Як отримати компенсацію за пошкоджене житло за програмою єВідновлення
Якщо квартира або будинок зазнали руйнувань під час війни, їх можна відновити державним коштом. З травня 2023 року діє програма «єВідновлення», яка надає можливість отримати грошову допомогу до 500 тис. грн на ремонт житла. За останній рік програмою скористалися 54,5 тис. українців, а загальна сума виплат на відбудову житла сягнула 5,8 млрд грн.
За що можна отримати відшкодування
Програма «єВідновлення» покриває витрати на ремонт вибитих вікон, зруйнованого даху, обгорілих стін та інших пошкоджень житла, яке підлягає ремонту. Програма стосується лише пошкодженої, а не знищеної нерухомості. Відшкодування можуть отримати власники квартир, приватних будинків, кімнат та інших житлових приміщень. Відновленню підлягають також дачні та садові будинки, котеджі, будинки садибного типу.
Компенсація передбачена за таких умов:
- Житло зазнало ушкоджень після 24 лютого 2022 року, після набрання чинності Указу Президента «Про введення воєнного стану в Україні» № 64.
- Житло підлягає поточному чи капітальному ремонту.
- Житло не знаходиться на окупованих територіях чи там, де йдуть активні бойові дії.
- Житло внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
- Житло не відремонтовано коштом міжнародних організацій.
Хто може отримати компенсацію
Претендувати на виплати можуть тільки громадяни України, які є власниками пошкодженого житла. Вік та дієздатність не мають значення. Якщо власником є неповнолітня або обмежено дієздатна людина, заявку подають законні представники – батьки, піклувальники, опікуни.
Пріоритетні категорії, чиї заявки розглядаються в першу чергу:
- Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї померлих або загиблих ветеранів війни, Захисників та Захисниць України.
- Мобілізовані під час воєнного стану без надання статусу УБД.
- Люди з інвалідністю I та II групи.
- Сім’ї з 3 та більше неповнолітніми дітьми.
- Прийомні батьки, батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу, патронатні вихователі.
- Діти-сироти та позбавлені батьківського піклування.
- Опікуни та піклувальники.
Компенсацію не надають людям, які потрапили під санкції або мають судимість за злочини проти основ нацбезпеки України, а також їх спадкоємцям.
Форми та розмір виплат
Компенсація надходить одним або двома платежами на спеціальний банківський рахунок, який потрібно відкрити заздалегідь. Знімати з рахунку готівку не можна, лише безготівкові розрахунки.
Компенсація передбачає:
- Гроші на придбання будівельних матеріалів для самостійного відновлення житла або для замовлення ремонтних робіт.
- Компенсацію за виконаний ремонт, якщо житло вже відремонтовано частково чи повністю.
Максимальна сума відшкодування – 500 тис. грн. Конкретний розмір залежить від типу житла та руйнувань:
- Від 200 до 350 тис. грн – для квартир.
- Від 200 до 500 тис. грн – для приватних будинків.
Якщо виплата перевищує 200 тис. грн, її виплатять двома траншами: спочатку 70 % суми, після чого подається проміжний звіт, і лише потім отримуються решта 30 %.
Алгоритм отримання компенсації
Крок 1. Внесення відомостей про житло до Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна
Це можна зробити через Дію, в ЦНАПі або у нотаріуса. Необхідно заповнити заяву з основними відомостями про себе та свою нерухомість, прикласти документи про право власності на житло та фото руйнувань. Право власності має бути зареєстрованим у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Крок 2. Подача заяви на компенсацію за «єВідновленням»
Заявку можна подати через Дію, у нотаріуса або у ЦНАПі. Потрібно надати письмову згоду всіх співвласників житла, відкрити спецрахунок у банку, та додати довідку про несудимість. Якщо маєте пріоритетне право на компенсацію, зазначте це та будьте готові підтвердити відповідними документами.
Крок 3. Розгляд комісією
Комісія, утворена на базі виконавчих органів місцевої ради або ОВА, оглядає житло, фіксує пошкодження, визначає обсяг руйнувань та розраховує розмір компенсації. Рішення приймається протягом 30 днів з моменту подання заяви.
Крок 4. Отримання компенсації
Після позитивного рішення комісії, виплата надходить на спецрахунок. Кошти можна використати на будівельні матеріали з певного переліку або ремонтні послуги у компаній з МСС-кодом 1520. Компенсацію необхідно використати протягом 12 або 18 місяців, залежно від складності ремонту.
Крок 5. Звіт про використання компенсації
Про витрачені кошти потрібно прозвітувати. Для виплат на поточний ремонт до 200 тис. грн подається лише фінальний звіт, для капітального відновлення до 500 тис. грн – проміжний та фінальний звіт. Звітувати можна через портал Дія, у нотаріуса або в ЦНАПі.
70 переглядів