Відкрити меню

Як встановити батьківство після смерті чоловіка: поради адвоката


Як встановити батьківство після смерті чоловіка: поради адвоката

У військовий час це питання набуває великої актуальності. Нерідко так буває, що у пари, яка не встигла вчасно вкласти шлюб, народжується спільне дитя. За таких умов з часом можуть виникнути деякі юридичні проблеми. Спробуємо розібратись, до якого з судів слід звертись, щоб установити батьківство для дитини, чий батько загинув, захищаючи батьківщину, чи з якихось інших причин несподівано пішов з життя? Хто саме має це зробити, які слід зібрати докази та як правильно скласти текст заяви?

Куди треба звертатися?

Питання щодо встановлення факту батьківства розглядають місцеві суди в рамках окремого провадження. Так називається порядок розгляду справи, що відрізняється від звичайного більшою простотою та швидкістю перебігу, оскільки у ньому не передбачений спір. Даний порядок використовують у тому випадку, коли встановлення факту батьківства ніким не заперечується.

Дане провадження ініціюють шляхом подання відповідної заяви до суду за місцем проживання (ст. 316 ЦПК України). Фактом проживання за межами нашої держави ситуація дещо ускладнюється. Для визначення, яким судом буде розглядатися заява, слід подати клопотання до Верховного Суду, відповідною ухвалою якого буде визначена підсудність справи.

Кому саме слід звертатися до суду?

Передовсім у ролі ініціатора провадження може виступати матір дитини. Однак подати заяву щодо встановлення факту батьківства можуть також:

  • особа, яка є офіційним піклувальником або опікуном дитини;
  • вихователь або утримувач дитини;
  • дитина, по досягненні нею повноліття.

Що варто врахувати?

Важливо знати, що звернутися до суду можна за певних умов, а саме:

  • Зі слів матері в Книгу реєстрації народжень мають бути записані дані щодо батька дитини (Сімейний кодекс, ст. 135). Без такого запису суд має право відмовитися задовольнити заяву щодо встановлення факту батьківства.
  • Слід враховувати також такий фактор, як позовна давність. Так називається строк, протягом якого можна звертатися до суду.

Варто знати, що позовна давність щодо справи встановлення факту батьківства є необмеженою. Тож заявник отримує можливість ретельно, без поспіху займатися підготовкою до розгляду справи в суді: збирати докази та складати переконливу заяву.

Як встановити батьківство після смерті чоловіка: поради адвоката

Які потрібні докази?

У ході прийняття рішення суд орієнтується на докази, які було надано заявником. Обов’язок заявника — довести існування родинних зв’язків між дитиною та його померлим батьком. Для встановлення цих зв’язків необхідно заручитися:

  • Показами свідків. Слід попросити рідних, друзів, сусідів щодо підтвердження зв’язку заявниці із померлим чоловіком. Знайомі можуть засвідчити про наявність стосунків заявниці і померлого, про ведення ними спільного побуту, про існування у них намірів щодо народження спільної дитини, про те, як чоловік ставився до немовляти.
  • Речовими доказами та документацією (довідкою щодо складу сім’ї, спільними відео і фото, особистими листами, свідоцтвом про хрещення, за умови, що у ньому вказані імена рідних батьків).
  • Висновками генетичної експертизи. Ідеальним випадком вважається проведення генетичної експертизи за життя чоловіка.

Деколи вона проводиться посмертно. Висновки експертів подаються разом із заявою.

Визнавши достатність наданих доказів, суд виносить рішення: визнає або не визнає батьківство.

Щодо змісту заяви

Заява складаєтся відповідно до вимог, визначених у ст. 318 ЦПК України. Дані, які слід вказати в заяві:

  • який факт належить встановити;
  • з якою метою встановлються факт (для запису дитини на прізвище чоловіка, для оформлення свідоцтва про народження, для отримання пенсії по втраті годувальника, для оформлення спадщини і т.інш.);
  • чому неможливо, не звертаючись до суду, одержати або відновити документи, які підтверджують наявність факту батьківства (буває так, що через несподівану смерть чоловіка пара не встигла завчасно здійснити спільне подання заяви щодо реєстрації народження немовляти);
  • докази, якими підтверджується факт батьківства;• докази, які пояснюють неможливість оформлення (відновлення) втрачених документів.

Що слід додати до заяви?

Заява супроводжується документами, які можуть довести обставини, що у ній зазначені: письмові свідчення, довідки, рішення експертизи, листи, фотографії тощо.

Згідно із ст.4ЗУ «Про судовий збір», вартість судового збору, який необхідно сплатити, подаючи заяву становить 536, 80 грн. Квитанція щодо сплати долучається до заяви.

243 перегляди

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку