Розповсюджені помилки при оформленні договору купівлі-продажу
Відчуження майна, особливо під час воєнного стану, є поширеною практикою серед українців. Найчастіше купуються та продаються квартири та автомобілі. На перший погляд, укладення договору купівлі-продажу може здаватися простою угодою, що не потребує підготовки. Однак це далеко не так. Численні судові спори свідчать про ризики, пов’язані з оскарженням договорів, їх визнанням недійсними або фіктивними. Тому важливо розуміти, як правильно оформити договір та уникнути поширених помилок.
Законодавча база
Цивільний кодекс України визначає, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України). Майно, товар, майнові права, право вимоги тощо можуть бути предметом купівлі-продажу.
Етапи підготовки до укладення договору
1. Збір документів
Необхідно зібрати документи, які стосуються майна: документи, що посвідчують право власності, технічний паспорт, а також перевірити наявність документів особи продавця та покупця (паспорт та картка платника податків).
2. Консультація з юристом
Звернення до юриста або адвоката допоможе отримати повну інформацію щодо угоди: які документи підготувати, як діяти, якщо в квартирі зареєстровані інші особи (особливо діти), якого нотаріуса обрати.
3. Згода чоловіка/дружини
При придбанні нерухомого майна обов’язковою є згода чоловіка або дружини на продаж (придбання) майна. Підпис на згоді має бути посвідчений нотаріально та надаватися до укладення угоди. Якщо предметом продажу є автомобіль, то в сервісному центрі МВС згоду надавати не потрібно, але існує ризик оскарження договору в судовому порядку або вимоги партнера щодо частки від отриманих коштів.
4. Перевірка наявності судових спорів та обтяжень
Адвокат може перевірити наявність судових спорів стосовно особи-продавця та майна, відповідність документів вимогам законодавства та даним офіційних реєстрів, наявність арештів та інших обтяжень щодо майна.
5. Підготовка проекту договору
Адвокат може скласти проект договору купівлі-продажу, включивши умови, які можуть мати значення в майбутньому, наприклад, умови про походження коштів на придбання. Також адвокат може підготувати розписку про факт повного розрахунку.
6. Вибір нотаріуса
Саме підписання та нотаріальне посвідчення договору займає небагато часу, якщо всі попередні етапи пройдені, документи підготовлені, щодо майна немає зауважень, проект договору надано нотаріусу та погоджено ним.
Поширені помилки при укладенні договорів купівлі-продажу
1. Ігнорування перевірки особи власника та спорів щодо об’єкта
Наявність судових спорів за участю сторони договору або щодо майна може свідчити про можливі проблеми в майбутньому, наприклад, спори про поділ майна подружжя, вселення/виселення тощо.
2. Оформлення не на реального власника
Поширена практика, коли намагаються приховати обсяг належного особі майна, що може призвести до проблем з доведенням факту реального власництва майном.
3. Відображення факту оплати за майно
Факт оплати за майно має бути чітко відображений у договорі. Якщо оплата відбувається в безготівковій формі, це має бути зазначено, так само, як і при готівковому розрахунку. Додаткова розписка про факт отримання коштів та відсутність претензій щодо оплати також буде корисною.
4. Заниження ціни та відсутність оцінки
Заниження ціни у договорі може призвести до проблем у майбутньому, коли договір може бути оскаржено та визнано недійсним. В такому випадку повернення коштів можливе лише в сумі, зазначеній у договорі.
5. Перевірка стану розрахунків за комунальні послуги
Зміна власника не означає списання боргів за комунальні послуги. Перед укладенням договору необхідно перевірити, щоб не було заборгованостей за комунальні послуги.
6. Збереження всіх документів
Всі документи, пов’язані з угодою, мають бути збережені безстроково. Навіть якщо майно згодом продано, копії документів мають залишатися. Це важливо для вирішення питань, пов’язаних з поділом майна подружжя або спадкуванням.
До укладення договорів купівлі-продажу слід підходити зважено та уважно, щоб захистити себе у майбутньому. Не варто покладатися на поради з інтернету, проекти договорів або відомості різноманітних платформ чи ботів. Виключно співпраця з адвокатом, нотаріусом та стороною угоди забезпечить безпечне та швидке укладення договору купівлі-продажу.
31 перегляд