Відкрити меню

Щодо скасування арешту та повернення майна в умовах війни


Щодо скасування арешту та повернення майна в умовах війни

В умовах воєнного стану правоохоронцями нерідко припиняється розслідування фактових кримінальних проваджень. Причини бувають різні, передовсім, евакуація слідчих матеріалів до безпечного регіону, зміна пріоритетності провадження, втрата можливості знаходження доказів через окупацію територій. Все це загострює актуальність питання щодо скасування арешту майна в ході кримінального провадження та його повернення.

Щодо процедури скасування арешту

Регулюючим документом скасування арешту є ст. 174 КПК України. Воєнний стан не призвів до змін у процедурі.

Ініціювати скасування, згідно із законом, дозволяється: підозрюваному, захиснику, обвинуваченому, законному представнику, іншому власнику майна, представнику юридичної особи.

Про підстави для скасування арешту

Такими підставами вважаються наступні обставини:

  • Відсутність означених вище осіб на засіданні, учасники якого вирішували питання щодо арешту майна. Тобто судом питання було вирішене лише за присутності слідчого.
  • Присутні особи засвідчують необгрунтованість арешту майна або зникнення потреби арешту. Щоб повернути майно, треба у ході досудового слідства звертатися до суду, яким було накладено арешт. У період, коли справа вже перебуває в суді, необхідно звертатися до головуючого.

Як повернути майно?

В умовах війни при розгляді клопотань щодо скасування арешту, накладеного в ході досудового розслідування, виникають деякі труднощі.

Нерідко обвинувачення буває не в змозі надати суду кримінальне провадження через його знаходження в іншому регіоні, який може бути небезпечним.

Щодо скасування арешту та повернення майна в умовах війни

Деколи судді виказують бажання пересвідчитись, на якій стадії знаходиться кримінальне провадження, а також довідатися про наявність у справі матеріалів, якими можна було би спростувати доводи захисту щодо скасування арешту.

У таких випадках юристи наполягають на розгляді можливості скасувати арешт без наявності матеріалів справи. Однак за умови, коли суддя проти, справа може значно затягнутися. У такому випадку завданням адвоката є Завдання адвоката надання максимуму матеріалів, які би допомогли суду у прийнятті рішення без розгляду всієї справи. Додатковим аргументом для скасування арешту майна є думка, що за знаходження матуріалів у іншому регіоні і фактичного призупинення розслідування нема сенсу у тривалому обмеженні власника майна у його користуванні.

Як виконати рішення суду про повернення майна?

У мирний час це питання також було проблематичним, а під час війни воно подекуди унеможливлюється відмовою слідчого надати арештоване майно через його знаходження в іншому регіоні. У такому випадку юристи радять зареєструвати в органі досудового розслідування рішення суду щодо необхідності повернення майна. Окремо слід зареєструвати його і в прокуратурі, якою здійснюється нагляд за кримінальним провадженням. Необхідно обов’язково вимагати повернути майно якнайшвидше та повідомити про його місцезнаходження.

Деколи для більшої оперативності виконання судового рішення може знадобитися залучення іншого адвоката у місці, де знаходиться арештоване майно. Варіантом є передача слідчому судового рішення і матеріалів, а також арештованого майна, після чого слідчим здійснюється виконання судового рішення.

У разі неефективності цих заходів, необхідно надіслати до Державного бюро розслідувань заяву про навмисне невиконання судового рішення . Після виклику за подібною заяою на допит слідчий докладе усіх зусиль до якнайшвидшого повернення майна.

267 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку