Відкрити меню

Що змінилося для військовозобов’язаних після 18 травня 2024 року


Що змінилося для військовозобов'язаних після 18 травня 2024 року

З 18 травня 2024 року в Україні набрали чинності значні зміни в законодавстві, що стосуються військовозобов’язаних. Тепер усі чоловіки віком від 18 до 60 років на час дії воєнного стану повинні мати при собі військово-обліковий документ – військовий квиток, приписне посвідчення чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Це стосується навіть тих, кого раніше визнали непридатними із виключенням з військового обліку.

Право перевіряти ці документи надано працівникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), поліцейським, а також прикордонникам (у прикордонній смузі або на пунктах пропуску). Якщо під час перевірки у військовозобов’язаного відсутній обліковий документ, його мають доправити до ТЦК та СП для уточнення облікових даних або постановки на військовий облік.

Оновлення облікових даних

Усі військовозобов’язані чоловіки призовного віку та жінки медичних спеціальностей, що мають стояти на обліку з 1 жовтня 2023 року, зобов’язані оновити свої військово-облікові дані до 16 липня 2024 року. Виняток становлять лише ті, хто визнаний непридатним і виключений із обліку, або ті, хто вже оновив дані і має відповідний військово-обліковий документ.

Необхідні дані для оновлення

Для оновлення облікових даних потрібно надати наступну інформацію:

 • Особисті дані: ПІБ.
 • Номер мобільного телефону.
 • Електронну пошту.
 • Адресу проживання.
 • Дані про володіння іноземними мовами.
 • Дані про перетин кордону.
 • Наявність водійських прав або права на керування повітряними чи водними суднами.

Під час оновлення даних військовозобов’язані чоловіки можуть отримати направлення на Військово-лікарську комісію (ВЛК), якщо вони раніше не проходили комісію, мають статус “обмежено придатного” або якщо мали відстрочку з повторним переоглядом.

Електронний кабінет військовозобов’язаного

З 18 травня 2024 року запрацював електронний кабінет військовозобов’язаного. Створити свій кабінет можна через мобільний застосунок, доступний для завантаження в App Store та Google Play Market. Користування електронним кабінетом є добровільним.

Переваги електронного кабінету

Створивши електронний кабінет, військовозобов’язаний отримує доступ до своїх даних у системі “Оберіг” і може оновити їх в період з 18 травня до 16 липня без візиту до ТЦК. Для створення кабінету необхідно внести:

 • Номер телефона.
 • Електронну пошту.
 • Фактичну адресу проживання.

У подальшому, за потреби, представники ТЦК самі зв’яжуться з власником електронної картки. Повістки і виклики до ТЦК та СП в електронний кабінет не надсилатимуть.

Облік за кордоном

Обов’язок оновити свої військово-облікові дані стосується також чоловіків віком 18-60 років, які перебувають за кордоном. Без оновлення даних вони не зможуть скористатися консульськими послугами або отримають такі послуги одночасно з оновленням інформації.

Процедура оновлення даних за кордоном

Закон дозволяє оновити дані, не повертаючись до України – через електронний кабінет військовозоб’язаного, телефоном або поштою. Проте, процедура оновлення даних за кордоном у консульських установах ще не затверджена Кабінетом Міністрів України.

Нові штрафи за ухилення

З 18 травня до 16 липня 2024 року набрали чинності нові розміри штрафів за порушення правил мобілізації та військового обліку. Новий порядок передбачає, що ТЦК зможе винести постанову про накладення штрафу без складання протоколу, тобто заочно – без присутності порушника.

Розміри штрафів

Система штрафів за порушення мобілізації передбачає:

 • За порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП):
  • 3400 до 5100 грн у мирний час.
  • Від 17000 до 22500 грн за повторне порушення або порушення під час дії особливого періоду (воєнного або військового стану).
 • За порушення законодавства про оборону та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП):
  • Від 5100 до 8500 грн для фізичних осіб у мирний час.
  • Від 17000 грн до 34000 грн – для посадовців та юридичних осіб у мирний час.
  • Від 17000 грн до 22500 грн – для фізичних осіб під час особливого періоду.
  • Від 34000 грн до 59500 грн – для посадовців та юридичних осіб під час особливого періоду.

Відповідальність за порушення поширюється на тих, хто переховується від оновлення даних і повісток як в Україні, так і за кордоном. Але за однієї умови: у ТЦК має бути документ, що підтверджує отримання виклику. З 18 травня така процедура також може відбуватися заочно.

Що змінилося для військовозобов'язаних після 18 травня 2024 року

Нові повноваження ТЦК

Новий закон надає керівникам ТЦК та СП повноваження звертатися до суду з метою тимчасового обмеження порушника в праві керувати транспортом. Обмеження буде діяти, доки не буде виконана вимога – з’явитися до ТЦК.

Винятки для застосування обмежень

Існують два випадки, коли таке покарання не може бути застосоване:

 1. Обмеження позбавляє військовозобов’язаного основного джерела засобів для існування: наприклад, чоловік працює таксистом і платить податки.
 2. Коли на утриманні військовозобов’язаного перебувають люди з інвалідністю I чи II групи або дитина з інвалідністю.

Втрата права на відстрочку

З 18 травня 2024 року починають діяти певні зміни в правилах відстрочки від мобілізації. Право на неї втратять:

 • Студенти, які здобувають другу освіту, що не вища рівнем за першу (наприклад, дипломований бакалавр знову навчається на бакалавра).
 • Педагоги коледжів, вишів та шкіл, які мають на одному місці роботи менше 0,75 ставки.
 • Батьки трьох і більше дітей, які мають заборгованість зі сплати аліментів більше як за три місяці.
 • Чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, а мати дитини не позбавлена батьківських прав, не померла, не має статусу зниклої безвісти або безвісно відсутньої, не перебуває у місцях позбавлення волі.
 • Чоловіки, які мають тестя чи тещу з І чи ІІ групою інвалідності, однак у них є син чи донька, які не є військовозобов’язаними.
 • Чоловіки, чия дружина має ІІІ групу інвалідності.

Винятки для надання відстрочки

Закон передбачає, що відстрочку можуть надати, коли дружина з ІІІ групою інвалідності потребує постійного стороннього догляду. Це має засвідчити висновок лікарсько-консультативної комісії.

Відстрочка також знімається з працівників підприємств, установ та організацій Міністерства оборони. Вони підлягатимуть правилам бронювання.

Зміни у бронюванні

Новий закон дозволяє забронювати працівників, які працюють на підприємствах та в установах, де встановлені мобілізаційні завдання або виробляються товари та послуги, необхідні для Збройних Сил та інших військових формувань. Втім, забронювати дозволено не більше 50% від загальної кількості військовозобов’язаних на дату подання списку.

Особливі випадки бронювання

Обмеження до 50% від загальної кількості військовозобов’язаних можна перевищити у випадку обґрунтованої потреби. До підприємств паливно-енергетичного комплексу обмеження не застосовується.

Також бронювання зберігається для працівників органів державної влади та інших державних установ, таких як:

 • Національна поліція.
 • Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).
 • Державне бюро розслідувань (ДБР).
 • Прокуратура.
 • Бюро економічної безпеки (БЕБ).
 • Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
 • Державна кримінально-виконавча служба.
 • Судді та особи на штатних посадах патронатних служб, чия юрисдикція поширюється на всю територію України.

Відпустки для військових

Як і раніше, щорічна відпустка для військовослужбовців триватиме 30 днів, однак скористатися нею можна частинами впродовж року. Відпустка за сімейними обставинами, такими як одруження чи народження дитини, триватиме не більше 10 днів. Також додаткову відпустку можуть отримати військовослужбовці, в яких народилася дитина, а жінки – у зв’язку з вагітністю та пологами.

Особливі відпустки

Військовим, які повернулися з полону, тепер за бажанням можуть надати додаткову відпустку із збереженням зарплати на 90 днів. Однак її не зможуть отримати ті, хто після полону вирішив звільнитися з ЗСУ.

Додаткова відпустка також передбачена тим, хто знищив ворожу техніку. Вона може тривати не більше 15 календарних днів. Порядок її отримання ще не затверджений Кабінетом Міністрів України.

Компенсації для військових та їх родин

Як і раніше, родичі загиблого під час виконання бойових завдань військовослужбовця отримають від держави компенсацію у розмірі 15 мільйонів гривень.

Додаткові компенсації для військових

Тим, хто підписав контракт із ЗСУ, надаватимуть одноразовий сертифікат на 150 тисяч гривень на придбання автомобіля. Також контрактники можуть отримати одноразову компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним кредитом та додаткові компенсації, залежно від кількості років вислуги.

Крім цього, військовим не будуть нараховувати штрафи і пеню за борги перед банками, а також відсотки за користування кредитом, окрім кредитів на нерухомість чи автомобіль.

Зміни, що набули чинності після 18 травня 2024 року, суттєво впливають на військовозобов’язаних в Україні. Нові вимоги до військово-облікових документів, обов’язок оновлення облікових даних, запровадження електронного кабінету та нові штрафи за порушення мобілізації мають на меті покращити ефективність мобілізаційних процесів. Водночас нові повноваження ТЦК, зміни у правилах відстрочки, бронювання, відпустки та компенсації для військових та їх родин свідчать про прагнення держави забезпечити справедливість та підтримку військовозобов’язаних громадян під час воєнного стану.

14 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку