Зразок позовної заяви про визнання права власності на земельну ділянку (пай)
В залежності від конкретних обставин справи, зміст позовної заяви про визнання права власності на земельну ділянку може мати відмінності від представленого зразка. У той же час, структура заяви є незмінною. Тому у випадку, коли ви складаєте позов самостійно, без допомоги кваліфікованого юриста, ви можете спиратися на структуру наведену нижче.
До __________ суду м._________ адреса:___________________ Позивач-1: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________ Позивач-2: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________ Відповідач: ____________ (П.І.Б), паспорт (серія та номер, ким виданий), ідентифікаційний код, адреса:___________________ Третя особа: ____________, адреса:___________________ |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання права власності на спадкове нерухоме майно (земельну ділянку)
«__» _______ 20__ року у віці 60 років помер Іванов Іван Іванович, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії ___ від «__» _______ 20__ року за № ______.
Після смерті Іванова І.І. відкрилась спадщина на майно, яка складається з будинку № __, який розташований в по _________________ та ½ частини земельної ділянки загальною площею 1 га, що знаходиться на території _______________.
Спадкоємцями за законом померлого в рівних частинах є його рідні дочки:
– (ПІБ Позивача-1)
– (ПІБ Позивача-2)
З метою отримання у власність відповідних часток спадкового майна, що належало Іванову Івану Івановичу на момент смерті, Позивачі звернулись з відповідною заявою до державного нотаріуса _____________, який працював в порядку заміщення державного нотаріуса ____________ державної нотаріальної контори.
Однак нотаріусом було відмовлено в наданні свідоцтв про право на спадщину за законом на частину земельної ділянки загальною площею 1 га, що знаходиться на території ________________.
Підставою відмови є те, що Іванов І.І., успадкувавши ½ частину вказаної земельної ділянки від своєї матері та отримавши відповідне свідоцтво про спадщину за законом, не звернувся до відділу Держкомзему у _______________ по питанню реєстрації свого права власності та отримання відповідного документу на землю – державного акту.
Враховуючи викладене, Позивачі не мають можливості отримати в нотаріуса свідоцтво на право на спадщину за законом на частину вказаної земельної ділянки оскільки відсутній державний акт.
В свою чергу згідно витягу з ДЗК про земельну ділянку від «__» _______ 20__ року за спадкодавцем зареєстровано право власності на ½ частину земельної ділянки № ____________ загальною площею 1 га.
Так, статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Другим власником ½ частини вказаної земельної ділянки є сестра спадкодавця – (ПІБ Відповідача).
Таким чином Позивачі мають право на спадкування за законом по ¼ рівнозначній частині земельної ділянки № ___________ загальною площею 1 га., що сумарно складає ½ частини земельної ділянки, яка належала спадковадвцю на момент смерті.
Частиною першою статті 182 ЦК України, передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється чи не визнається іншою особою.
Право власності гарантоване ст. 41 Конституції України і не може бути визнане дійсним чи не дійсним, оскільки як суб’єктивне право є можливістю здійснювати або не здійснювати будь-які дії, що прямо незаборонені законом, у даному випадку – володіти, користуватися і розпоряджатися своїм житлом.
Відповідно до п. 3.1. листа ВССУ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Статтею 32 ЦПК України передбачено, що позов може бути пред’явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно.
Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо:
1) предметом спору є спільні права чи обов’язки кількох позивачів або відповідачів;
2) права і обов’язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави;
3) предметом спору є однорідні права і обов’язки
Тому на підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 3, 4, 38, 42, 44, 57, 58, 59, 64, 82, 109, 118, 119, 120 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 330, 388, 392 Цивільного кодексу України,
Прошу:
Відкрити провадження по справі;
1. Визнати та виділити внатурі (ПІБ Позивач-1), в порядку спадкування за законом, право власності на ¼ частину земельної ділянки № ____________ загальною площею 1 га, яка знаходиться в адміністративних межах ___________________.
2. Визнати та виділити внатурі (ПІБ Позивач-2), в порядку спадкування за законом, право власності на ¼ частину земельної ділянки № _________ загальною площею 1 га, яка знаходиться в адміністративних межах ______________________.
3. Визнати та виділити внатурі (ПІБ Відповідач) право власності на ½ частину земельної ділянки № ___________ загальною площею 1 га, яка знаходиться в адміністративних межах ________________________.
Додатки:
Копії позовної заяви.
Копія паспортних даних та ідентифікаційного коду позивача-1.
Копія паспортних даних та ідентифікаційного коду позивача-2.
Копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від «__» _______ 20__ року.
Копія витягу з ДЗК.
Копія технічної документації із землеустрою на земельну ділянку.
Копія довіреності на представництво інтересів позивача-2.
«___» _________ 20___р. (ПІБ позивача)
Перш ніж подавати позов, якщо ви складаєте його самостійно, без допомоги юриста, вам варто вивчити зміст статей, на які ви будете спиратися при подачі позову та впевнитися, що ви маєте усі необхідні документи, докази і свідків по справі. Потрібно правильно обрати суд, до якого буде подаватися позовна заява.
Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.