Відкрити меню

Щодо виконання кредитних договорів під час воєнного стану


Щодо виконання кредитних договорів під час воєнного стану

Оголошення в лютому 2022 року в нашій країні военного стану, пов’язаного із військовою агресією РФ, суттєво відбилося на виконанні цивільних договорів. 28 лютого 2022 року Торгово-промисловою палатою України було видано документ № 2024/02.0-7.1, змістом якого підтверджується факт існування даної форс-мажорної обставини. Цей документ рекомендується розглядати у якості універсального сертифіката.

Про звільнення від відповідальності через форс-мажор

Слід зауважити, що виконання різних договорів потребує особливих підходів. Так, єдиною вимогою, звільняючою особу від відповідальності за невиконання договірних обов’язків, в кількох випадках визнано оголошення воєнного стану. Такими випадками є невиконання договорів:

 • кредиту;
 • іпотеки;
 • позики.

Щодо інших договорів, законом передбачена необхідність доведення факту неможливості виконання обумовлених ними зобов’язань, тобто факту настання форс-мажорних обставин.

Про звільнення від відповідальності позичальника у разі прострочення виплат

Згідно із документом № 2024/02.0-7.1, під час дії воєнного стану та тридцять днів по його припиненні (скасуванні) в разі, якщо позичальником прострочено термін виконання грошового зобов’язання за кредитним договором (договором позики), він звільняється від відповідальності, означеної ст. 625 ЦКУ. У разі такого прострочення позичальник також звільняється від зобов’язання сплачувати кредитодавцю (позикодавцю) неустойку (штраф, пеню).

Згідно із Законом України № 2120 від 15.03.2022 («Прикінцеві та перехідні положення» п. 2 ч. 3), ті неустойки (пеня/штраф), а також інші платежі, передбачені кредитними договорами, які нараховані, починаючи з 24.02.2022 р. (день запровадження воєнного стану) за прострочення виконання (часткове виконання/невиконання) договорів, кредитодавцями мають бути списані.

Щодо споживчого кредитування

У споживчому кредитуванні у разі невиконання зобов’язань за договором Закон передбачає заборону збільшення відсоткової ставки за використання кредиту.

Щодо виконання кредитних договорів під час воєнного стану

Однак у разі передбачення кредитним договором змінюваної відсоткової ставки, банк має право самостійно із періодичністю, вказаною в договорі, збільшувати/зменшувати відсоткову ставку відповідно до умов договору та в установленому ним порядку.

В позасудовому порядку банк не має права:

 • звертати стягнення на іпотечне майно;
 • виселити боржників з іпотечного майна.

Продавати іпотечне майно на електронних торгах в разі прийняття судового рішення про звернення стягнення на майно іпотеки.

Про списання кредитів

1 грудня 2022 року Верховною Радою України було ухвалено законопроєкт №7441-1, яким передбачається списання кредитів на авто та житло, пошкоджені/зруйновані під час війни. Серед умов списання кредиту на житло:

 • знищення нерухомості внаслідок воєнних дій;
 • відсутність інших місць проживання у позичальника та його сім’ї;
 • відсутність простроченої заборгованісті за кредитним договором станом на 23.02. 2022;
 • кредит був наданий для купівля житла, його будівництва або реконструкції.

Серед умов списання кредиту на придбання авто:

 • знищення авто в результаті воєнних дій;
 • відсутність у сім’ї позичальника інших транспортних засобів;
 • відсутність заборгованості за договором більше, ніж на тиждень, станом на 23.02. 2022.

У разі неможливості сплатити борг у термін, визначений банком, позичальник може звернутися до кредитора з проханням реструктуризувати його заборгованість.

174 перегляди

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку