Відкрити меню

Позовна заява про визнання шлюбу недійсним

Позовна заява про визнання шлюбу недійсним

Відповідно до чинного законодавства шлюб, можливо, визнати недійсним або фіктивним. Недійсність шлюбного союзу встановлюється судом. Можливо це є нонсенсом, але шлюб вважається недійсним з моменту його укладення, отже, такий шлюб не породжує ніяких прав і обов’язків між подружжям. Розлучення порівняно з недійсністю навпаки породжує такі юридичні наслідки, як необхідність поділу спільно нажитого майна в період шлюбу, але слід зазначити, що якщо майно все-таки було нажите в період недійсного шлюбу, застосовуються правила часткової власності.

Підстави до визнання шлюбу недійсним

Не так вже й мало існує підстав для шлюбу не дійсним. При розгляді справи в суді будь-яка з підстав має вагоме значення. Зупинимося на переліку підстав.

1) Вступ до шлюбу без вільної згоди одного з вступаючих у шлюб. Відповідно до чинного законодавства України поєднуватися шлюбом можна тільки при взаємній згоді, що засвідчується співробітниками державного органу і запрошеними свідками.

2) Недосягнення шлюбного віку. Сьогодні право вступити в законний шлюб мають право люди, які досягли вісімнадцятирічного віку. Але, в ряді обставин, поріг віку може бути зменшений до 16 років, якщо на це дасть право суд. Як показує практика, такими обставинами є вагітність, призов на військову службу, хвороба. У разі якщо відсутні поважні причини для зниження шлюбного віку і шлюб зареєстрований з особою, молодше 18 років, укладений шлюб можна визнати недійсним.

3) Наявність обмеженої дієздатності або недієздатності в момент укладення шлюбу в одного з подружжя. Для визнання шлюбу недійсним в даному випадку необхідно судове рішення, що підтверджує наявність психічного розладу у людини, недієздатності або обмеженої дієздатності.

4) Шлюб, укладений між кровними родичами, також тягне його недійсність. Під кровними родичами розуміються ті родичі, з якими є спільний предок. Якщо шлюб укладений між неблизькими родичами, то можливо збереження законності шлюбу. Також під забороною шлюби між батьками та усиновленими дітьми.

5) Встановлений судом факт існування іншого зареєстрованого шлюбу у одного з подружжя.

6) Фіктивність. Досить часто недійсний шлюб ототожнюють зі словосполученням, як «фіктивний шлюб». Однак, це зовсім різні за цілями, які вони переслідують, поняття.

Як правило, удаваний шлюб укладають для зручності тільки однієї сторони, а друга сторона є постраждалою і в подальшому набуває право на компенсацію.

Шлюб, метою якого є не створення сім’ї, а отримання необхідних для подружжя благ є фіктивним. Наприклад, отримання позики на пільгових умовах, реєстрації, житла. У нашій країні такі шлюби оформляються досить часто і подружжя, як правило, не звертаються до суду для визнання такого союзу фіктивним, так як в іншому випадку вони втратять всі прерогативи, заради досягнення яких і був укладений фіктивний союз.

Чи укладати шлюб, для отримання будь-якої вигоди вирішувати тільки вам. Але в будь-якому випадку справжні цінності повинні відігравати головну роль в житті кожної людини.

Зразок позовної заяви про визнання шлюбу недійсним

До __________ суду
адреса:___________________

Позивач: (П.І.Б. Позивача)_________________________, адреса:___________________, код__________, тел.___________

Відповідач: (П.І.Б. Відповідача)_________________________, адреса:___________________, засоби зв’язку невідомі, ідентифікаційний код відсутній.

Третя особа без самостійних вимог: (відділ державної реєстрації актів цивільного стану)_________________________, індекс_____, адреса:___________________, код__________, тел.___________

немайновий позов

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання шлюбу недійсним

01.01.2000 року я одружилась з Відповідачем, про що відділом реєстрації актів цивільного стану _______________________ у м. Києві зроблено відповідний запис у Книзі реєстрації актів про шлюб за № ____.

Вказаний шлюб був фіктивним, тобто укладеним без наміру створення сім’ї і набуття прав та обов’язків подружжя.

Відповідача я бачила лише один раз, а саме 01.01.2000 року у відділі реєстрації актів цивільного стану _______________________ у м. Києві під час укладення шлюбу.

Наскільки мені відомо, реєстрація шлюбу з громадянкою України Відповідачу необхідна була для створення суб’єкта господарювання – ТОВ «Господарство». Що надало йому змогу стати його засновником.

Після отримання свідоцтва про шлюб Відповідач одразу здійснив відшкодування понесених мною витрат разом з винагородою та пообіцяв розлучитись через 3 роки. Більше Відповідача я ніколи не бачила.

Таким чином з моменту укладення шлюбу ми спільно не проживали, спіль¬ним побутом зв’язані не були, спільного сімейного бюджету в нас не було.

Вищезазначене можуть підтвердити свідки:
– (П.І.Б. Свідка 1), адреса: (адреса свідка 1)_______________, тел. __________
– (П.І.Б. Свідка 2), адреса: (адреса свідка 2)_______________, тел. __________
– (П.І.Б. Свідка 3), адреса: (адреса свідка 3)_______________, тел. __________

Фактично на момент укладення шлюбу та станом на сьогодні я проживала та проживаю за однією і тією ж адресою: (індекс), (адреса проживання позивача)________. В даному помешканні Відповідача ніколи не було.

Визнання шлюбу недійсним є підставою для анулювання актового запису щодо укладання шлюбу і виданого Свідоцтва про шлюб. На підставі рішення суду про визнання шлюбу недійсним орган РАЦСу має зробити відповідний запис в актовій книзі.

На підставі вищевикладеного, відповідно до частини 2 ст. 40 СК України, керуючись ст. 18 СК України, ст. 175, 177 ЦПК України,

ПРОШУ:

1. В якості свідків, що підтверджують фіктивність укладеного шлюбу допитати:
– (П.І.Б. Свідка 1), адреса: (адреса свідка 1)_______________, тел. __________
– (П.І.Б. Свідка 2), адреса: (адреса свідка 2)_______________, тел. __________
– (П.І.Б. Свідка 3), адреса: (адреса свідка 3)_______________, тел. __________
2. Визнати шлюб між мною та Ель-Алі Білалом, зареєстрований 01.01.2000 року відділом реєстрації актів цивільного стану _____________________ у м. Києві, актовий запис за № ___ недійсним з моменту його укладення та скасувати актовий запис у Книзі реєстрації актів про шлюб.
3. Стягнути з Відповідача на мою користь витрати у зв’язку зі сплатою судового збору.

Додатки:

1. Копія позовної заяви.
2. Свідоцтво про шлюб.
3. Копія паспорту Позивача.
4. Копії паспортів свідків.
5. Копії письмових пояснень свідків.
6. Акт про не проживання відповідача за адресою позивача.
7. Копія згоди відповідача на розірвання шлюбу.
8. Докази сплати судового збору.

Оригінали всіх документів містяться у мене і будуть надані суду для розгляду в судовому засіданні.

Керуючись ст. 175, 177 ЦПК України, зазначаю, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

«___» __________ 2019 року (П.І.Б. Позивача)

Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку