Відкрити меню

Чи обов’язково укладати трудовий договір?


Чи обов’язково укладати трудовий договір?

Офіційне оформлення найманих працівників – один з важливих механізмів захисту бізнесу. Хоча багато підприємців вважає, що оформлювати працівників не вигідно, насправді – це не так.

Якщо ви не укладаєте трудовий договір, маєте великий ризик отримати штраф. Пропонуємо додатково розібрати відповідальність за порушення трудового законодавства:

Штраф за фактичне допущення до роботи без укладення трудового договору та неправильну виплату заробітної плати

Згідно із статтею 265 КЗпП, за фактичне допущення працівника до роботи без укладення трудового договору та виплату заробітної плати без нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ), порушнику загрожує штраф у 10-ти кратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника. Станом до 1 квітня 2024 року – це 71 000 гривень, з 1 квітня – 80 000 гривень. Для платників єдиного податку на перший раз застосовується попередження. Повторне порушення протягом 2-х років призводить до штрафу в розмірі 30-ти кратної мінімальної заробітної плати за кожного неоформленого працівника.

Важливо враховувати, що на період дії воєнного стану штрафи за ці порушення не накладаються, але існує інша відповідальність за неоформлення працівника.

Відповідальність за порушення законодавства про працю

Відповідальність визначена Кодексом України про адміністративні правопорушення (стаття 41): за порушення законодавства про працю передбачено відповідальність у розмірі від 8 500 до 17 000 гривень. Ця норма діє у повному обсязі навіть на час воєнного стану. Повторне порушення протягом року може призвести до штрафу від 17 000 до 34 000 гривень.

Отож, щоб убезпечити себе від ризиків, необхідно офіційно оформити відносини з працівником. Можливості не обмежуються тільки трудовим договором. Сьогодні ми зупинимось саме на оформленні найманих працівників: як правильно укласти трудовий договір, у якій формі, чи треба його реєструвати та інше.

Чи треба укладати письмовий трудовий договір?

Наразі існує дві форми трудового договору: письмова та усна. Проте є випадки, коли письмовий договір – єдина можлива форма, зокрема:

  • При організованому наборі працівників.
  • При укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними умовами.
  • При укладенні контракту.
  • Коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі.
  • При укладенні трудового договору з неповнолітнім.
  • При укладенні трудового договору з фізичною особою (з ФОПом).
  • При укладенні трудового договору про дистанційну роботу або надомну роботу.
  • При укладенні трудового договору з нефіксованим робочим часом.

Чи обов’язково укладати трудовий договір?

Відповідно, якщо відносини не відповідають цим критеріям, ви можете укласти трудовий договір в усній формі. Проте у такому випадку вам, як роботодавцеві, слід роз’яснити працівнику умови праці, проінформувати про правила внутрішнього трудового розпорядку, провести інструктаж з техніки безпеки та охорони праці тощо. Умови подальшої співпраці повинні бути зафіксовані у заяві працівника про прийняття на роботу.

Чи існує обов’язкова форма для письмових трудових договорів?

Багато підприємців вважають, що треба оформлювати трудовий договір за типовою формою, затвердженою Мінпраці та Мінсоцполітики. Однак це не так. Дана форма містить застарілі положення, які слід змінювати, і це дозволено листом Мінсоцполітики №06/2-4/133 від 09.10.2001.

Єдиний момент – умови вашого договору повинні бути не гірше, ніж у затвердженій формі.

Після підписання трудового договору: що далі?

Після укладання трудового договору вам, як роботодавцю, необхідно видати наказ про прийняття працівника на роботу. Наказ містить назву професії, кваліфікацію, дату початку роботи та умови оплати праці.

Згідно з КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без повідомлення Державної податкової служби про прийняття працівника на роботу. Дата подання повідомлення не може бути раніше дати видання наказу, але має передувати даті початку роботи працівника.

Заключаючи, важливо розуміти, що укладення трудового договору – це не лише юридична формальність, але й гарантія захисту прав та інтересів як роботодавця, так і працівника. Правильне оформлення трудових відносин є запорукою успішного функціонування бізнесу та сприяє створенню здорового трудового клімату в колективі.

81 перегляд

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку