Відкрити меню

Антибіотики: що змінилося з 1 серпня 2022 року?


Антибіотики: що змінилося з 1 серпня 2022 року?

Згідно із рішенням уряду, затвердженим у ряді документів – постановах КМУ № 809 від 19.07.2022 р. та № 837 від 26.07.2022 р., а також у наказі МОЗ України № 1284 від 21.07.2022 р., – починаючи від першого серпня минулого року, українці можуть купувати антибіотики лише за наявності рецепту. До цього часу в аптеках України засіб перебував у вільному продажу.

Протягом перехідного періоду (до першого січня 2023-го) у всіх аптеках, за винятком окупованих територій та районів проведення бойових дій, його видавали в електронній формі, а також дублювали на паперових бланках. З першого січня залишився виключно електронний варіант. На переконання представників МОЗ, впровадженням електронного рецепта спрощується розв’язання проблеми нецільового та неконтрольованого використання антибіотиків.

Щодо безконтрольного вживання засобу

На думку спеціалістів, антибіотики як лікарський засіб не можна застосовувати безконтрольно. Доцільність і спосіб прийому препарату, тип ефективної діючої речовини, дозування, має визначатися кваліфікованим лікарем. За твердженням лікарів, поширене в українському суспільстві безконтрольне самолікування шкодить здоров’ю, а використання антибіотиків без призначення спеціаліста призводить до розвитку такого явища, як антибіотикорезистентність, внаслідок чого бактерії стають стійкими до лікування.

Всесвітньою організаціією охорони здоров’я антибіотикорезистентність названа однією з десяти найбільших загроз для існування людства. Інфекції, викликані бактеріями, стійкими до антибіотиків, у 2019 році спричинилися до смерті більше ніж півтора мільйона людей, що в рази більше, ніж від СНІДу чи малярії (за даними Lancet). Вчені прогнозують, що у 2050 році ця цифра може сягнути десяти мільйонів. Це означає, що кожні три секунди проблема антибіотикорезистентності забиратиме чиєсь життя…

Як можна отримати рецепт?

З початку нинішнього року для отримання електронного рецепту (до січня так само можна було отримати і його друковану версію) пацієнту слід вирушити на прийом до лікаря. Виписати протимікробний засіб має право фахівець будь-якої спеціалізації та рівня меддопомоги. Це під силу зробити лікарю як державного, так і приватного закладу, терапевту, хірургу, стоматологу тощо, зареэстрованим у електронній системі охорони здоровʼя.

Для отримання електронного рецепту в декларації необхідності немає. Але пацієнт, що його потребує, повинен бути зарестрований в електронній системі охорони здоровʼя.

Як придбати ліки за е-рецептом?

Ліки можна придбати за е-рецептом у будь-якій з аптек вашого міста. Для цього фармацевту слід надати інформаційну довідку від лікаря, яка би підтверджувала виписку е-рецепта. Строк дії рецепта – тридцять днів від моменту його виписки.

Антибіотики: що змінилося з 1 серпня 2022 року?

Чи є можливість обрати недорогий аналог?

В е-рецепті лікар зазначає тип діючої речовини, дозування та термін лікування. Пацієнту надається можливість самостійно приймати рішення щодо вибору бренду лікарського засобу. За електронним рецептом аптеки можуть відпускати препарат частинами. Для придбання кожної наступної частини антибіотику нема необхідності повторно відвідувати лікаря: на інформаційній довідці фармацевт має поставити штамп «Відпущено» та вказати кількість відпущеного препарату.

Чи можна придбати антибіотик на окупованих територіях/там, де ведуться бойові дії?

Законом передбачене виключення для тих аптек, які знаходяться на територіях, що перебувають в оточенні або в тимчасовій окупації. В таких закладах (їх перелік затверджений у наказі Міністерства інтеграції) і надалі можна буде купувати антибіотики без лікарського рецепта.

До речі, без рецепта протимікробні лікарські засоби відпускаються безпосередньо дистриб’юторами волонтерським та благодійним організаціям за умови надання запиту відповідної установи, в/ч, лікарського закладу тощо.
Стосовно виписки рецептів під час лікування у стаціонарі

У разі, якщо медичним закладом надаються оздоровчі послуги в стаціонарі в рамках співпраці з НСЗУ, усі необхідні лікарські препарати, у тому числі й антибіотики, гарантовано надаються пацієнту бесплатно. У такому випадку пацієнт не потребує виписки рецепту для їх придбання (за виключенням винятків).

Щодо лікування домашніх улюбленців

Антибіотики для лікування домашніх улюбленців також відпускаються за рецептом. Його має виписати спеціаліст-ветеринар.

246 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку