Добровільний договір між батьками про сплату аліментів на дитину
Слово аліменти походить від латинського alimentum (утримання, харчування) і означає – кошти, що виділяються одним членом сім’ї іншому. Батьківську турботу неможливо виміряти в грошовому еквіваленті, однак законодавство України, відповідно до якого складається Договір про розмір аліментів, цілком може відповісти на це питання, виходячи з кожного конкретного випадку. Відразу відзначимо, що батькам, які вирішили розлучитися, українське законодавство надає можливість вибору порядку виховання своєї дитини не дочікуючись рішення суду. Право батьків на те, з ким з них проживатиме дитина, як вони поділять обов’язки щодо її виховання, та як здійснюватиметься забезпечення умов її життя регламентується статтею 109 Сімейного кодексу України. Ці пункти прописуються в окремому договорі, який подається до суду разом із заявою про розірвання шлюбу.
Виплата аліментів на дитину згідно зі статтею 189 СК проводиться на підставі договору, який в обов’язковому порядку засвідчується нотаріально. Дана вимога істотно спрощує процедуру стягнення аліментів навіть в тому випадку, коли платник виконує свої обов’язки недобросовісно. Одержувач у даній ситуації звертається не до суду, а до того нотаріуса, який засвідчував договір, а далі до ДВС.
Умови угоди між батьками
Виплата аліментів на дитину за договором проводиться згідно з умовами, відображеними в ньому (сума, порядок виплати, терміни та інше). При складанні документа необхідно врахувати, що сума аліментів не може становити менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (існують деякі винятки). Оплата за попередньою домовленістю батьків може проводиться поштою, за допомогою електронних грошових переказів або у вигляді надходжень грошей на банківський рахунок одержувача. У договорі в обов’язковому порядку прописуються ситуації, коли повинні здійснюватися додаткові витрати на дитину (лікування, відпочинок, розвиток здібностей і т.д.). Цей батьківський обов’язок регламентує стаття 185 Сімейного кодексу України. Якщо угоди з даного питання між батьками досягти не вдається, суд, враховуючи специфічні суттєві обставини, виносить відповідне рішення. Багато пар, не бажаючи «виносити сміття з хати» воліють домовлятися про розмір додаткових виплат «полюбовно».
Як збільшити розмір аліментів?
Навіть у разі мирного вирішення питання між батьками про розмір суми, відповідно до якої буде здійснювати виплата аліментів на дитину, договір можна розірвати або переглянути, але лише за умови взаємної згоди сторін. Договір з усіма внесеними змінами проходить ту ж процедуру, що і на початковому етапі. Переглянути або розірвати договір в односторонньому порядку неможливо. Єдине що може стати причиною цього – істотні зміни матеріального або сімейного стану однієї зі сторін.
Порядок стягнення аліментів
Випадки, коли виплата аліментів на дитину проводиться несистематично, платежі не збігаються з обумовленими термінами, а між батьками виникає маса конфліктних ситуацій, не є рідкістю. Відповідно до пункту 181 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій в нотаріально посвідченому договорі може бути зроблено виконавчий напис, що встановлює заборгованість в тих випадках, коли одним з батьків не виконуються свої обов’язки за договором. Одержувач звертається до нотаріуса з оригіналом договору про утримання дитини у разі невиконання платником своїх обов’язків, а уповноважена особа, у свою чергу, вчиняє напис не залежно від місцезнаходження боржника, місця виконання вимог.
Для вчинення виконавчого напису стягувачем (або його представником) подається заява із зазначенням: дати та місця роботи боржника, банківських реквізитів, строку здійснення стягнення, даних про суму, яка підлягає стягненню. Крім іншого, в заяві стягувача може вказуватися й інша інформація, що має принципово важливе значення в питанні вчинення виконавчого напису. Лише після того, як відповідний напис було проведено, одержувач аліментів звертається із заявою до органів ДВС за місцем знаходження, проживання або роботи боржника. Інстанція в свою чергу вживає всіх можливих заходів, щоб з боржника стягнути суму боргу, рівну аліментним зобов’язанням.
627 переглядів