь у всеукраїнському опитуванні, яке відбулося 25.05.2022 за допомогою сервісу «Дія», висловили готовність отримати зброю для власного захисту. Ці дані майже не відрізнялися від результатів опитування, проведеного двома днями раніше, 23.05.2022, групою «Рейтинг».

Які права щодо володіння зброєю мають українці сьогодні?

Наразі українці мають право легального володіння мисливською вогнепальною зброєю різного типу – від помпових рушниць до різноманітних карабінів. Правом легально придбати мисливську зброю наділений кожен громадянин України: досягши 21 року можна стати власником мисливської гладкоствольної рушниці, в 25 років можна придбати нарізну (гвинтівку, карабін чи рушницю). Окремим категоріїям українців дозволено мати травматичну зброю. Слід пам’ятати також про те, що кілька років тому очільниками силових відомств була подарована велика кількість примрників зброї особам, не маючим жодного відношення ні до військової, ані до правоохоронної служби.

Щодо зростання попиту на зброю

МВС інформує: до початку повномасштабної агресії кількість одиниць вогнепальної зброї, якою українці володіли легально, складала приблизно 1,3 млн. Як засвідчив Георгій Учайкін, голова Української асоціації власників зброї, до повномасштабного вторгнення ворога в Україну серед громадян переважав попит на гладкоствольну зброю. Після вторгнення його перевершив попит на нарізну. Серед найпопулярніших видів очільник асоціації називає цивільну версію автомата Калашникова та американський М4.

Щодо змін у механізмі отримання

Правовими регуляторами механізму отримання дозволу на зброю до лютого 2022-го регулювався двома наказами МВС України, які ускладнювали процедуру отримання дозволу на придбання зброї. Та вже в березні минулого року процедура була спрощена введенням відповідного наказу МВС №170. Згідно цього документу, існує три механізми володіння цивільними особами вогнепальною зброєю в умовах війни в Україні:

  • громадяни можуть набувати у власність вогнепальну зброю в загальному порядку, поновлюючи дозвіл на володіння нею кожні 3 роки;
  • під час дії воєнного стану громадяни можуть отримувати дозвіл на володіння ( придбання, носіння та зберігання) вогнепальною зброєю у скороченому порядку;
  • під час дії воєнного стану громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що на законних підставах перебувають на території України, мають право на тимчасове отримання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї з метою участі у захисті країни від ворога.

Щодо нелегального володіння зброєю

За даними Small Arms Survey (швейцарської дослідницької організації), сьогодні в Україні велику проблему створює обіг нелегальної зброї, яка нараховує від 3 до 5 млн одиниць. Це питання ускладнене відсутністю жодного закону, який би його врегульовував. Досі не розпочато функціонування єдиного державного реєстру власників зброї, не створена класифікація сучасної цивільної вогнепальної зброї. Дана обставина є підґрунтям для зростання у цій сфері корупції.

Про права на вогнепальну зброю та її легалізацію в Україні

Про необхідність прийняття закону

За твердженням фахівців, у 2014 році, з початком бойових дій на сході України ринок нелегальної зброї суттєво зріс у масштабах. Тому прийняття відповідного закону наразі є дуже важливим. Законом втановлювався би необхідний контроль за походженням, зберіганням, використанням та утилізацією зброї, тобто легалізація абсолютно всієї зброї, наявної у громадян. Прийняттям закону поведінка людини повернулася би в легальне поле, кожна конкретна одиниця зброї прив’язувалася би до конкретної особи, на яку покладалася б відповідальність за кожен здійснений з неї постріл.

Відповідно до прийнятих нещодавно змін до ч. 3 ст. 263 КК України, громадяни мають або здати зброю, або поставити її на облік.

З зарубіжного досвіду

Аналіз зарубіжного досвіду доводить економічну вигоду легалізації вогнепальної зброї чи узаконення прав на неї, оскільки значний дохід до держбюджету надходить:

  • від продажу зброї, її комплектуючих та техобслуговування;
  • від ліцензій, а також проведення курсів з користування;
  • від страхування;
  • від податку на зброю.

Про нормативні передумови

Для надання українцям прав на купівлю зброї для самозахисту нормативними документами є:

  • Стаття 27 Конституції України, обумовлююча право кожної людини на захист свого життя.
  • Стаття 36 Кримінального кодексу України, якою особа звільняється від кримінальної відповідальності за використання зброї для захисту від нападу озброєної особи або осіб, насильницького вторгнення в житлове приміщення тощо.
  • Стаття 43, ч.3 Кримінального кодексу України, якою особа звільняється від кримінальної відповідальності за використання зброї проти осіб, якими здійснюється збройна агресія проти України, а також пов’язаного з цим пошкодження або знищення майна.

За висновками науковців, підвищення рівня легального озброєння громадян сприяє підвищенню рівня демократії та соціальної відповідальності в країні.

405 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку