Відкрити меню

Щодо правового статусу та соціальних гарантій добровольців ТРО


Щодо правового статусу та соціальних гарантій добровольців ТРО

Добровольче формування територіальної оборони є воєнізованим підрозділом, який складається на добровільній основі з українських громадян – мешканців даної території . Призначенням даного формування є участь у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах відповідної громади. Правовим документом, яким регулюються питання комплектування підрозділів територіальної оборони, є Положення, затверджене у постанові КМУ №1449 від 29.12.2021 року.

Хто може стати добровольцем ТРО?

Добровольцем Сил територіальної оборони може стати повнолітній (віком від18 років) громадянин України, іноземець, особа без громадянства, що законно перебуває в країні упродовж останніх п’яти років. Добровольців зараховують до складу формування територіальної оборони на добровільній основі.

Для набуття статусу члена підрозділу слід діяти за алгоритмом:

  • Пройти лікарську перевірку, психологічний та професійний відбір.
  • Продати заяву на ім’я командира підрозділу ТРО. Останній протягом семи днів має ухвалити рішення або відмовити в зарахуванні до лав територіальної оборони.
  • Підписати контракт добровольця територіальної оборони (за наказом Міноборони №84 від 07.03.2022 року).
  • Упродовж 30 днів одержати посвідчення добровольця.

Про порядок укладення контракту

Згідно із Законом «Про основи національного спротиву» та Положенням про добровольчі формування територіальної оборони, даний контракт укладається на добровільній основі з командиром підрозділу терміном на три роки.

З ініціативи командира чи добровольця контракт може бути достроково розірвано, в результаті чого припиняється членство у формуванні ТРО.

Контракт укладається в 4-х примірниках, які одержують:

  • член формування ТРО;
  • командир в/ч;
  • командир формування ТРО;
  • керівник ТЦКТС.

Веденням обліку осібгромадян, уклавших контракт добровольця, займається ТЦКТС. Командир формування займається обліком іменного списку його членів.

Щодо правового статусу та соціальних гарантій добровольців тероборони

Про оформлення трудових відносин

Щоб оформити трудові відносини під час дії контракту, роботодавець має отримати від працівника-добровольця копії контракту та посвідчення добровольця ТРО.

Варіанти трудових відносин):

  • Варіант №1. Видається наказ про увільнення працівника у зв’язку із його зарахуванням до складу ТРО. Підстава: контракт добровольця ТРО (фото/скан на е-мейл чи будь-який із месенджерів роботодавця, або усне повідомлення про його наявність). При увільненні виплачується середній заробіток (ст. 119 КЗ про Працю), або заробітна плата у повному обсязі (по можливості), що відмічається в наказі.
  • Варіант №2. Роботодавець проставляє в табелі обліку робочого часу відмітку «ІН», для позначення «іншого невідпрацьованого часу», згідно із законодавством.
  • Варіант №3. Видається наказ про гнучкий режим робочого часу, при чому враховується час, протягом якого працівник виконує обов’язки добровольця. Підстава: заява від працівника. Розмір заробітної плати має відповідати об’єму відпрацьованого часу, але не може бути меншим розміру мінімальної з/п.

За можливості сумісництва працівником-добровольцем посадових обов’язків та обов’язків добровольця роботодавець не видає ніяких наказів, а з/п виплачується відповідно до трудового договору.

Про правовий статус

У переліку прав добровольця територіальної оборони:

  • Згідно зі ст. 119 КЗ про працю, за працівником-добровольцем зберігається робоче місце та заробіток.
  • На членів територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України.
  • За контрактом, доброволець виконує громадські та державні обов’язки. Згідно із КЗ про працю, держава гарантує йому належні умови для їх виконання.
  • На добровольців територіальної оборони поширюються усі гарантії, передбачені Законом України, регулюючого питання соціального та правового захисту військовослужбовців і членів їх родин.

Про соціальні гарантії

Відповідно до засад, означених у ст. 119 КЗ про працю, статуті ЗСУ, Законі «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за активні бойові дії добровольці територіальної оборони визнаватимуться УБД та особами з інвалідністю внаслідок війни.

Вони одержують статус ветеранів війни, а також право: на одноразову грошову допомогу, на медичне забезпечення у разі загибелі, на встановлення інвалідності/часткової втрати працездатності у зв’язку з виконанням обов’язків добровольця, на відшкодування збитків, пов’язаних із затриманням/арештом незаконними органами агресора (особам, залученим до конфіденційної співпраці із Силами Спеціальних Операцій ЗСУ).

518 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку