Відповідальність за ухилення від мобілізації
Війна в Україні, спричинена початком спрямованої проти неї російської агресії, триває. Чоловіки-українці мобілізуються до лав ЗСУ. Обов’язком будь-кого, хто одержав повістку, є у визначений строк з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Не стали виключенням й ті, хто має право на відстрочку або за станом здоров’я є непридатним до служби.
На жаль, у цей нелегкий час серед українців немало таких, хто не поспішає ставати на захист Батьківщини. Закон нашої країни нещадно бореться з «ухилянтами».
Згідно з Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов’язані, що ховаються від призову на строкову військову службу, за мобілізацією, для здійснення військового обліку або для участі у спеціальних (перевірочних) зборах, повинні понести адміністративну і кримінальну відповідальність.
Про адміністративну відповідальність
Згідно зі ст. 210 КУпАП, призовники, військовозобов’язані, резервісти, які порушують правила військового обліку, караються штрафом від 30 до 50 неоподатк. мін. доходів. У разі повторного, вчиненого протягом року, порушення (ст. 210, ч.1), за яке особа раніше була піддана адміністративному стягненню, а також за вчинення його в особливий період накладається штраф від 50 до 100 неоподатк. мін. доходів.
Згідно зі ст. 211 КУпАП, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які через недбале зберігання припустилися зіпсуття чи втрати військово-облікових документів (до таких належать: посвідчення про приписку до призовної дільниці, військовий квиток, посвідчення військовозобов’язаного), повинні сплатити штраф від 30 до 50 неоподатк. мін. доходів. У разі, якщо особа протягом року здійснила порушення, за яке раніше понесла покарання, повторно (ст. 211, ч.1), або вчинила його в особливий період, на неї накладається штраф від 50 до 100 неоподатк. мін. доходів.
Про кримінальну відповідальність
У Законі України про кримінальну відповідальність міститься низка статей, якими передбачено відповідальність за правопорушення щодо мобілізації та призову.
Згідно зі ст. 336 КК України (вважається найпоширенішою), на військовозобов’язаних, які ухиляються від призову на військову службу в період мобілізації, в особливий період, на осіб з числа резервістів, які ухиляються від призову на військову службу в особливий період, чекає покарання – позбавлення волі на строк від 3-х до 5-ти років.
Військовозобов’язаний, якому було повідомлено про те, що він, згідно закону, зобов’язаний прибути до призовної ділянки центру комплектування та соціальної підтримки на мобілізацію, але він ухилився від призову, стає суб’єктом злочину, передбаченого ст. 366 КК України.
Його дії кваліфікуються шляхом встановлення умислу і мети щодо ухилення від призову в ході мобілізації та протиправної відмови від проходження медкомісії.
В даній площині судова практика була сформована доволі швидко: станом на 28.09.2022 р. у Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься вісімдесят шість вироків за кримінальні правопорушення, передбачені ст. 336 КК України. Жодного виправдувального вироку не зареєстровано.
Ст. 336-1 КК України передбачає покарання – позбавлення волі на строк від 2-х до 5-ти років тих, хто в особливий період (окрім відбудовного), чи під час цільової мобілізації ухиляється від несення служби цивільного захисту.
Згідно Ст. 337 КК України, призовники, військовозобов’язані, резервісти, які після попередження від керівника ТЦКСП, керівника відповідних органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, ухиляються від військового обліку, караються штрафом від 300 до 500 неоподатк. мін. доходів або будуть змушені протягом одного року відбувати покарання у вигляді виправних робіт.
Військовозобов’язані та резервісти, які ухиляються від участі в навчальних (спеціальних) зборах, караються штрафом від 500 до 700 неоподатк. мін. доходів або відбуванням покарання у вигляді виправних робіт протягом 2-х років.
Ст. 335 КК України передбачає покарання – обмеження волі на термін до 3-х років для військовозобов’язаних, які ухиляються від призову на строкову військову службу, та для осіб офіцерського складу, які ухиляються від призову на військову службу за призовом.
473 перегляди