Відкрити меню

Процесуальні строки під час воєнного стану


Процесуальні строки під час воєнного стану

Ведення повномасштабної війни внесло свої корективи в життя українців. Судова система не стала виключенням. З 24 лютого 2022 року, дня, коли розпочалася агресія РФ проти України та Указом Президента було запроваджено в нашій країні воєнний стан, змінився режим функціонування судів. Відбулося припинення ведення відкритих засідань по розгляду справ, набув суттєвих обмежень доступ до інформації та користування Єдиним реєстром судових рішень. Та все ж під час війни громадяни України не лишилися позбавленими правосуддя.

На жаль, сьогодні все частіше відбувається так, що учасник справи позбавляється можливості здійснення процесуальних дій через війну у встановлені законом терміни. Тому особливо гострої актуальності набуває питання про поновлення процесуальних строків.

Про неможливість здійснення процесуальних дій через воєнний стан

У рішенні Ради адвокатів України від 17.11 2022 р. обумовлені фактори, які в умовах війни є поважними причинами відсутності адвокатів на судовому засіданні під час розгляду справ. Відповідно до рішення Ради адвокатів, поважними причинами неявки адвоката в суд та призупинення участі адвоката у юрисдикційній процедурі слід вважати різноманітні наслідки війни:

  • повітряну тривогу;
  • відсутність електрики;
  • відсутність транспорту;
  • ураження території, де перебуває адвокат, ворогом (збройне/ракетне);
  • окупацію території, де перебуває адвокат, та інш.

Воєнний стан та обставини, з ним пов’язані, нерідко стають на заваді вчасного здійснення й інших процесуальних дій (подання до суду позовної заяви, апеляційної/касаційної скарги, клопотання, заявита інш).

Щодо чинності процесуальних строків

Слід зауважити:

  • Перебіг процесуальних строків не залежить від того, коли було розпочато процесуальні дії (до або після 24 лютого, дня запровадження воєнного стану).
  • Факт збройної агресії та оголошення воєнного стану не у всіх випадках вважається підставою для поновлення строку.
  • Встановлений судом та порушений внаслідок війни процесуальний строк не поновлюється, а продовжується по направленні відповідного клопотання.
  • Під час війни продовжується дія строків позовної давності (спеціальної та загальної).

Процесуальні строки під час воєнного стану

Про поважність причин

Факт оголошення в Україні воєнного стану не вважається поважною причиною порушення строків процесуальних дій. Для того, щоб даний фактор був розцінений як підстава для поновлення встановлених законом строків, необхідно довести, що здійснення процесуальної дії в результаті війни дійсно було неможливе.

Згідно висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (див. Постанову у справі № 500/1912/22 від 29.09. 2022 р.), безкомпромісне застосування судами процесуальних строків щодо звернення українців із позовними заявами, касаційними та апеляційними скаргами під час війни може розцінюватися у якості невиправданого обмеження доступу до суду.

Правила: які причини слід вважати поважними?

Згідно правил, вироблених теорією і практикою, поважною причиною пропуску процесуального строку слід вважати обставину (або кілька):

  • якою унеможливлюється/ ускладнюється можливість здійснення процесуальних дій у строк, установлений законом;
  • яка (які) виникла об’єктивно (незалежно від волі особи, яка пропустила строк);
  • яка виникла у період дії порушеного строку;
  • яка може бути підтверджена допустимими доказовими засобами.

Про подання заяви

Заяву про поновлення строку позовної давності під час війни має подати учасник справи. По її розгляду порушений процесуальний строк судом може бути поновлено у разі, якщо причини будуть розцінені як поважні. В заяві слід навести дані позивача й відповідача (ПІБ, адреси їх проживання) та обставини, за яких було порушено строки.

580 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку