Відкрити меню

Щодо екстрадиції українських чоловіків, які незаконно виїхали за межі країни під час продовження воєнних дій


Щодо екстрадиції українських чоловіків, які незаконно виїхали за межі країни під час продовження воєнних дій

В інфопросторі України останніми днями все частіше з’являється новина про наміри Республіки Польщі та інших країн ЄС здійснити екстрадицію чоловіків, що незаконно залишили територію нашої країни з метою ухилитися від мобілізації. Чи правомірні ці наміри та що загрожує найближчим часом українським чоловікам?

Щодо визначення поняття

Відповідно до українських законів (стаття 541, частина 1 КПК), екстрадицією називають видачу особи країні, компетентні органи якої розшукують дану особу для того, щоб притягнути її до кримінальної відповідальності або до виконання вироку. Екстрадиція складається:

  • з офіційного звернення щодо встановлення місця перебування особи, запитуваної для видачі, а також щодо самої видачі даної особи;
  • з перевірки всіх обставин, які можуть стати перешкодою видачі;
  • з прийняття рішення за наданим запитом;
  • з фактичної передачі запитуваної особи під юрисдикцію країни, яка надсилає запит.

Щодо випадків застосування екстрадиції

Відповідно до українських законів, хоча б за 1 із злочинів, пов’язаних із запитом щодо видачі, має бути передбачене кримінальне покарання, яке полягає у позбавленні волі на строк від 1 року. Запитувана особа має бути засудженою до кримінального покарання.

Невідбутий нею строк покарання має становити не менше 4-х місяців.

Про порядок екстрадиції чоловіків призовного віку, якими незаконно перетнуто кордон

Для здійснення екстрадиції таких осіб, компетентним органам України необхідно попередньо звернутися до польського уряду із клопотанням щодо видачі батьківщині конкретного громадянина призовного віку.

Щодо екстрадиції українських чоловіків, які незаконно виїхали за межі країни під час продовження воєнних дій

Як подати клопотання?

Запит щодо видачі особи в нашу країну готується слідчим, або прокурором, яким здійснюється нагляд за дотриманням законів у ході проведення досудового розслідування. Також надати клопотання може суд, яким розглядається справа або ухвалюється вирок. Обов’язково мають бути дотримані вимоги, передбачені у КПК України, а також у відповідному міжнародному договорі.

Клопотання необхідно подати у письмовій формі. Його зміст складається з даних про особу, видача якої запитується, з обставин і зазначення кваліфікації вчиненого нею правопорушення. Документ має бути доповненим:

  • завіреною копією ухвали слідчого (судді) щодо тримання особи під вартою (у разі запиту видачі її для притягнення до кримінальної відповідальності);
  • копією вироку, доповненою підтвердженням щодо набуття ним законної сили (у разі запиту щодо видачі особи для приведення її до виконання вироку);
  • довідкою щодо відомостей, вказуючих на вчинення особою кримінального злочину або довідкою щодо доказів, підтверджуючих винуватість у його вчиненні;
  • положенням ст. ЗУ про кримінальну відповідальність, який кваліфікує вчинене правопорушення;
  • висновком щодо громадянства особи, про видачу якої складено запит довідкою про невідбуту частку покарання;
  • інформацією щодо терміну давності;
  • іншими відомостями, передбаченими міжнародним договором нашої держави, який є чинним для іноземних держав, на території яких встановлюються розшукувані особи.

Про відповідність екстрадиції українському законодавству

Як стверджують юристи, екстрадицію можна вважати законною у разі виконання умов, зазначених у попередніх пунктах.

Актуальним залишається питання щодо законності застосування екстрадиції до чоловіків, які залишили територію України до 24 лютого 2022 р. На думку юристів, у разі, якщо запитуваною особою вчинено будь-яке з інших кримінальних злочинів, застосована до неї екстрадиція може вважатися законною.

99 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку