Щодо вибору системи оподаткування для ФОП
Кожному, хто подає документи на реєстрацію ФОП, доводиться стикатися з питанням щодо вибору системи оподаткування. У нашій статті спробуємо надати деякі роз’яснення.
Які системи оподаткування існують в Україні?
Виділяють системи оподаткування двох видів:
- загальну;
- спрощену.
Щодо спрощеної системи: скільки існує груп?
При спрощеній системі існує 4 групи оподаткування. Варто врахувати, що четверта система призначена виключно для фермерів.
Яка кількість працівників наймається при загальній та спрощеній системі?
При загальній системі обмежень у кількості найманих працівників не існує. Перша група спрощеної системи передбачає заборону використання найманих працівників. Друга група передбачає використання найманих працівників у кількості не більше десяти чоловік. Третя група спрощеної системи передбачає можливість наймати працівників у необмеженій кількості.
Щодо обмежень на діяльність, передбачених загальною та спрощеною системами оподаткування
Загальною системою ніяких обмежень на діяльність не передбачено. Деякі обмеження існують для груп на спрощеній системі.
Щодо ведення обліку на спрощеній та загальній та системі оподаткування
На спрощеній системі враховуються виключно доходи, на загальній — обліковуються як доходи, так і витрати. Забезпечує підтвердження усіх доходів та витрат у фіскальній службі ведення книги обліку витрат і доходів. Слід розуміти, що такі книги бувають двох видів:
- книга обліку доходів – для платників ЄП 1 та 2 груп, для платників 3 групи без ПДВ;
- книга обліку витрат і доходів – для платників ЄП 3 групи.
Про порядок реєстрації та ведення книги доходів
Після відкриття свого бізнесу (ФОП) в Україні, вже на другий день власник бізнесу зобов’язаний подати заяву на реєстрацію книги обліку доходів і витрат. Документ має бути заздалегідь пронумерований і зшитий за допомогою ниток. Необхідною є наявність вклеєного трикутника із печаткою.
Ведення книги обліку онлайн сьогодні юридично передбачено, але поки що технічно не реалізовано. Разом із книгою подається заява на ім’я голови податкової інспекції. Документ реєструється виключно в одному примірнику. Ведення та реєстрація запасної чи дубльованої книги не передбачене. Зареєстровану книгу обліку власник зберігає у себе.
Веденням документу підприємець має займатися особисто. Ним записуються доходи і витрати ФОПа. Для запису використовується чорна ручка, для позначення сум використовуються гривні та копійки.
Дані заносяться в день отримання доходів та здійснення витрат. Переважно записи в книзі провадяться бухгалтером.
Щодо особливостей сплати податків на загальній системі оподаткування
В разі якщо немає чистого доходу, податки не сплачуються. Після того як будуть вирахувані витрати, з чистого доходу сплачуються податки:
- 18% ПДФО;
- 1,5% – військовий збір.
Щодо особливостей сплати податків на спрощеній системі оподаткування
На спрощеній системі оподаткування першої та другої групи сплата податків фіксована. Третя група спрощеної системи передбачає сплату:
- 3% – з ПДВ;
- 5% – без ПДВ.
Сплачувати податок слід не від чистого доходу підприємця, а від задекларованої виручки.
Щодо подання звітності
Звітність в Україні подають: щорічно – на загальній системі, а також на спрощеній системі першої та другої груп. Спрощена система третьої групи передбачає подання звіту – щоквартально.
Щодо можливості переходу на іншу систему оподаткування
Систему оподаткування можна змінювати щороку. Перехід від однієї групи єдиного податку до іншої можливо застосовувати щоквартально.
249 переглядів