Щодо законодавчого регулювання процесу усиновлення під час війни
Початок повномасштабної війни в Україні, розв’язаної російським агресором, ускладнив суддівський розгляд багатьох справ, зокрема справи про всиновлення. Для будь-якої дитини є найважливішим, як в мирні дні, так і під час війни, відчувати себе захищеною.
Найкращим захистом для кожного малюка є родина. На жаль, не у кожної дитини є сьогодні можливість жити серед рідних людей, відчуваючи їхню щиру турботу та любов. Згідно із Конституцією України (ст. 52) на державі лежить обов’язок щодо гідного виховання та утримання дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей-сиріт.
Важливим завданням суспільства сьогодні є віднайдення для таких дітей за можливості максимально безпечного місця для їх тимчасового місцезнаходження. Сьогодні, у період жорстокої агресії РФ проти України, потерпає від війни все населення нашої держави, найбільше це стосується її маленьких громадян. Тому особливої актуальності набуває сьогодні питання щодо порядку усиновлення таких малолітніх та неповнолітніх громадян в судовому порядку.
Чи передбачене Законом спрощення процедури всиновлення під час війни?
Останнім часом поширюються заклики в ЗМІ щодо всиновлення дітей-сиріт та тих, хто проживає в будинках інституційного догляду, були перевезені в безпечні місця з територій, де ведуться бойові дії, у тому числі і за кордон. Слід пам’ятати про те, що в період війни чинним законодавством не передбачене спрощення або зміна процедури всиновлення. На законодавчому рівні порядок процедури регулюють:
- Сімейний Кодекс України 2002 р.;
- Цивільний процесуальний кодекс України 2004 р. ЗУ «Про охорону дитинства» 2001 р.;
- ЗУ « Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» 2005 р.;
- Постанова КМ України від 08.10.2008р. № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей»;
- Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» 2008 р.;
- Наказ Міністерства соцполітики «Про затвердження Порядку взаємодобору сім’ї та дитини–сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування»;
- Порядок здійснення діяльності з усиновлення та нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей (із врахуванням змін від 16.08.2022 р.)
Про законодавчі зміни
10.09. 2022 р. за поданням Міністерства соціальної політики КМУ випустив Постанову, яка затвердила внесені зміни до Порядку діяльності органів піклування та опіки щодо захисту прав дитини. Внесенням змін відбулося розширення підстав, необхідних для надання (чи втрати) статусу дитини-сироти та такої, яка позбавлена батьківського піклування.
Перших істотних змін від початку повномасштабної війни процедура усиновлення зазнала в результаті виходу Постанови КМУ від 24.05.2022 р. № 618. Постановою були встановлені порядок тимчасового переміщення дитини, яку усиновили, за межі України під час воєнного стану та перелік усіх необхідних документів.
Щоб захистити інтереси дитини та запобігти здійсненню неправомірних дій щодо неї, а також з метою забезпечення чіткого фіксування процесу усиновлення, згідно із постановою КМУ від 31.05. 2022 р. № 636 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо цифровізації процесів влаштування дітей у сімейні форми виховання» створено єдиний електронний банк відомостей про дітей-сиріт, а також дітей, які позбавлені батьківського піклування. Даний ресурс містить відомості про сім’ї майбутніх опікунів, усиновлювачів, піклувальників та прийомних батьків.
З метою захисту інтересів дитини була запроваджена Єдина інформаційно-аналітична система «Діти» та Єдиний державний веб портал електронних послуг.
Закон на захисті інтересів дитини
ЗУ «Про охорону дитинства» – це основний закон в українському законодавстві, створений з метою регулювання правового становища дітей в умовах збройного конфлікту. Згідно із ст. 30.1 та відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, державою вживаються необхідні заходи для забезпечення захисту дітей, перебуваючих у зоні воєнних дій, або таких, що постраждали від них. Держава гарантує здійснення догляду за такими дітьми та всебічне сприяння їх возз’єднанню із сім’ями, у тому числі розшуку та звільненню з полону, поверненню в Україну тих, хто був незаконно вивезений за кордон.
Консультативно-дорадчим органом, відповідальним за захист прав дітей та їх безпеку під час війни, є Координаційна рада з питань захисту та безпеки дітей, утворена Президентом України В. Зеленським 8.08. 2022 р.
427 переглядів