Відкрити меню

Щодо банкрутства фізособи: хто саме може скористатися та як запустити процедуру?


Щодо банкрутства фізособи: хто саме може скористатися та як запустити процедуру?

Ще зовсім донедавна лише для фізичних осіб-підприємців, а також юридичних осіб в Україні було доступне проведення процедур банкрутства. Усе змінилося після 18.10.2023, коли українським парламентом було схвалено проєкт Кодексу, обумовлюючого процедури банкрутства.

Про Кодекс з процедур банкрутства

До даного Кодексу входять положення про банкрутство фізичних осіб, які не є підприємцями. Кодекс складається з чотирьох книг:

  • у першій з них розкриваються основні концепції і загальні положення;
  • другою регламентується порядок діяльності арбітражних керуючих;
  • третя розкриває питання неплатоспроможності юросіб;
  • у четвертій роз’яснюється процедура неплатоспроможності фізосіб.

Про неплатоспроможність фізосіб

Неплатоспроможністю фізосіб називають ситуацію, коли громадянин не здатен виконувати свої фінансові зобов’язання перед кредиторами у повному обсязі.

До цього можуть призводити різні причини:

  • втрата роботи;
  • серйозне захворювання;
  • несподівані фінансові проблеми;
  • похибки в управлінні особистими фінансами.

У результаті визнання неплатоспроможності кредитори (суд) можуть вдатися до заходів щодо стягнення заборгованості або ж розпочати процес банкрутства.

Щодо процедури банкрутства

Даною процедурою неплатоспроможній фізособі надається змога отримання юридичного захисту від кредиторів, а також розгляду можливостей реструктуризації боргу чи (повного звільнення) від заборгованості.

Саме економічною кризою 2008 р. та нестабільним валютним ринком були створені фінансові труднощі для багатьох українців, які спричинилися до запровадження механізму банкрутства фізосіб. Даний процес передбачає можливість для громадян звертатися за захистом до суду.

Щодо банкрутства фізособи: хто саме може скористатися та як запустити процедуру?

Фізособам надається можливість ініціювання процедури банкрутства проти самого себе. Відкрити її без згоди боржника кредитори не мають права. Для запровадження процедури сума простроченого боргу має складатися щонайменше з 30 «мінімалок». Сьогодні це становить 111 690 грн.

Боржник має пропустити більше половини щомісячних виплат за кожним із зобов’язань протягом 2 місяців. Крім того, із заявою про визнання банкрутства можна звернутися, якщо в процесі виконавчого провадження встановлюється неможливість стягнення активів або виникають інші перешкоди, які призводять до унеможливлення погашення боргу у майбутньому.

Щодо можливості повторного банкрутства

Новим законом передбачено, що у фізичної особи нема можливості протягом 5 років повторно визнавати себе банкрутом, у разі, якщо нею не погашені всі борги.

Крім того, на банкрута накладається зобов’язання надсилати напередодні укладення нової угоди (поручительства, позики, застави, кредиту тощо) іншим сторонам, учасникам фінансових операцій, письмові повідомлення щодо його неплатоспроможності.

У новому законі також піднімаюється питання шахрайства, отож ті угоди, які були укладені до впровадження справи щодо банкрутства, можуть піддаватися оскарженню.

Якщо майно боржника було передане або продане близьким родичам до моменту подання заяви, права на участь у процедурі банкрутства він не матиме.

Аналогічною ситуацією визнається прохання боржника-власника великих активів щодо визнання його неплатоспроможним. Щодо такого боржника процедура застосовуватися не може.

Згідно нового закону, за процесом банкрутства має наглядати фахівець з питань неплатоспроможності – арбітражний керуючий. Це необхідно для того, щоб запобігти можливим шахрайським випадкам. Спеціалісту надається доступ до персональних даних клієнта: відомостей щодо його активів, доходів та коштів, збережених у державних реєстрах та базах. Серед його основних обов’язків – розробка плану реструктуризації заборгованості. За умови недосягнення згоди з кредитором арбітражний керуючий має зайнятися продажем активів для погашення заборгованості.

277 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку