Щодо порядку формлення правовідносин з волонтерами
Згідно з українськими законами, не всі підприємства можуть вдаватися до залучення до своєї діяльності волонтерів. Є суттєві різниці між оформленням відносин з волонтерами й оформленням трудових відносин з іншими працівниками.
Волонтери: хто це?
Термін «волонтер» з французької перекладаєтьс як «доброволець», проте з т.з. права між цими двама поняттями існує різниця. Згідно зі ст.7, ч. 1 Закону України «Про волонтерську діяльність» від 19 квітня 2011 р. (далі – Закону), волонтер визначається у якості особи, якою добровільно здійснюється соціально спрямована неприбуткова діяльність (надається волонтерська допомога).
В українському законодавстві нема чіткого визначення терміну «доброволець», однак сьогоденні це поняття має стосунок переважно до військової сфери. Ним визначають особу, яка в добровільному порядку (в складі добровольчих формувань) бере участь у захисті батьківщини.
Що не є волонтерською діяльністю?
Згідно із Законом, у якості волонтерської діяльності не розглядаються виконання робіт (безоплатне) та надання послуг, які здійснюються на основі сусідських, дружніх або родинних відносин.
Які організації можуть залучати волонтерів до своєї діяльності?
Відповідно до ст.5 ч.1 Закону, залучення до своєї діяльності волонтерів дозволяється лише неприбутковим організаціям.
Щодо прав та обов’язків організацій
Законом передбачене виконання організаціями, які залучають до виконання волонтерської діяльності осіб без громадянства й іноземців, додаткових обов’язків:
- Інформувати письмово про залучення волонтерів центральний орган виконавчої влади, яким реалізується державна політика щодо волонтерської діяльності (Мінсоцполітики) протягом 5 робочих днів
- Інформувати письмово Державну міграційну службу про припинення особою здійснення волонтерської діяльності протягом 5 робочих днів.
Щодо договору про впровадження діяльності волонтера
При залученні особи до волонтерської діяльності між нею та організацією, яка її залучає, укладається договір, відповідно до якого сторони зобов’язуються:
- волонтер – особисто надавати отримувачам безоплатну волонтерську допомогу протягом строку, установленого в договорі;
- організація – забезпечувати волонтеру умови для виконання волонтерської діяльності.
Договір складається:
- з опису волонтерської діяльності (завдань);
- з указання періоду здійснення волонтерської
діяльності; - із зазначення прав та обов’язків сторін;
- з нагадування про відповідальність за заподіяні збитки;
- із зазначення умов розірвання договору;
- з наведення порядку відшкодовування волонтеру витрат, які пов’язані з виконанням договору.
Щодо порядку укладання договору
Документ укладається в письмовій формі виключно з особою, вік якої досяг 18 років. Діти у віці 14 років, також мають право на укладання такого договору. При цьому необхідно надати письмовову згоду батьків (вихователів, усиновлювачів, піклувальника).
Щодо договору про про надання волонтерської допомоги
Даний документ укладається між двома сторонами – волонтером та отримувачем волонтерської допомоги. Закон визначає в якості отримувачів волонтерської допомоги фізичних та юридичних осіб, які являють собою неприбуткові організації, що потребують отримання такої допомоги.
Договір складається:
- з опису волонтерської допомоги (завдань);
- з указання періоду її надання;
- з нагадування про обов’язки та права сторін;
- з нагадування про відповідальність за заподіяні збитки.
Платно чи безоплатно?
Згідно із ст. 11 Закону, волонтери можуть отримати відшкодування витрат на відрядження як на території нашої країни, так і за кордон. При цьому укладається відповідний договір щодо відшкодування витрат, які необхідно підтвердити документально: на проїзд та провезення багажу до місця надання волонтерської допомоги, на отримання візи, на харчування (за умови, що надання волонтерської допомоги триває більше 4 годин), на проживання у відрядженні (за умови його тривання більше 8 годин), на послуги пошти та телефонний зв’язок, на медичні послуги.
336 переглядів