Відкрити меню

Щодо законів про інтелектуальну власність в індустрії IT


Щодо законів про інтелектуальну власність в індустрії IT

У нашій статті піде розмова про сутність поняття «інтелектуальна власність», поява якого передує виникненню штучного інтелекту. Також спробуємо розібратися, що саме у сфері ІТ захищається правом інтелектуальної власності.

З історії

Витоки поняття «інтелектуальна власність» сягають середини двадцятого століття. Саме тоді (1967-му) у Стокгольмі була підписана Конвенція, заснована (Всесвітньою організацією інтелектуальної власності). Згідно Конвенції, дане поняття поширюється на захист художніх літературних та наукових творів, винаходів, діяльності виконавців, товарних знаків, зразків промислових виробів тощо. Пізніше право інтелектуальної власності поширилося на радіосигнали, доменні імена, інтегральні мікросхеми, програмне забезпечення, бази даних.

За вимогами сучасного законодавства

Сучасне законодавство ЄС вважає право інтелектуальної власності головним способом захисту комп’ютерних програм. Такий захист забезпечується досить нескладно: для його здіснення достатньо оригінальності програмного забезпечення. Однак не варто забувати про неможливість охоплення захистом функціональних можливостей ПЗ. Цим пояснюється мирне співіснування аналогічних програм на ринку.

Щодо уникнення ризику плагіату

В ІТ-сфері способом захисту від плагіату є незалежні розробки. Головним принципом базування інтелектуальної власності є дихотомія, яка полягає у розподілі ідеї та характеру її висловлення. Це слід розуміти як поширення захисту права інтелектуальної власності не на ідею, а на форму і характер їх висловлення. У разі, якщо двома творами поділяється одна й та ж концепція, недоречною є розмова про плагіат.

Щодо законів про інтелектуальну власність в індустрії IT

Що саме захищається законом про право інтелектуальної власності?

До об’єктів захисту належать:

  • Вихідний код (форма висловлення ідеї, заплановану до реалізації). Варто врахувати, що мова, яку використовують для програмування, не підлягає захисту.
  • Оригінальна документація.
  • Оригінальні посібники для користувачів програми.
  • Зовнішнє оформлення графічного інтерфейсу. Останній захищається у якості графічного твору (фактично, промислового зразку).

Умовою застосування захисту є його відповідність вимогам новизни й індивідуальності.

Чи захищає закон функції?

Законом про інтелектуальну власність не передбачається захист ідей (принципів), на яких засновані елементи певної комп’ютерної програми, зокрема ті, на яких грунтуються її інтерфейси. Можливість захисту функціональності авторським правом у ЄС розглядається як монополізація ідеї, що шкодить технічному прогресу та економічному розвитку.
Законним користувачам ІТ-програми надається можливість скористатися “правом перегляду” у ході виконання програмних операцій (вивчення, спостереження, запуску програми, її перевірки й відображення, передачі, збереження, завантаження).

Про важливість наданої у статті інформації

ІТ розробником створюється програма, яка сприяє реалізації ідеї через застосування коду, для написання якого було використано мову програмування. Як правило, саме код являє собою об’єкт захисту в інформаційній системі, про що слід пам’ятати, регулюючи стосунки із розробником, яким здійснюється створення бізнес-коду.
Для безпечності і легальності використання власником ІТ-бізнесу ПЗ, створеного розробником, слід з серйозно ставитися до вивчення Договору, у якому мають бути чітко зазначені умови та обсяг прав інтелектуальної власності, які перейдуть до власника від автора продукту.

91 перегляд

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку