Відкрити меню

Як успадкувати майно, яке перебуває на тимчасово окупованій території


Як успадкувати майно, яке перебуває на тимчасово окупованій території

Питання щодо вступу у спадщину українців, у яких родичі померли на території, окупованій РФ, є злободенним з самого початку окупації – з 19.02.2014.

Про сутність терміну

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкування являє собою перехід спадщини від спадкодавця (померлої ФО) до інших осіб – спадкоємців.

Спадщина відкривається у день смерті ФО. Датою її відкриття вважається дата оголошення спадкодавця померлим.

Згідно зі ст. 1221 ЦК, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання покійного родича.

Якщо залишається невідомим, де останнім часом проживав спадкодавець, у такому разі місцем відкриття спадщини вважається місце, де знаходиться нерухоме майно або його основна частка (за відсутності нерухомого майна). Також за відсутності нерухомого майна, аким місцем може бути визнано місце, де перебуває основна частка рухомого майна.

Щодо порядку прийняття спадщини

Згідно із ч. 3 ст. 1223 ЦК, днем виникнення права на спадкування вважається день відкриття спадщини.

При бажанні одержати спадкове майно спадкоємець, якщо він не проживав постійно із спадкодавцем на час відкриття справи, повинен подати нотаріусу (в місті)/уповноваженій особі (у сільській місцевості) відповідну заяву. Заяву спадкоємець повинен подати особисто. Закон передбачає спеціальний термвн прийняття спадщини, він становить 6 міс. з дня її відкриття. Під час війни дія строку припиняється на весь термін тривання воєнного стану, але не довше ніж на 4 міс.

Щодо специфіки правового режиму

Відповідно до ЗУ від 15.04.2014 за № 1207-VII (далі – Закону), на територіях, які є тимчасово окупованими, встановлюється спеціальний порядок забезпечення прав українців. Усі державні органи й службовці на цій території оголошені незаконними, у разі, якщо вони створені (призначені/обрані) без відповідності до українських законів. Тому усі акти та інші документи, видані особами/організаціями на таких територіях, слід вважати недійсними (за виключенням матеріалів, якими підтверджуються факти народження, смерті, реєстрації/розірвання шлюбу в окупованому регіоні).

Ці матеріали слід додати до заяви про держреєстрацію акту цивільного стану.

Щодо реєстрації актів цивільного стану

Щоб зареєструвати акт цивільного стану, українці, які є жителями тимчасово окупованих регіонів (виїхали з них), з неї, повинні подати заяву до відділу держреєстрації актів цивільного стану. Тут вносяться зміни до змісту актів реєстрації, відбувається їх анулювання тощо.

Якщо факт смерті спадкодавця, що настала на окупованій територіі, підтверджують документи, видані незаконними службовцями/органами, спадкоємець повинен узаконити встановлення його факту смерті. Для цього необхідно звернутися із заявою до органів реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання/до суду на підконтрольній Україні території. На підставі рішення суду відділом держреєстрації актів цивільного стану буде видано свідоцтво про смерть. Згідно із ст. 111 Закону, якщо останнім часом спадкодавець проживав на території, тимчасово окупованій, то місце подання першої заяви визначається як місце відкриття спадщини.

Щодо реєстрації спадкової справи

Згідно із постановою КМ України № 210 від 15.04. 2015 р., справа про спадок має бути зареєстрована у Спадковому реєстрі. Якщо реєстрація відбулася до початку тимчасової окупації і не закінчена, то нотаріальні дії відносно неї мають бути здійснені на підконтрольній уряду України території.

177 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку