Щодо статусу учасника бойових дій
Згідно з українським законодавством, з отриманням статусу УБД військовослужбовцям надається ряд важливих соціальних пільг. Особи, наділені цим статусом, отримують право на першочергове обслуговування в установах, підприємствах, організаціях служби побуту та громадського харчування, ЖКГ тощо, а також на отримання пенсії/щомісячного грошового утримання/державної соціальної допомоги (замість пенсії). Тому отримання статусу УБД є актуальним для українських захисників і захисниць.
Згідно із законами України, УБД слід вважати військовослужбовців, які захищали нашу країну у лавах ЗСУ або одного з добровольчих формувань територіальних громад.
У яких документах можна дізнатися про порядок надання статусу УБД?
Порядок надання статусу УБД визначається у документах:
- Закон України №3551-XII «Про статус героїв війни та гарантії їх соціального захисту»;
- Постанова КМУ № 413 від 20.08. 2014 р.;
- Постанова КМУ №1452 від 29.12. 2021 р.
Законом України №7180, прийнятим 24.03. 2022 р., у законодавчі документи внесені деякі вдосконалюючі зміни.
Про зміст документів, зазначених у переліку
Законом № 3551-XII та Постановою КМУ № 413, передбачено оформлення статусу УБД для осіб, які брали участь у заходах із оборони та національної безпеки у Луганській та Донецькій областях у ході розгортання АТО (ООС).
Згідно ст.6 Закону України № 3551-XII, УБД є військовослужбовці, які виконували бойові завдання по захисту країни у складі військових підрозділів та з’єднань усіх родів та видів військ армії та флоту, партизанських загонів, підпілля та інших формувань у воєнний та в мирний час.
Постановою № 1452 затверджується порядок та процедура оформлення статусу УБД. Закон України № 7180 від 24.03.2022 р. підвищує рівень соціального і правового захисту військовослужбовців/членів добровольчих формувань територіальних громад, які брали участь у підготовчих заходах (у виконанні завдань територіальної оборони під час воєнного стану (війни). Зазначається, що порядок здійснення соціального та правового захисту військовослужбовців, які брали участь у підготовчих заходах (у виконанні завдань територіальної оборони), визначається Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, а під час воєнного стану (війни) – Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Що об’єднує дані нормативи?
Вказані документи об’єднуються положенням, що право на отримання статусу УБД надається не лише військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) а й іншим особам, які у складі різних військових формувань, що були створені згідно із законами України, брали участь в обороні країни та захисті її територіальної цілісності.
Які документи необхідні для оформлення статусу УБД?
Підставою для отримання статусу є наявність:
- доповідної записки командира в/ч, із зазначенням псевдоніму особи, часу та місця виконання нею бойових завдань;
- витягу із наказу, яким особа була залучена до виконання бойових завдань;
- витягу з розпорядчих документів;
- одного витягу (копії) з наступного переліку: бойового донесення, журналу бойових дій, вахтового журналу, польотних листів тощо;
- за необхідності – документу ВЛК, підтверджуючого зв’язок між пораненням захисника/захисниці (контузією, каліцтвом) та безпосереднім виконанням особою бойових завдань.
Особам, якими під час несення служби були отримані поранення (контузія, каліцтво), унеможливлюючі подальше несення служби, статус УБД надається незалежно від кількості днів, протягом яких ними виконувалися відповідні завдання.
Куди слід подавати документи?
Комісії, які працюють над оформленням статусу УБД, створені при таких установах:
- Міністерство оборони;
- МВС;
- Національна поліція;
- Національна гвардія;
- СБУ;
- Служба зовнішньої розвідки;
- Держприкордонслужба;
- Офіс Генерального прокурора;
- Управління державної охорони;
- Адміністрація Держспецзв’язку;
- ДФС;
- ДСНС;
- Міністерство ветеранів.
Як діяти у разі відмови командира в/ч у поданні документів для оформлення статусу УБД до відомчої комісії?
Особа має право звернутися до відповідної комісії самостійно. Необхідні документи слід надіслати рекомендованим листом з повідомленням. Можна звернутися до відповідної комісії особисто, зареєструвавши звернення. За відсутності у особи документів, підтверджуючих статус УБД, командиру в/ч направляється відповідний рапорт. У разі наявних неточностей/розбіжностей, виявлених у документах, вони повертаються та доопрацьовуються.
Наскільки довго слід чекати на прийняття рішення?
Над рішенням про надання статусу УБД члени комісії працюють протягом місяця від дня, коли надійшли документи.
Як діяти у разі відмови комісії?
Прийняте комісією рішення про відмову у наданні статусу можна оскаржити. Для цього слід звернутися з відповідним проханням до керівника органу військового управління Сил спеціальних операцій або до суду. Рішенням керівника органу військового управління Сил спеціальних операцій (суду), прохання може бути повторно спрямоване для розгляду до спеціальної комісії.
466 переглядів