Лист-претензія
Лист-претензія – один з видів ділової кореспонденції. Його використовують в якості письмового висловлювання заперечень стороні, яка неякісно виконала будь-які зобов’язання або порушила якісь домовленості.
Мета написання претензії – передати наявну інформацію про ситуацію адресату, чітко поінформувати його про реальні наслідки в разі невиконання висунутих вимог. Листу часто передують попередні усні переговори, які не привели до вирішення ситуації.
Претензійний лист – правильний крок в вирішенні проблеми, тому що з моменту його складання він може стати документом, що має юридичну силу, якщо справа дійде до судового розгляду. Це основна причина, через яку необхідно скласти листа правильно.
Правила написання та оформлення листа-претензії
Лист-претензія немає типового уніфікованого шаблону, регламентованого законодавством. Він складається в довільній формі або за формою, розробленою установою, і може бути написаний від імені організації або фізичної особи. Але все ж при написанні листа-претензії дотримуються правил складання офіційних листів.
В обов’язковому порядку зазначаються реквізити отримувача, який порушив договірні зобов’язання; прізвище, ініціали та посада адресата; назва і поштова адреса організації. У реквізитах своєї установи вказують найменування і код підприємства, адресу і поштовий індекс, контактні телефони, e-mail, факс. Дату відправлення листа і його номер реєструються в журналі вихідних документів.
Далі, з нового рядка посередині, вказується заголовок документа – претензія про … (наприклад, зрив термінів, невиконання умов, погашення заборгованості, постачання неякісного товару і т.д.). Звернення до адресата повинно бути офіційним, бажано персональним: «Шановний Сергій Ігорович!» або «Шановний пан Воронін!». Якщо ПІБ одержувача невідоме, зверніться до нього за посадою, наприклад, «Шановний директор ЗАТ «Компас»! У зверненні не допускаються скорочення типу Нач., Дир. та інші.
Потім слідує пояснювальна частина, в якій вказується причина звернення з претензією: які права або службові обов’язки були порушені, яку угоду або її частину не виконано, який неякісний товар був проданий та інше. Щоб претензії не були необґрунтованими, потрібно посилатися на офіційні документи, закони, укази, нормативні акти. Неодмінна умова – точна назва зазначених документів, пунктів, дат, а далі можна процитувати уривки з них. Перерахуйте наслідки, які виникли в результаті порушення зобов’язань адресатом. Пред’явіть вимоги, які зобов’язаний буде задовольнити одержувач: замінити товар, зменшити вартість, виправити недоліки, оплатити усунення поломки, повернути витрачені кошти та інше. Вкажіть терміни виконання, грошову суму цифрами і прописом. Перерахуйте заходи, які будуть прийняті при незадоволенні прохання.
В кінці листа слід ввічливо і тактовно попрощатися, показати свою доброзичливість по відношенню до одержувача, пояснивши, що ви просто хочете відстояти свої права та особисту позицію (сподіваюся, будемо вдячні).
Текст листа повинен бути коректним і обґрунтованим. Факти необхідно викладати чітко і об’єктивно, пред’являючи вагомі для адресата аргументи. Слід уникати довгих словосполучень, більше використовувати прості речення. В листі неприпустимі граматичні та пунктуаційні помилки, фрази з залякуванням і шантажем. Лист пишеться на аркушах стандартного формату A4 з альбомною орієнтацією і нумерацією сторінок.
Кожну претензію рекомендовано складати окремо. У разі, якщо їх декілька, то доцільно складати окремі листи по кожному з випадків.
В кінці лист візується підписом відправника з розшифровкою (ПІБ, посада), дата складання та реєстраційний номер за внутрішнім журналом вихідної документації. При необхідності лист завіряється печаткою.
Важливо! Крім прописаних вимог до листа повинні додаватися підтверджуючі документи – копії чеків, накладних, актів, гарантій, паспорта товару і т.д. Чим більше доданих документів, що підтверджують вашу правоту, тим більше шансів на успішне вирішення претензії. У додатку до листа перерахуйте всі прикріплені до нього документи, де вказані їх назви та кількість аркушів у кожному з них.
Лист-претензію можна відправляти будь-яким доступним способом – електронною поштою, факсом, кур’єром, але краще відіслати рекомендований лист з повідомленням звичайною поштою країни. Допускається доставляти документ особисто, зареєструвавши його у секретаря.
Зразок листа-претензії боржнику
Шановний Тарас Григорович,
За укладеним між ТОВ «СантехСвіт» (далі Замовник) та ТОВ «Перший рекламний» (далі Підрядник) договором № (номер договору) від 01.01.2018 р. для Замовника були виконані роботи по рекламуванню магазинів «СантехСвіт» в соціальних мережах Instagram.com та facebook.com на суму 10000 гривень.
Згідно з пунктом договору 4.1, в якому вказується кінцевий термін повної оплати, розрахунок за виконані роботи здійснюється Замовником протягом 14 банківських днів з дня підписання акту виконаних робіт, який був підписаний 10.02.2018 року. Однак Замовником були порушені умови укладеного Договору, а оплата за виконані роботи не була переведена в строк.
Станом на 25.02.2018 року заборгованість Замовника становить 8000 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись нормами чинного законодавства, пропонуємо Вам протягом 10 календарних днів з моменту отримання претензії перерахувати на наш розрахунковий рахунок № ________ в Банку Хрещатик усю суму заборгованості.
При невиконанні наших вимог ми будемо змушені звернутися до суду для примусового стягнення суми боргу, з нарахуванням пені сума якої прописана пункті 4.8 договору № (номер договору) та судовими витратами.
З повагою,
Головний юрист ТОВ «Перший рекламний»
Симоненко А.Ю.
Зразок претензії про невиконання умов договору
Шановний Юрій Олександрович,
За укладеним між ТОВ «Скіф» (далі Замовник) та ТОВ «КиївСклад» (далі Постачальник) договором № (номер договору) від 02.02.2018 р. Постачальник був зобов’язаний поставити до 03.03.2018 р комплексні системи відеоспостереження на загальну суму 1000000 гривень. Фактично була здійснена поставка на суму 800000 гривень.
Таким чином, ТОВ «Скіф» недоотримав продукції на суму 200000 гривень. Згідно з пунктом договору 5.8, за недопоставку продукції сплачується неустойка в розмірі 0,5% від суми недопостачання, тобто 1000 гривень.
На підставі вищевикладеного, пропонуємо Вам протягом 10 календарних днів з моменту отримання претензії перерахувати на наш розрахунковий рахунок № ________ усю суму заборгованості. В іншому випадку ми будемо змушені звернутися до суду.
З повагою,
Головний бухгалтер ТОВ «Скіф»
Вітренко М.О.
Зразок листа-претензії про якість товару
Шановний Георгій Михайлович,
02.12.2018 я придбав в вашому магазині «ТехноБум» mp3 плейер Sony Woc 3X, вартістю 2430 гривень. На mp3 плейер встановлено гарантійний термін 24 місяці.
Протягом перших 20 днів експлуатації перестав працювати дисплей, а також плейер перестав тримати заряд (при повному заряді – 25 хв.).
Відповідно до Ст. 14 Закону України «Про захист прав споживачів» прошу розірвати договір купівлі-продажу, та повернути мені гроші у розмірі 2430 гривень.
Додатки:
– копія товарного чека;
– копія гарантійного талона;
– фото несправності екрану.
З повагою,
Волошин Петро Олексійович