Позовна заява про визнання права спільної сумісної власності на квартиру
Як відомо, матеріальну сторону сімейних правовідносин регулює Сімейний кодекс України, а якщо якісь питання залишилися не врегульованими, то на допомогу приходить Цивільний кодекс України.
Нажите в період спільного життя майно між колишнім подружжям, підлягає розділу в рівних пропорціях. Отже, розділити можна все, що має грошовий вираз. Принцип рівності, порушується, тільки в тому випадку, якщо є неповнолітні діти. Особисте майно може перейти в категорію спільно нажитого і буде підлягати розділу, в разі, якщо воно було покращено за рахунок спільних коштів подружжя.
Розділ квартири
Ідеально, коли подружжя мирно домовляється, яким чином між ними буде розподілено майно, але, як правило, це виключення з правил. Якщо дійти згоди не вдається, то конфліктна ситуація вирішується за допомогою суду. Заява подається в той суд, до територіальної підсудності якого відноситься квартира.
У процесі розгляду справи, як правило, з’ясовується, що частки у подружжя в квартирі рівні і суд присуджує кожному з подружжя по одній другій рівної частини. І що далі? Все як було, так і залишилося. Питання не вирішене. Проживати в одній квартирі колишнє подружжя не може. В такій ситуації можливі три варіанти розвитку подій:
- Компенсація. Один з подружжя в позовній заяві або вже в процесі розгляду справи, повинен заявити про свій намір залишити квартиру собі або виплатити компенсацію іншій стороні. У разі задоволення судом запропонованих умов квартира передається у власність одному з подружжя, але передбачається його обов’язок виплатити другому компенсацію, в грошовій або натуральній формі. Причому за домовленістю між подружжям, можливо передбачити виплату грошової компенсації частинами. Розмір компенсації може бути визначений подружжям самостійно, або за допомогою оцінювача.
- Продаж. До другого варіанту розділу, як правило, подружжя приходить вже в процесі розгляду справи в суді. У тих випадках, коли ні у кого з подружжя немає фінансової можливості виплатити компенсацію, або квартира нікому з них не потрібна, залишається один правильний вихід, це продати квартиру, а гроші поділити. Але казус в тому, що закону, який би зобов’язував продати немає. Отже, щоб реалізувати даний спосіб необхідна обопільна згода подружжя.
- Реальний розділ. Квартира між подружжям ділиться на реальні частини, і закріплюється порядок користування в ній. Наприклад, одна кімната чоловікові, друга дружині, ванна кімната, кухня і коридор в спільну власність. Але навіть з визначенням порядку використання житла конфліктних ситуацій не уникнути.
Можливо, що в період спільного життя, подружжям була нажита не одна квартира. В цьому випадку правильніше їх ділити не в частках, а зафіксувати, яка саме квартира переходить кожному зі сторін.
Зразок позовної заяви про визнання права спільної сумісної власності на квартиру
До __________ суду м._________ адреса:___________________ Позивач: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________ Відповідач: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________ Третя сторона: Приватне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (ПАТ «Ощадбанк»), адреса:___________________ |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання права спільної сумісної власності на квартиру
Я (ПІБ Позивача) та (ПІБ Відповідача), одружилися _______ року. Шлюб був зареєстрований (повна назва ЗАГСу) актовий запис № _____.
________ року відповідачем було придбано трикімнатну квартиру №__ в будинку №__ за адресою: ____________, загальна площа якої складає 69 кв.м., в тому числі житлової 40 кв.м., має підсобні приміщення: кухню, ванну, туалет, водопровід, центральне опалення, природний газ, та знаходиться на п’ятому поверсі дев’ятиповерхового панельного житлового будинку, за договором купівлі-продажу квартири ______ року, зареєстрованого за № ____, завіреним приватним нотаріусом _________________.
Після укладання договору купівлі-продажу відповідачем було укладено іпотечний договір № _______ з ПАТ «Державний ощадний банк України». Предметом іпотеки, що є забезпеченням вкладених у Кредитному договорі зобов’язань є нерухоме майно, яке стане власністю в майбутньому, а саме: квартира трикімнатна, що знаходиться за адресою: _____________.
Зобов’язання по сплаті здійснювалось відповідно до кредитного договору №______ від ________ року за спільні кошти подружжя, але так як усіма справами займався чоловік, квартира, та всі договори по іпотеці та виплаті кредиту було оформлено на його ім’я.
Станом на сьогодні вказаний кредитний договір виконано в повному обсязі спільним зусиллям сім’ї. Однак чоловік відмовився передавати мені у власність ½ частину вказаної квартири.
Згідно ст.60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Та ст. 61 Сімейного кодексу України, об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.
Відповідно до ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Згідно ст. 70 СК України майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, допускається лише за його згодою. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
Оскільки Відповідач відмовляється добровільно переоформити частину квартири на мене я змушена звернутися до суду.
Керуючись ст. 175, 177 ЦПК України, зазначаю, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 4, 175, 177 ЦПК України, ст.ст. 60-63,68 СК України, ст.ст. 368 ЦК України,
Прошу:
Здійснити поділ спільного майна подружжя.
Визнати за (ПІБ Позивача) право власності на ½ частину квартири № __ в будинку № __ за адресою: _____________________.
Визнати за (ПІБ Відповідача) право власності на ½ частину квартири № __ в будинку № __ за адресою: ___________________.
Додатки:
– квитанція про оплату судового збору.
– копія свідоцтва про шлюб;
– копія паспорта позивача;
– копія договору купівлі-продажу квартири від ______ р.;
– копія витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно;
– копія технічного паспорта;
– копія іпотечного договору №______;
– копія додаткової угоди №______;
– копія кредитного договору №______;
– копія висновку про оцінку.
Оригінали всіх доданих копій документів містяться у позивача та можуть бути надані до огляду в судовому засіданні.
«___» _________ 20___р. (ПІБ позивача)
Як це не сумно, але при зверненні до суду програють обидві сторони. Задовольнити обох з подружжя неможливо. Також на судовий процес необхідні і час, і гроші. Тому найбільш вигідно для обох сторін мирно домовитися і укласти у встановленій формі угоду.
Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.