Відкрити меню

Щодо впровадження в обігу електронних грошей в Україні


Щодо впровадження в обігу електронних грошей в Україні

З 1 квітня 2023 року в Україні почали діяти норми ЗУ від 12.01.2023 р. за №2888-ІХ, який має назву “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг”. Що нового вносить Закон в існуючу вже систему розрахунків? У чому полягає різниця між електронними та готівковими й безготівковими грішми?

Щодо суті поняття

Визначення поняття «електронні гроші» закріплене у Законі «Про платіжні послуги» № 1953 від 14.12.2021. Воно потрактовується українськими законодавцями як одиниці вартості, які є випущеними емітентом задля виконання платіжних операцій, зберігаються в електронному вигляді, приймаються іншими особами у якості засобу платежу, та являють собою грошове зобов’язання певного емітента електронних грошей. У цьому доволі складному визначенні варто виділити ряд основних характеристик даного поняття:

  • наявність віртуальної форми вираження грошових зобов’язань;
  • наявність розширеного кола суб’єктів-емітентів, до якого входять банки та небанківські установи (порівняємо із звичайними паперовими грошима – їх випуском займається виключно Національний банк України).

З історії

Дослідницький проект щодо потенціального впровадження е-гривні як національної валюти, заснованої на технології блокчейн, був розпочатий Національним банком України у 2016-му. Метою була мінімізація транзакційних витрат на переказ грошей між учасниками українського платіжного ринку та їх миттєвого проведення.

З метою тестування обігових операцій було випущено в обіг 5 тис. електронних гривен. На сьогоднішній день вони вже є погашеними.

21.02. 2020 р. була оприлюднена заява Я. Смолія, тодішнього голови НБУ, щодо відпрацювання Національним банком України технологічної моделі випуску цифрової гривні, але в той час остаточне рішення ще не було прийняте.

Однак з того часу у нашій державі все активніше почав відпрацьовуватися проєкт електронних коштів. На Всесвітньому економічному форумі, який пройшов 16-20 січня 2023 році у Давосі (Швейцарія), міністром цифрової трансформації України М. Федоровим було заявлено про його бажання виступити в ряду перших користувачів е- гривні, тобто отримувати у цій валюті заробітну плату.

Щодо впровадження в обігу електронних грошей в Україні

Про відмінність електронних грошей від безготівкових та готівкових

Е-гроші являють собою доповнення до готівкових та безготівкових. Призначенням електронних грошей є розрахунки в інтернеті, для них не передбачена фізична форма. Відмінністю від безготівкових грошей є особливості емісії. Фізична форма не передбачена ні для безготівкових, ні для електронних грошей, однак безготівкові гривні легко вивести із системи у звичайні гривні, електронні ж завжди залишаються у формі екранних цифр. Та, на думку спеціалістів, саме в цьому і полягає їх перевага: вони використовуються поза межами банківської системи. Людина зберігає кошти у своєму е-гаманці, маючи можливість їх використання будь-якої доби і в будь-який час, не будучи прив’язаним до роботи банку.

Про нововведення ЗУ №2888-ІХ

Ініціаторами законопроєкту передбачено ряд новацій для розвитку е-грошей в Україні, які спеціалістами оцінені як позитивні. До їх переліку включено:

  • легалізацію електронних грошей;
  • прирівняння статусу е-гаманця до банківського рахунку;
  • надання можливості використання електронних коштів для сплати комунальних послуг та податків;
  • легалізацію проведення розрахункових операцій е-грошима між суб’єктами господарювання.

Про особливості розрахунків е-грошима

З набранням чинності Закону з’явилася можливість використання електронних коштів у платіжній системі на рівні із традиційними грошима, випущеними в паперовому варіанті.
Випуск е-грошей здійснюють окремі банки в межах платіжних систем, які користуються популярністю: Максі, Visa, MasterCard, ПРОСТІР тощо.

Нацбанк України переконує у зручності використання е-коштів та їх доступності для широких верств населення, держорганів, юридичних осіб, банків та інших фінансових установ.

У розрахунку е-грошима спеціалісти відмічають деякі нюанси:

  • Проблемність здійснення податкових платежів (на рахунок податкової держслужби кошти мають спрямовуватись не у електронному, а звичайному, фіатному вигляді. В результаті оператором е-грошей не може бути гарантоване погашення е-валюти коштами фіатної, чим зумовлюється ризик неможливості проведення платежу і потенцйне притягнення до відповідальності за невиконані податкові зобов’язання.
  • Набрання чинності Законом призвело до того, що відтепер відкриттю й активації нових е-гаманців передує взяття їх на облік ДПС.

Про таке відкриття для фізосіб-підприємців/юридичних осіб банки мають повідомляти ДПС. Сам випуск е-грошей не оподатковується.

259 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку