Щодо виплати кредиту за нерухомість, зруйновану під час війни
У січні цього року набув сили ЗУ від 01.12.2022 за № 2823-IX, яким врегульовується ряд важливих питань щодо кредитування.
Про зміст закону
Законодавцям вдалося охопити новим законом якнайширші категорії населення. Змістом документу врегульовано ряд важливих питань:
- щодо видів кредитного майна, що підлягають прощенню (скасуванню) або замороженню;
- про розмежування видів кредитів, щодо яких передбачене замороження або прощення (скасування);
- щодо визначення порядку повідомлення позичальником кредитора про статус майна, яке в результаті воєнних дій є зруйнованим або пошкодженим.
Дія Закону поширюється на нерухоме майно (квартиру, житловий приватний будинок, незавершений будівельний об’єкт тощо), чи автомобіль, які відповідають як мінімум 1-й із наступних ознак:
- у день надання заяви нерухоме майно/авто є розміщеним на території, яка тимчасово окупована ворогом;
- кредитне нерухоме майно/авто є пошкодженим чи знищеним у ході воєнних дій, терактів, диверсій тощо.
Щодо різниці між прощенням (скасуванням) кредиту та його замороженням
Варто врахувати різницю між прощенням (скасуванням) кредиту та його замороженням. Метою отримання кредитних коштів є купівля, будівництво або реконструкція нерухомого майна.
Такий кредит може бути замороженим (тобто всі платежі по ньому зупиняються тимчасово), або прощеним (тобто він скасовується повністю) і збитки, яких зазнає кредитор, компенсуються державою.
Щодо порядку звернення щодо замороження виплат
Особливості звернення до кредитора з метою отримання замороження кредитних виплат закон прописує досить непросто. Їх сутність зводиться до факту наявності у позичальника права звернення до кредитора з проханням щодо призупинення кредитних виплат. Відповідну заяву можна спрямовувати кредитору не пізніше, ніж за 90 діб до скасування в Україні воєнного стану.
Слід зауважити: в разі перебування майна на підконтрольній Україні території позичальнік негайно має доповнити заяву підтверджувальними документами. У разі перебування майна на територіх, яка є тимчасово окупованою, підтверджувальні документи слід направити у термін 90 діб після скасування воєнного стану.
У наступний день по поданні заявки позичену суму заморожують. Відсотки по даному кредиту мають бути скасовані з дня початку повномасштабної агресії (24.02.2022). Кредитні виплати відновлюють після отримання позичальником передбаченої законом державної компенсації за пошкодження в ході воєнних дій майна.
Щодо прощення (скасування) кредиту
Скасуванню (прощенню) кредит підлягає у тому випадку, якщо кредитне майно не підлягає відновленню. Заяву щодо скасування кредиту слід направити кредитору упродовж 90 діб після того, як буде скасовано воєнний стан.
Зауважимо: законом оговорюються умови прощення (скасування) кредиту. По-перше, станом на 23.02.2022. кредитне нерухоме майно має бути для позичальника та його сім’ї єдиним місцем проживання. По-друге, важливою є відсутність прострочення заборгованості за кредитним договором.
Після надання державної компенсації за знищене майно, відновлюється обов’язок позичальника щодо погашення кредитних зобов’язань.
Детальніше про порядок подачі заяв
Терміном подачі заяв щодо скасування/ призупинення кредитних зобов’язань є період тривання воєнного стану в країні, доповнений строком у 90 діб по його офіційному скасуванні.
Заяву про замороження/прощення (скасування) кредиту необхідно спрямовувати до тієї кредитної організації, у якій брався кредит.
Заява щодо призупинення кредитних виплат підписується власноруч чи за допомогою е-підпису (КЕП) позичальником або його представником. Заяву слід надавати кредитору в оригіналі, а решту документів (тих, якими підтверджується факт пошкодження кредитного майна) слід надавати в оригіналі або в копії, завіреній нотаріусом.
264 перегляди