Щодо сучасного геноциду українського народу як злочину, який перебуває у юрисдикції Міжнародного кримінального суду
На думку провідних українських та світових культурних та політичних діячів, повномасштабна агресія з боку РФ проти України була розв’язана з метою системного й послідовного знищення самобутності українського народу, позбавлення його прав на самовизначення й самостійний розвиток.
Інструменти щодо запобігання та покарання за даний злочин надаються світові Конвенцією про геноцид та міжнародним правом. Українські юридичні організації звернулися до міжнародної спільноти з вимогою посприяти припиненню геноциду українського народу та забезпеченню відповідальності за скоєні порушення.
Міжнародним правосуддям встановлено високий поріг доведення злочину геноциду проти українського народу, здійснюваного Росією. Та все ж міжнародна й світова спільнота визначає як відрадний той факт, що дана категорія злочинів належить до юрисдикції Міжнародного кримінального суду.
З висновків міжнародних юристів
В оприлюдненому 12 квітня 2022 року юридичному звіті, підписаному більш ніж тридцятьма провідними експертами та провідними правознавцями в галузі геноциду, йдеться про те, діями Росії в нашій країні надано достатньої кількості доказів задля здійснення висновку щодо геноцидного характеру злочинів, вчинюваних російською армією на теренах України. Над даною доповіддю працювали співробітники Інституту стратегії та політики (США) та Центру прав людини Канади. Серед її авторів – Девід Шеффер, один із засновників Міжнародного кримінального суду.
За висновками, наведеними в звіті, російською державою порушені кілька статей Конвенції ООН про геноцид. Зокрема йдеться про порушення другої та третьої статей Конвенції, у яких дається визначення геноциду як «спроби знищення, повного або часткового, національної, етнічної, расової чи релігійної групи», а також публічного й прямого підбурювання до здійснення цього злочину.
Наведені звинувачення підкріплені довгим переліком доказів, серед яких – свідчення про масові вбивства мирних жителів, насильницькі депортації та нелюдську антиукраїнську риторику, використовувану вищими офіційними особами в РФ.
Доповідь містить заклик до активних дій, адресований до міжнародної спільноти, адже, згідно із Конвенцією ООН про геноцид, на сторонах, які її підписали, лежить несуть юридичне зобов’язання чинити спротив геноциду.
Стисла довідка
Конвенцію щодо запобігання геноциду та покарання за вчинення цього злочину Генеральна асамблея ООН ухвалила у 1948 році.
Країнам-учасницям Конвенції (на сьогодні їх 149), належиться вчинювати запобіжні дії щодо актів геноциду та карати за здійснення злочину як в мирний час, так і під час війни.
Згідно Конвенції, до категорії геноциду відносяться дії, здійснювані із наміром повного або часткового знищення національної, етнічної, расової та релігійної групи як такої.
Серед ознак геноциду:
- вбивство та заподіяння членам групи тяжких тілесних ушкоджень;
- зумисне створення тяжких життєвих умов з метою винищення групи;
- створення перешкод для дітонародження, а також передача насильницького характеру дітей від однієї групи до іншої;
- публічні заклики до вчинення геноцидних злочинів.
Щодо ознак геноциду у діях армії РФ
Серед доказів геноцидного характеру дій окупанта правозахисники наводять факти:
- Відкритих заяв з боку російських вищих чиновників про «неіснування» української нації як такої.
- Масових вбивств цивільних громадян (Буча та інш.).
- Застосування заборонених Женевськими конвенціями боєприпасів (фосфорних, касетних бомб).
- Умисних обстрілів житлових кварталів, медичних закладів, укриттів, гуманітарних коридорів.
- Сексуальних злочинів.
- Депортацій, під час яких людей насильницьки переміщують за межі України, нерідко розділяючи родини, відбираючи дітей у батьків з метою зміни ідентичності.
- Знищення інфраструктури, що призводить до унеможливлення людського існування.
- Знищення українських книг, пограбування музеїв.
- Переслідування на окупованих територіях людей, які сповідують проукраїнські цінності.
- Знищення аграрної техніки, блокування гуманітарних вантажів, вивезення зерна, заборони на обробку сільськогосподарських угідь, які призводять до умисного штучного створення голоду тощо.
Про визнання світом геноциду в Україні
Наразі кілька країн визнали дії Росії в Україні геноцидом: Литва, Латвія, Естонія, Канада, Польща, Чехія, Ірландія. Також підготовлена відповідна резолюція у Конгресі США.
Щодо приєднання Міжнародного кримінального суду до розслідування воєнних злочинів в Україні
За інформацією світових ЗМІ, у квітні минулого року була підписана перша в світі угода щодо приєднання Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) до спільної слідчої групи, яка займається розслідуваннями воєнних злочинів, здійснюваних армією РФ в Україні. На думку фахівців, це є чітким сигналом активізації зусиль світової юридичної спільноти щодо ефективного збирання доказів злочинів, здійснених агресором, та притягнення до відповідальності всіх винних.
303 перегляди