Щодо мобілізації в Україні офіцерів запасу: про що слід знати у 2023-му?
Нинішнього року питання мобілізації придатних до служби чоловіків залишається як ніколи актуальним. Однією з нагальних складових національної системи безпеки та оборони є мобілізація офіцерів запасу. Необхідність у здійсненні їх мобілізації обумовлена змінами у геополітичній ситуації, зростанням воєнних загроз та потребою у підтримці потужності армії України. Про деякі аспекти даного питання ми розповімо в нашій статті.
Кого відносять до офіцерів запасу?
До цієї категорії відносять військових, власників диплома бакалавра (можуть мати вищий освітній ступінь), якими пройдено курс спеціальної військової підготовки офіцерів запасу, та здано відповідні іспити. Після успішного складання іспиту військового атестують як офіцера запасу та заносять до офіцерського складу. Слід розуміти, що звання офіцера запасу є первинним.
Що говорить закон?
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» обумовлюється підлягання мобілізації усіх українських громадян, які є військовозобов’язаними, у тому числі й офіцерів запасу, оскільки останнім надається такий статус.
Призов офіцерів запасу та призначення їх на посади під час воєнного стану регулює затверджене президентом Положення за № 1153/2008 від 10.12. 2008
Про зміст обов’язків
До обов’язків офіцерів запасу під час мобілізації, яка триває зараз в Україні, входить:
- Після отримання оповіщення прибути до територіального центру з метою упорядкування своїх військово-облікових даних. Оповіщення щодо необхідності прибути до територіального центру особі можуть надати за місцем проживання, за місцем роботи, на вулиці.
- Пройти військово-лікарську комісію.
- Вирушити на військову підготовку, де пройти удосконалення своєї спеціалізації.
Офіцерів запасу зобовʼязують без погодження з очільником відповідного територіального центру не переїжджати на інше місце проживання.
Про порядок мобілізації
У 2023 році під час воєнного стану мобілізація офіцерів запасу відбувається на загальних підставах, порядок мобілізації для них не відрізняється від мобілізації інших категорій військовозобов’язаних. Як і інші, вони повинні пройти усі мобілізаційні етапи та отримати мобілізаційне розпорядження.
Даний документ є формою призову офіцера запасу. У випадку, якщо особа не з’явиться на місце, означене у розпорядженні, існує можливість її притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення. Необхідно знати про те, що не завжди під час воєнного стану офіцерів запасу мобілізують за їхніми спеціальностями, що зазначені у військово-обліковій документації. Вони можуть бути мобілізовані як за іншими спеціальностями, так і на нижчу посаду. Призначення або переміщення на нижчу посаду може бути пов’язане як зі станом здоров’я, так і з іншими причинами, і не потребує згоди на це офіцера.
Згідно ст. 22 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” граничним віком перебування офіцера запасу на службі є 45 років.
У випадку, якщо у особи вже сплив даний граничний вік, її не мають права залучити на військову службу. На цьому слід наголосити у територіальному центрі. Таку особу не мають права примушувати до проходження військово-лікарської комісії.
Про відстрочку
Згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон), офіцери запасу мають право на відстрочку від мобілізації. До категорії осіб, яким надається право відстрочки, відносять:
- Осіб з інвалідністю чи таких, що за станом здоровʼя визнані тимчасово непридатними до служби. Обмеженою придатністю офіцер не звільняється від призову, вона лише обумовлює визначення роду військової служби, місця її несення, допустимі для нього види діяльності.
- Осіб, які заброньовані за підприємствами, організаціями, у яких вони є працівниками.
- Осіб, які зайняті доглядом за дружиною з інвалідністю, за батьками (батьками дружини) з інвалідністю І -ІІ груп, постійно зайняті доглядом за особами, які цього потребують.
- Осіб, на утриманні яких є троє й більше дітей, (однієї дитини з інвалідністю).
- Інших осіб, на яких поширюються правила,
Про порядок отримання відстрочки
Для отримання відстрочки офіцер запасу має звернутися до територіального центру, у якому його поставлено на облік, із відповідною заявою та надати матеріали, які би підтверджували його права на відстрочку.
692 перегляди