Щодо ратифікації Римського статуту в Україні
Државою Україна на сьогодні не ратифіковано Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС). За роз’ясненнями юристів, існує можливість для нашої країни і поза ратифікацією оголосити про визнання юрисдикції Суду у певних справах. Для цього необхідно подати заяву.
Як стало відомо, Україна скористалася такою можливістю. Нею була визнана юрисдикція МКС з 2-х нагальних питань. Міністерством закордонних справ подано дві заяви: 17.04.2014 – про справи Майдану та 08.09.2015 – щодо скоєних на території нашої країни воєнних злочинів та злочинів проти людяності. 2.03.2022 в Офісі Прокурора МКС заявили про початок розслідування воєнних злочинів, скоєних на території України.
У квітні 2022 р. Рада зареєструвала законопроект відносно правового механізму співпраці наших правоохоронців з МКС поза фактом набрання Статутом чинності для держави Україна, що посприяє притягненню усіх винних до відповідальності. То що ж це таке – Римський статут? Чому він досі не ратифікований в Україні?
Римський статут: що це?
Таку назву носить міжнародний договір, заснований Міжнародним кримінальним судом. Статутом Суду надається право розглядати ряд міжнародних злочинів:
- проти людяності;
- воєнних;
- агресії;
- геноциду.
Міжнародний кримінальний суд: про що варто знати?
Ця назва була дана міжнародному судовому органу, утвореному у 1998 р., мета якого – розслідування актів геноциду, агресії, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, переслідування осіб, винних у цих злочинах. Суд міститься в м. Гаазі (Нідерланди) і є першим органом, діючим на постійній основі. Ним розпочато діяльність в липні 2002-го, опісля того, як Римський статут з МКС було ратифіковано шістьмадесятьма країнами.
Суд розглядає справи за 3-х умов:
- підписання та ратифікація Римського статуту будь-якою з країн;
- передача справи до Суду Радбезом ООН. За весь час існування установи подібне трапилося лише двічі, у справах Південного Судану та Лівії;
- ініціювання справи в Суді країною-учасницею Статуту.
Ратифікація: її суть
Ратифікацією називається механізм затвердження міжнародного договору державою та її згода на обов’язковість для неї Статуту. З ратифікацією Статуту юрисдикція МКС поширюється на певну державу, що означає початок розслідування злочинів на її території. На сьогодні Статут підписали 155 держав, ратифікували – 123.
Наскільки це є важливим для нашої країни?
Римський статут є механізмом, який дозволяє притягнути до міжнародної відповідальності В. Путіна та лідерів ОРДЛО за скоєні ними злочини. Згідно зі ст. №№ 8, 24 Угоди про асоціацію з ЄС, ратифікація Статуту є зобов’язанням, прийнятим на себе Україною.
Що маємо на сьогодні?
Експерти відповідають на це питання так: Статут підписаний Україною 20.01. 2000-го, та усе ще не ратифікований. Кримінальний кодекс нашої країни має бути приведений у відповідність до стандартів Статуту. Для цього в Раді у травні 2021-го було прийнято закон №2689 від 27.12.2019. Та до сьогодні він Гарантом нашої країни не підписаний. У 2014-2015 р.р. прийняттям ряду заяв ВРУ визнана юрисдикція МКС за кількома статтями Статуту, стосовно злочинів, скоєних в Україні РФ.
11.12.2020 р. ситуація в нашій країні була визнана прокурором Суду як така, що відповідає стандартам Статуту, достатнім для початку розслідування.
Чому ж Статут нашою державою до сих пір не ратифіковано?
На це ОП дає відповідь: на думку наших очільників, ратифікація нами Римського статуту сьогодні не на часі. За словами заступника керівника ОП А. Смирнова в одному з інтерв‘ю, з певних міркувань дану історичну подію ліпше відтермінувати до того моменту, коли ми одержимо перемогу у війні.
461 перегляд