Відкрити меню

Зразки позовних заяв

Зразки позовних заяв

Позовна заява – це нормативний документ певної форми, що пред’являється позивачем до суду в установленому законом порядку. Такий документ завжди містить вимогу позивача про захист своїх інтересів чи прав. Якщо говорити іншими словами, позов – це звернення до суду, з проханням захистити гарантовані законом інтереси особи чи підприємства, що були порушені.

Як і інші документи, позовна заява має певну форму та структуру, а також порядок подання, який обов’язково потрібно дотримуватися. В протилежному випадку, заяву можуть не прийняти, а провадження по справі не буде відкрито.

Зверніть увагу на те, що всі представлені на сайті зразки є лише прикладами для ознайомлення з формою та структурою документу. Жоден з цих прикладів не повинен подаватися до суду без змін! Кожна справа індивідуальна і потребує індивідуального підходу з урахуванням всіх юридично значимих нюансів. Не соромтесь звертатись за допомогою до юристів.

Оберіть потрібний приклад

В даному розділі представлені безкоштовні зразки позовних заяв. Для зручності, всі приклади документів розділені за правовідносинами.

Позовна заява про розірвання шлюбу
Позовна заява про про позбавлення батьківских прав
Позовна заява про перерахунок пенсії державного службовця
Позовна заява про відшкодування матеріальної шкоди
Позовна заява про стягнення заборгованості
Позовна заява про стягнення аліментів
Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини
Позовна заява про відшкодування моральної шкоди
Позовна заява про визнання довіреності недійсною
Позовна заява про визнання договору купівлі-продажу недійсним
Позовна заява про визнання шлюбу недійсним
Позовна заява про визнання правочину недійсним
Позовна заява про визнання права власності на земельну ділянку (пай)
Позовна заява про визнання права власності на спадкове майно
Позовна заява про визнання права спільної сумісної власності на квартиру
Позовна заява про стягнення заробітної плати
Позовна заява про стягнення кредитної заборгованості
Позовна заява про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території
Заперечення на позовну заяву
Заява про встановлення факту родинних відносин
Заява про перегляд заочного рішення суду
Заява про залишення позовної заяви без розгляду
Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини
Позовна давність
Позовні вимоги

Форма та зміст позовної заяви

Позовна заява подається до суду лише у письмовій формі. Вона в обов’язковому порядку підписується позивачем, а в деяких випадках його уповноваженим представником із зазначенням дати її подання.

Позовна заява повинна містити:

  • Найменування суду у який подається позов. Обов’язково вказується повна назва установи, яку можна уточнити на офіційному сайті судової влади України.
  • Прізвище, ім’я, по батькові позивача та відповідача (у називному відмінку), або назва підприємства (для юридичних осіб), адреса місця проживання та контакти для зв’язку. Також вказується інформація про представника позивача, якщо заява подається представником.
  • Зміст позовних вимог. У випадку, коли позов подається до кількох відповідачів, позовні вимоги вказуються до кожного з них.
  • Ціна позову щодо вимог майнового характеру. Ціна позову – це виражена в грошових одиницях вартість майна або сума грошей, стосовно яких позивач пред’являє вимоги до відповідача (вказується в гривнях).
  • Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
  • Зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.
  • Перелік документів, що додаються до заяви (квитанція, що підтверджує оплату судового збору; докази, що підтверджують позовні вимоги; довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження представника, якщо позовна заява подається представником; копії позовної заяви та копії всіх документів, що подаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб).

Окрім зазначеної інформації, у позовній заяві можуть міститися і інші відомості. Крім того, окремі пункти різних позовних заяв можуть відрізнятися від вказаних вище.

Види позовних заяв

Позовні заяви можна розділити в залежності від суб’єктного складу сторін правовідносин, що викликають спір, а також за предметом позову. Цей розподіл необхідний для того, щоб правильно визначити підсудність. Підсудність – це розмежування повноважень судів у вирішенні справ. За цими ознаками визначається порядок подачі позову, який може бути:

  • Адміністративним;
  • Господарським;
  • Кримінальним;
  • Цивільним.

Тобто, виходячи з того, про що будуть сперечатися сторони у судовому процесі, та ким вони є, а також в залежності від того, які права були порушені, визначається вид судового провадження по справі за цим позовом і особливості змісту заяви.

Наприклад, коли заява подається однією фірмою (юридичною особою) проти іншої, за порушення умов договору, таку справу буде розглядати господарський суд, а позов по розлученню, розглядається у цивільному проваджені.

Це треба розуміти, адже різні види судочинства регулюються різними процесуальними законодавчими актами (кодексами), і кожен з них має свої вимоги стосовно оформлення і порядку подачі позову.

Порядок подання позову до суду

Перше що потрібно зробити, щоб подати позов – визначити його підсудність. Частіше за все складнощі виникають з розподіленням цивільної й господарської, та кримінальної й адміністративної відповідальності. Обов’язково перевірте чинне законодавство перед складанням своєї заяви.

Подати позов може як особа, так і її законний представник по довіреності.

До позову обов’язково має бути додана копія паспорту позивача, копія довіреності (якщо позов подає уповноважена особа), копія квитанції, яка підтверджує сплату судового збору, копія самої позовної заяви, та у деяких випадках копія паспорту відповідача.

Подати позов можна як до суду особисто, так і надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштою. Якщо ви живете далеко від суду і вирішили скористатися поштовими послугами, пам’ятайте, що разом з відправленням листа треба зробити на пошті повний опис документів, які були вкладені у лист включно з копіями.

Коли можуть відмовити у прийнятті позову?

Найпоширеніша помилка – неправильне визначення підсудності. Якщо позов було направлено до іншого суду, він одразу повертається особі. Через неправильне визначення підсудності ви можете втратити багато часу.

Якщо позовна заява оформлена невірно, не вистачає відомостей про позивача чи відповідача, прикріплені не усі потрібні документи, вона також може бути повернута позивачу. Виключення – неможливість вказати всі дані про відповідача за об’єктивних причин, які мають бути висвітлені у позовній заяві.

Найменш поширена причина, коли позов подала особа, яка не мала на це повноважень або є недієздатною особою. Треба зазначити, що особа, яка подає заяву, має бути повністю дієздатною. Діти, душевно хворі люди чи особи, які позбавлені (повністю чи частково) дієздатності за інших причин – позов подавати не можуть.

Ще одна причина, коли позов може бути повернутий – волевиявлення позивача, коли він особисто просить про припинення розгляду його позовної заяви.

Особливу увагу потрібно звернути на те, що позов не може бути повернутий особі з канцелярії. На кожний залишений без руху позов, суддя має постановити ухвалу.

Загалом, кожна особа має право самостійно оформити та подати позов до суду, головне, відповідально підійти до підготовки документів та не допустити помилок. Незважаючи на це, ми рекомендуємо не відкидати допомогу адвокатів, яка може бути насправді потрібною у важких та затяжних справах, що потребують додаткових зборів доказів і проведення експертиз.

Дивіться також матеріали по темі:

© 2025 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку