Відкрити меню

Щодо переходу права власності при придбанні транспортного засобу, зокрема авто


Щодо переходу права власності при придбанні транспортного засобу, зокрема авто

Як правильно укласти договір купівлі-продажу та перереєструвати транспортний засіб? Дане питання стає все більш актуальним у середовищі автомобілістів.

У квітні 2023 р. Верховним Судом (далі – ВС) проводилося дослідження питань, пов’язаних із переходом права власності на автомобіль при підписанні договору його придбання та продажу (спр. № 569/20334/21, пров. № 61-474св23). Що являє собою договір?

Договір являє собою універсальний документальний регулятор перебігу приватних взаємовідносин. Даним документом встановлюються (змінюються або припиняються) приватні обов’язки. Відповідно до змісту договору, право власності у будь-якої особи, яка є набувачем рухомого або нерухомого майна, виникає саме у той момент, коли це майно їй передається, у разі якщо законодавством чи самим укладеним договором не встановлюється іншого (част. 1 ст. 334 ЦК).

Часом виникнення права на нерухоме майно, стосовно якого передбачено обов’язкову держреєстрацію, визначається день реєстрації даного майна. (част. 4 ст. 334 ЦК). Спеціалісти відносять автомобіль, як і будь-який інший транспортний засіб, до рухомих речей. Такими називаються будь-які з речей, які за потребою вільно переміщуються у просторі (згідно част. 2 ст. 181 ЦК).

Часом виникнення права на рухоме майно визначається момент передання даного рухомого майна особі-набувачу. Виняток складають випадки, коли в законі або у положеннях договору вказано інше. У процесі вибора й застосування норм права щодо правовідносин, які визнано спірними, судом враховуються висновки про їх застосування, розміщені в постановах ВС – у частині 4 ст. 263 ЦПК).

У постанові від 05 травня 2023 р., п.7.13 (спр. № 911/1278/20, пров. № 12-33гс22) зазначено, що част. 1 ст. 334 ЦК не передбачається перехід права власності на рухоме майно до набувача з моменту проведення державної реєстрації даного майна.

Згідно із статтями 6, 627, 628 ЦК право власності на рухоме майно переходить до набувача даного права відповідно до умов укладеного договору у той момент, коли йому передається транспортний засіб, у разі, якщо не передбачено іншого у договорі.
Отже, сама реєстрація авто не має впливу на настання факту визнання права власності на транспортний засіб як набутого.

Оскільки автомобіль відноситься до рухомих речей, право власності на які, згідно із законом, виникає саме у момент їх передачі, укладенням письмовим договору купівлі-придбання породжується настання правових наслідків щодо даного транспортного засобу – а саме передача права власності на даний транспортний засіб від особи продавця до особи набувача без залежності від зняття його з реєстрації чи перереєстрації, якщо договором не передбачається іншого.

74 перегляди

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку