Зразок позовної заяви про визнання договору купівлі-продажу недійсним
Договір купівлі продажу квартири – це угода між покупцем і продавцем нерухомості. Як і будь-який інший договір, він може бути визнаним недійсним. Ось чому важливо, щоб покупець і продавець приділяли належну увагу і були обачні при складанні та підписанні договору купівлі-продажу. Учасники повинні знати свої права на випадок, якщо інша сторона не виконає умови договору.
До __________ суду м._________ адреса:___________________ Позивач: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________ Відповідач: ____________ (П.І.Б), адреса:___________________, тел.:___________ Третя особа: Приватний нотаріус (ПІБ нотаріуса), адреса офісу |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання договору купівлі-продажу недійсним
Я, (ПІБ Позивача), народився ________ року в м. _________, ____________ району, _______________ області, Російська Федерація.
Ще за радянські часи переїхав жити до м. _________, де і працював на __________.
У ______ році, продавши свою трьохкімнатну квартиру по вул. __________, я на отримані кошти, придбав однокімнатну квартиру, що знаходиться за адресою ______________.
Проживаючи за вказаною адресою, я познайомився з (ПІБ Відповідача), яка час від часу навідувалась до мене в гості.
Разом з тим близьких родичів у м. ________ я не маю. Найближчим до мене по спорідненості є племінник, який проживає в м. ____________, Російська Федерація.
У _____ році я пройшов лікування в 3-му хірургічному відділенні (повна назва лікарні). Після чого мій стан здоров’я почав різко погіршуватись.
У _____ році (ПІБ Відповідача) запропонувала здійснювати догляд за мною, за що я, у знак подяки погодився залишити їй у власність свою однокімнатну квартиру.
Певний час Відповідач навідувалась до мене, оскільки вона проживає окремо зі своєю сім’єю, однак згодом її не стало взагалі, а я продовжував проживати у своїй квартирі, оплачувати комунальні послуги, утримувати її за власну пенсію, оформив на себе субсидію.
Однак, з часом, в силу погіршення свого здоров’я, догляд за собою я вже не міг здійснювати в належному обсязі. Мої сусіди почали скаржитись на мене, на санітарний стан моєї квартири, разом з тим я навіть не в стані був приготувати собі їсти, сусіди з квартири поруч мене час від часу годували.
В ______ місяці _____ року до мене навідався мій племінник – (ПІБ Племінника), який побачивши мій стан, та в якому стані моя квартира, одразу звернувся за юридичною допомогою фахівців та встановив, що ______ року я уклав з (ПІБ Відповідача) договір купівлі-продажу своєї квартири (повна адреса).
Однак я вважав, що в _____ році уклав договір довічного утримання і що (ПІБ Відповідача) мала за мною доглядати, а раз вона мене покинула і не навідувалась до мене то я вважав, що договір між нами розірвано, оскільки остання мене взагалі не утримує та не доглядає.
Я продовжував проживати у своїй квартирі і фактично не бажав реалізовувати своє єдине нерухоме майно, оскільки іншого житла не мав, а лише намагався отримати допомогу від Відповідача у вигляді турботи за мною.
Крім того, певний час, ще в _____ році Відповідач, навідуючись до мене залишала мені різні невеличкі суми коштів, які я складав до скляної банки. Однак бачачи ту обставину, що я ще досі живий, (ПІБ Відповідача) сказала, що більше доглядати за мною не буде, що це дорого для неї і я віддав їй всі кошти, що вона мені надавала протягом півроку.
Також прошу суд звернути увагу на те, що в договорі купівлі-продажу вказано, що кошти я отримав до підписання цього договору. Таким чином факт передачі грошей нотаріус не може підтвердити, а я в свою чергу їх не отримував взагалі.
Крім того сторонами договору купівлі-продажу не було вжито заходів щодо реального виконання умов договору купівлі-продажу майна. Так, Позивач продовжував проживати у будинку, а Відповідач, там ніколи не з’являлась.
Таким чином я помилився щодо природи правочину, який вчинив та наслідків, що настали внаслідок таких дій. Крім того, Відповідач зловживаючи моїм хворобливим станом, скористалась ситуацією та отримала безкоштовно у свою власність моє єдине житло.
Відповідно до статей 229–233 ЦК України правочин, вчинений під впливом помилки, обману, насильства, зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною або внаслідок впливу тяжкої обставини, є оспорюваним. Обставини, щодо яких помилилася сторона правочину (стаття 229 ЦК України), мають існувати саме на момент вчинення правочину. Особа на підтвердження своїх вимог про визнання правочину недійсним повинна довести, що така помилка дійсно була і має істотне значення. Помилка внаслідок власного недбальства, незнання закону чи неправильного його тлумачення однією зі сторін не може бути підставою для визнання правочину недійсним.
Особа на підтвердження своїх вимог про визнання правочину недійсним повинна довести на підставі належних і допустимих доказів, у тому числі пояснень сторін і письмових доказів, наявність обставин, які вказують на помилку, – неправильне сприйняття нею фактичних обставин правочину, що вплинуло на її волевиявлення, і що ця помилка дійсно була і має істотне значення. Такими обставинами є: вік позивача, його стан здоров’я та потреба у зв’язку із цим у догляді й сторонній допомозі; наявність у позивача спірного житла як єдиного; відсутність фактичної передачі спірного нерухомого майна за оспорюваним договором та продовження позивачем проживати в спірному житлі після укладення договору (правовий висновок ВСУ у справі № 6-372цс16).
Я є одинокою особою дуже похилого віку зі слабким здоров’ям, з _____ року постійно лікуюсь, маю поганий зір, глухий, не зовсім адекватно сприймаю реальність і повністю покладаюсь на сторонніх людей, власних дітей не маю. Реалізовувати квартиру не збираюсь аж до своєї смерті, тому що мені немає де жити.
На підставі вищезазначеного та у відповідності із ст.ст. 229-233 ЦК України, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 27, 175 Цивільно процесуального кодексу України
Прошу:
1. Визнати недійсним договір купілі-продажу за реєстровим № _____, (дата укладання договору), який укладено між (ПІБ Позивача) та (ПІБ Відповідача), що посвідчений приватним нотаріусом ____________.
2. Стягнути з відповідача на мою користь суму судового збору.
Керуючись ст. 175, 177 ЦПК України, зазначаю, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Додатки:
1. Докази сплати судового збору.
2. Витяг з ДРРПНМ від _____ року.
3. Копія договору про надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення.
4. Копія договору з центрального опалення.
5. Копія довідки про сплату членських внесків ОСББ.
6. Копія витягу з історії хвороби.
7. Копія протоколу правління ОСББ від _____ року.
8. Копія заяви сусідки (ПІБ Сусідки), що мешкає за адресою ___________.
9. Документи, що підтверджують сплату мною комунальних послуг.
10. Копія паспорту Позивача.
«___» _________ 20___р. (ПІБ Позивача)
Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.
З точки зору продавця
Якщо щось подібне трапиться, продавець може діяти за кількома сценаріями. Перш ніж вибрати конкретний, важливо ще раз перечитати договір купівлі-продажу і подивитися, чи є в ньому ключові пункти. Ось кілька пунктів, наявність яких обов’язково перевіряють:
- Положення в контракті, які стосуються випадків несплати суми покупцем.
- Чи є який-небудь пункт, в якому говориться, що сума, яка залишилася буде виплачена тільки після того, як покупець буде введений в право власності?
- Чи є пункт, згідно з яким продавець може юридично анулювати договір і зажадати відшкодування збитків?
- Чи є який-небудь пункт про те, що покупець може відмовитися від Угоди, якщо він не отримає житлову позику?
- Та інше.
Якщо мова йде про зареєстровану угоду, акт про її розірвання повинен бути оформлений юридично обома сторонами. Тільки після цього нерухомість може бути продана третій особі.
З іншого боку, якщо покупець відмовляється дати згоду на розірвання договору, продавець може подати позов до суду про примусове анулювання або оплату.
З точки зору покупця
Тут теж діє той же набір правил. Покупець також повинен спиратися на договір купівлі-продажу і відштовхуватись від відповідних пунктів:
- Які положення в договорі стосується відмови продавцем від угоди?
- Чи присутній пункт, згідно з яким продавець може скасувати угоду, якщо з його боку не будуть виконані певні умови?
- Чи може покупець юридично розірвати договір і вимагати відшкодування збитків?
- Та інше.
Коротше кажучи, покупець і продавець можуть вимагати відшкодування грошової шкоди в разі порушення умов контракту, у разі коли інша сторона не може завершити угоду. Якщо продавець не виконує зобов’язання, то повинен повернути покупцеві заставу, а також додаткові витрати. У свою чергу покупець може, спираючись на договір примусити продавця завершити угоду на обумовлених умовах.
Своєчасна реєстрація договору купівлі-продажу квартири важлива як для покупця, так і продавця.
У разі, коли досягнення згоди між сторонами в прийнятому порядку неможливо – звертаються до суду. Саме останній має виключне право примусити до виконання сторону договору, що ухиляється від виконання, або анулювати його.