Щодо правового статусу внутрішньо переміщених осіб
Статус внутрішньо переміщеної особи може надаватися як громадянину України, так і іноземцю чи особі без громадянства, які перебувають на території нашої країни на підставах законності та мають право на постійне в ній проживання. Умовою надання статусу є вимушена, пов’язана з війною зміна місця проживання, причинена бажанням уникнути жахливих наслідків конфлікту, ворожої окупації, проявів агресії та насильства, порушення людських прав, техногенних катаклізмів тощо.
Детальніше про категорію внутрішньо переміщених осіб
Згідно із розпорядженням КМУ від 6 березня 2022 р. № 204, цією категорією охоплені особи, переміщені з тимчасово окупованих територій Криму й м. Севастополь. Також до неї відносять тих, хто полишив свої домівки на території, де ведуться активні бойові дії. За законом, такими територіями слід вважати: Волинську, Донецьку, Житомирську, Запорізьку, Київську, Луганську, Миколаївську, Одеську, Сумську, Харківську, Херсонську, Чернігівську області, а також та м. Київ). Такі громадяни повинні мати довідку про реєстрацію у якості внутрішньо переміщених осіб.
Як отримати довідку?
Щоб отримати довідку, після прибуття в безпечний регіон необхідно написати заяву на ім’я уповноваженої особи і надіслати її до виконавчого органу міської, сільскої, селищної ради або направити в центр надання адміністративних послуг. Якщо це технічно можливо, таку заяву можна подати, скориставшись Єдиним державним веб-порталом онлайн-послуг. Заява складається у формі, затвердженій наказом Мінсоцполітики України від 27 грудня 2012р. № 1610. Подавати заяву громадянин має власноручно, за малолітніх дітей заяву подає їх законний представник, родич або співробітник органу опіки.
Які документи слід додати?
До заяви додається посвідчення особи, для дитини – свідоцтво про народження. За відсутності в документі даних щодо реєстрації місця проживання, росташованого на території, де проходять активні бойові дії, необхідним є надання доказів проживання у небезпечній місцевості. Разом із заявою дорослий може надати:
- військовий квиток;
- трудову книжку;
- документи на право власності;
- свідоцтво про освіту;
- медичні довідки тощо.
Щодо заяви від малолітньої дитини, яку подає її законний представник, то до неї додають документи:
- щодо засвідчення особи представника;
- щодо підтвердження його законних повноважень (у т.ч родинних стосунків між заявником та дитиною). Батькам подавати такий документ немає потреби, у них можуть попросити надання свідоцтва про народження.
Навіщо потрібен статус?
Отримання статусу внутрішньо переміщеної особи надає право:
- на безоплатне тимчасове проживання протягом півроку з дня взяття на облік (термін подовжується для осіб, що належать до пільгових категорій: для членів багатодітних сімей, інвалідів, літніх людей тощо);
- на отримання ряду соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування, у т. ч. соціальних виплат, пенсій тощо;
- на забезпечення ліками; отримання гуманітарної та благодійної допомоги;
- на отримання щомісячної державної адресної допомоги (сума якої становить для дітей та інвалідів – 3000 грн; для інших осіб – 2000 грн).
Детальніше про надання допомоги
Допомога автоматично надається внутрішньо переміщеним особам, яким до 01 березня 2022р. надавалася щомісячна адресна компенсація прожиткових витрат. Виплату допомоги можна отримати через “Ощадбанк”. Кошти надходять на банківський рахунок, вказаний отримувачем у заяві щодо надання допомоги, і виплачуються за повний місяць незалежно від того, коли отримувач звернувся із заявою, та скасування/припинення воєнного стану.
Грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам надають щомісячно протягом усього періоду воєнного стану та одного місяця після його скасування/припинення.
337 переглядів