Щодо нових правил для учасників судових процесів: чи справді необхідно реєструвати електронний кабінет?
Юристи рекомендують громадянам обов’язково зареєструвати свій електронний кабінет в ЄСІТС до 19 жовтня 2023. Цим можуть бути унеможливлені неприємні «сюрпризи»: залишення без розгляду та руху апеляційної, касаційної скарги, позову та інших процесуальних документів або навіть їх повернення.
Щодо законодавчих основ
Згідно Закону від 29 червня 2023 р. за № 3200-ІХ (далі – Закону), учасники судової справи мають обов’язково зареєструвати й використовувати власний електронний кабінет в ЄСІТС (у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі).
Учасники справи отримали зобов’язання здійснити реєстрацію е-кабінету ще у 2017 році. Якщо на сьогодні, після набуття чинності Законом (19 жовтня 2023 р.), це досі не зроблено, власникам електронних кабінетів доведеться зіткнутися із відповідальністю: їхні процесуальні матеріали судом не розглядаються, а залишаються без руху чи повертаються. У разі, якщо громадянин не подає до суду документів і не є учасником процесу, негативні наслідки для нього не настають.
Щодо зобов’язань юридичних осіб та державних виконавців
Юридичні особи, незалежно від форми власності, повинні обов’язково зареєструвати власний кабінет. Таким зобов’язанням наділені також державні й приватні виконавці, нотаріуси, адвокати, арбітражні керуючі, судові експерти та ін. Копії матеріалів не обов’язково відправляти поштою учасникам,які зобов’язані мати свій кабінет (зареєстрований або ні). У разі, якщо кабінет зареєстровано, учасники зможуть побачити у ньому надіслані матеріали автоматично. У протилежному випадку, про необхідність ознайомитися з документами їм нагадає суд, а по реєстрації учасники зможуть їх отримати.
Щодо виключень
Виключення передбачене для учасників цивільного або адміністративного процесів – юридичних осіб приватної форми власності. Обов’язок реєстрації е-кабінету для них настає з 21 лютого 2024 р. Однак у разі участі у господарському процесі, е-кабінет має бути ними зареєстровано до 19 жовтня 2023 р.
Щодо оформлення матеріалів судової справи Законом введено в дію норми:
- Форма надання матеріалів судової справи визначається положеннями про ЄСІТС, затвердженими Вищою радою правосуддя. Їх форма не обов’язково має бути паперовою.
- Форма видання виконавчих документів – паперова або електронна (останнє – виключно через застосування ЄСІТС).
Юристи рекомендують тим, хто вважає цю розмову про дати занадто складною й заплутаною, юристи рекомендують просто зареєструвати в ЄСІТС власний е-кабінет до 19 червня 2023 р. Це гарантовано унеможливить отримання неприємних «сюрпризів»: залишення без руху скарги (касаційної, апеляційної), позову, інших процесуальних документів або навіть повернення їх без розгляду.
Також, за словами юристів, слід зареєструватися в ЄСІТС, не очікуючи дедлайну, незалежно від того, вимагає цього Закон, або ви є учасником судового процесу.
Щодо переваг використання е-кабінету
Із судом набагато зручніше спілкуватися через застосування е-кабінету, аніж використовуючи традиційну передачу документів через пошту або безпосередньо надаючи їх до суду. Це гарантовано зекономить час і фінанси, які використовуються для придбання марок, конертів, паперу.
Реєстрація е- кабінету та його використання є безкоштовними, необхідна лише наявність цифрового підпису, а також часу для процедури реєстрації.
173 перегляди