Про сутність смарт-контрактів: їх переваги й ризики, застосування у різних сферах
Смарт-контрактами називаються цифрові угоди, засновані на використанні технології блокчейн. Умовами даної технології, безпосередньо записаними в коді, забезпечується незмінність, прозорість та безпека.
Про плюси смарт-контрактів
Щоб усвідомити сутність смарт-контракту, варто дізнатися, що ним самостійно проводиться відслідковування дотримання договірних умов. Останнім на сторони накладаються санкції, за недотримання встановлених договором вимог контракт може виявитися позбавленим можливості працювати.
Смарт-контракти працюють без застосування посередництва, чим знижується коштовність укладення угоди та значно заощаджується час, оптимізуються процеси, здійснюється їх автоматизація (за умови відповідності умовам). Усі передбачені дії/ транзакції, пов’язані із смарт-контрактом, відрізняються прозорістю, загальною доступністю, а також доступністю для перевірки.
Про недоліки
У переліку мінусів, які варто врахувати у процесі роботи з даною технологією, одним із найсуттєвіших є передовсім неможливість по виконанні смарт-контракту будь що змінити чи скасувати. У разі помилки чи якихось непередбачуваних обставин це може спричинитися до виникнення нездоланних труднощів.
Варто також врахувати неоднозначність правового статусу смарт-контрактів з різних юрисдикціях, що подекуди призводить до правових ризиків, ускладнення реакції на скарги та будь-якого регулювання.
Слід пам’ятати, що в програмному коді смарт-контрактів подекуди виникають помилки, які спрощують здійснення атак зловмисників, а також викрадення активів. Відомі численні випадки, коли через порушення безпеки, в основі якого лежить саме помилковий код смарт-контракту, спричиняються великі проблеми Наприклад, велика криза 2016 р. в Ethereum-світі, спричинена похибкою в смарт-контракті The DAO, яка призвела до викрадення понад $3,6 млрд у криптовалюті Ether. У січні 2020 р. Ethereum Classic знову був атакований зловмисниками, в результаті чого хакери збагатилися приблизно на $ 5,6 млн.
Про особливості використання смарт-контрактів
Для використання смарт-контракту слід передовсім здійснити вибір блокчейн-платформи – місця його розміщення. Найбільшою популярністю серед них користуються Cardano, Polkadot, Ethereum, Binance Smart Chain та ін. У виборі платформи слід опиратися на вашу конкретну мету. Знадобиться також криптовалютний гаманець, необхідний для здійснення транзакції та контрактної взаємодії. Виконання контракту потребує наявності відповідної кількості криптовалюти.
Подальшу взаємодію із смарт-контрактом слід здійснювати з виконанням певних дій або встановленням умов. Такою взаємодією стає обмін, покупка, голосування, продаж тощо. Важливою є перевірка результатів та впевненість у їхній відповідності очікуванням. Похибка у роботі зі смарт-контрактами призводить до втрати валюти. По виконанні взаємодії результати виводяться на гаманець.
У яких галузях використовуються смарт-контракти?
Смарт-контракти знадобляться для вдосконалення логістичних процесів, допомагають у відстеженні постачань, управлінні елементами інвентаря, ними спрощуються й убеспечуються дії з нерухомістю, вдосконалюється обмін медичною інформацією. Використання смарт-контрактів допомагає автоматичному визначенню прав страхувальника на виплату.
Багатьма проектами, (Etherisc, Nexus Mutual) смарт-контракти застосовуються у створенні децентралізованих страхувальних систем. На інших платформах (Ujo Music та Audius) вони застосовуються для керування медійними й музичними правами, також для розподілення творчих винагород.
Смарт-контракти беруться до використання також у сфері фінансів – допомагають створювати децентралізовані платформи для надання різноманітних послуг (обміну криптовалют, позики, страхування без посередництва, зберігання активів тощо.
330 переглядів