Щодо виконання кредитних договорів під час воєнного стану
Оголошення в лютому 2022 року в нашій країні военного стану, пов’язаного із військовою агресією РФ, суттєво відбилося на виконанні цивільних договорів. 28 лютого 2022 року Торгово-промисловою палатою України було видано документ № 2024/02.0-7.1, змістом якого підтверджується факт існування даної форс-мажорної обставини. Цей документ рекомендується розглядати у якості універсального сертифіката.
Про звільнення від відповідальності через форс-мажор
Слід зауважити, що виконання різних договорів потребує особливих підходів. Так, єдиною вимогою, звільняючою особу від відповідальності за невиконання договірних обов’язків, в кількох випадках визнано оголошення воєнного стану. Такими випадками є невиконання договорів:
- кредиту;
- іпотеки;
- позики.
Щодо інших договорів, законом передбачена необхідність доведення факту неможливості виконання обумовлених ними зобов’язань, тобто факту настання форс-мажорних обставин.
Про звільнення від відповідальності позичальника у разі прострочення виплат
Згідно із документом № 2024/02.0-7.1, під час дії воєнного стану та тридцять днів по його припиненні (скасуванні) в разі, якщо позичальником прострочено термін виконання грошового зобов’язання за кредитним договором (договором позики), він звільняється від відповідальності, означеної ст. 625 ЦКУ. У разі такого прострочення позичальник також звільняється від зобов’язання сплачувати кредитодавцю (позикодавцю) неустойку (штраф, пеню).
Згідно із Законом України № 2120 від 15.03.2022 («Прикінцеві та перехідні положення» п. 2 ч. 3), ті неустойки (пеня/штраф), а також інші платежі, передбачені кредитними договорами, які нараховані, починаючи з 24.02.2022 р. (день запровадження воєнного стану) за прострочення виконання (часткове виконання/невиконання) договорів, кредитодавцями мають бути списані.
Щодо споживчого кредитування
У споживчому кредитуванні у разі невиконання зобов’язань за договором Закон передбачає заборону збільшення відсоткової ставки за використання кредиту.
Однак у разі передбачення кредитним договором змінюваної відсоткової ставки, банк має право самостійно із періодичністю, вказаною в договорі, збільшувати/зменшувати відсоткову ставку відповідно до умов договору та в установленому ним порядку.
В позасудовому порядку банк не має права:
- звертати стягнення на іпотечне майно;
- виселити боржників з іпотечного майна.
Продавати іпотечне майно на електронних торгах в разі прийняття судового рішення про звернення стягнення на майно іпотеки.
Про списання кредитів
1 грудня 2022 року Верховною Радою України було ухвалено законопроєкт №7441-1, яким передбачається списання кредитів на авто та житло, пошкоджені/зруйновані під час війни. Серед умов списання кредиту на житло:
- знищення нерухомості внаслідок воєнних дій;
- відсутність інших місць проживання у позичальника та його сім’ї;
- відсутність простроченої заборгованісті за кредитним договором станом на 23.02. 2022;
- кредит був наданий для купівля житла, його будівництва або реконструкції.
Серед умов списання кредиту на придбання авто:
- знищення авто в результаті воєнних дій;
- відсутність у сім’ї позичальника інших транспортних засобів;
- відсутність заборгованості за договором більше, ніж на тиждень, станом на 23.02. 2022.
У разі неможливості сплатити борг у термін, визначений банком, позичальник може звернутися до кредитора з проханням реструктуризувати його заборгованість.
241 перегляд