Щодо одноразової грошової допомоги (ОДГ) у разі підписання першого контракту
Для військовослужбовців, які прийняли рішення щодо укладанні першого контракту зі Збройними силами України, держава гарантує виплату ОДГ-одноразової грошової допомоги. У період російської агресії проти України питання щодо одноразової державної допомоги військовослужбовцям-контрактникам набуває особливої актуальності. Нерідко вона розглядається як під’йомні.
Кому передбачені виплати?
ОДГ призначається відповідно до Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інш.» № 704 від 30.08. 2017 р. Її виплачують особам, якими укладено перший контракт після 01.03.2018 – дати, коли даний документ набув чинності.
Право на одержання виплат надається виключно особам, котрими контракт підписується вперше.
Деталі
Наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, розділ 22, вказано деталі виплат. Згідно наказу, право на одержання ОДГ надається особам, які заступають на військову службу за контрактом на посади:
- рядового складу терміном на три роки;
- сержантського чи старшинського складу на строк від трьох до п’яти років;
- офіцерського складу на строк від одного до п’яти років.
Допомогу також отримають особи, котрі підписали контракт терміном до п’яти років, у т. ч.:
- військовослужбовці, призначені на посади осіб сержантського чи старшинського складу;
- особи офіцерського складу по закінченні навчання у військовому закладі вищої освіти, військовому підрозділі закладу вищої освіти, в яких підготовка здійснюється згідно держзамовлення, за умови, що вони заступили до несення служби.
Військовослужбовці, котрі підписали перший контракт щодо військової служби під час навчання у вищому військовому навчальному закладі, військовому підрозділі закладу вищої освіти, військовому центрі, коледжі тощо, отримають належну їм виплату по закінченні навчання. Вона надається у військовій частині, до якої прибуває військовослужбовець згідно призначення.
Про розміри допомоги
Суми виплачуються військовослужбовцям відповідно до рангу кожного з них. Залежно від рівня прожиткового мінімуму в країні, їх розмір раз на рік переглядається. На початку 2022 року розмір допомоги для військовослужбовців після першого укладання контракту було збільшено. У 2022 році їх розміри складають:
- для рядових – 19 144 грн. (сума, відповідна 8 розмірам прожиткового мінімуму. У 2021 р. вона становила 18 160 грн.);
- для сержантів, старшин – 21 537 грн. (сума, відповідна 9 розмірам п/мінімуму, у 2021 р. становила 20 430 грн);
- для офіцерів – 23 930 грн. (сума, відповідна 10 розмірам п/мінімуму, у 2021 р. становила 22 700 грн).
Хто не отримає виплати?
Наказом №260 не передбачається здійснення виплат військовослужбовцям, які підписали контракт терміном до шести місяців. Шестимісячний термін контракту є підставою відмови у виплаті.
Також виплата ОДГ не здійснюється:
- для рядових, які укладають сержантський чи старшинський контракт під час несення служби за контрактом;
- для сержантів та старшин, котрі під час контрактної служби заступають на службу за офіцерським контрактом;
- для офіцерів, які добровільно уклали контракт;
- для військовослужбовців, котрі служать за новим контрактом;
- для військовослужбовців, які повторно прийняті на службу – з числа тих, кого було звільнено зі служби за контрактом (у т.ч. кадрової офіцерського складу);
- для військовослужбовців, звільнених зі служби за контрактом, правоохоронців, кадрових офіцерів та інш., у разі підписання ними контракту щодо служби у лавах ЗСУ.
На якій підставі можна одержати виплату?
Підставою для одержання виплати є рапорт на ім’я командира військової частини. Рапорт складається військовослужбовцем у довільній формі та подається по набутті чинності контракту, призначенні на посаду та початку виконання ним обов’язків відповідно до наказу командира.
Про виплати на місцях
Після підписання контракту військовослужбовцям можуть бути надані місцеві виплати.
Так, у Київської області ОДГ надаються військовослужбовцям, які підписали контракт щодо служби в зоні АТО/ООС та в яких сім’ї страждають від тяжких умов життя. Сума дорівнює розміру 8 п/мінімумів, встановлених законом станом на 01 січня відповідного року здійснення виплат.
428 переглядів