Як працює відновне правосуддя і що це таке?
Попри те, що останнім часом на теренах України відмічене суттєве зменшення кількості кримінальних правопорушень, до яких так чи інакше причетні неповнолітні, частка злочинів, вчинених неповнолітніми, у загальній структурі злочинності продовжує залишатися досить значною. Даними офіційної статистики не охоплюється уся складність цієї проблеми.
На формування особистостей сучасних дітей і підлітків істотно вплинули зміни, які відбулися в різних сферах життя нашого суспільства в останні роки – збільшилася їхня вразливість перед несприятливими процесами, що відбуваються у суспільстві.
За результатами досліджень криміналістів, цей вид злочинності становить основу для самодетермінації представників кримінального світу, тобто стає психологічним грунтом і умовою самореалізації людини у злочинній професії. Спеціалістами встановлено, що своє перше кримінальне правопорушення рецидивісти, як правило, вчиняють у підлітковому віці. Через це, на думку фахівців, державна політика має бути спрямована, перш за все, на якомога більш раннє виведення із кримінального процесу неповнолітніх та їх ресоціалізацію у суспільне життя.
Програма відновлення
Сьогодні в Україні діє пілотний проєкт, спрямований на реалізацію цієї мети. Він називається «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Ініціатором і засновником проєкта, яким передбачене надання безоплатної правової допомоги, стали Міністерство юстиції та Офіс Генерального прокурора України за підтримки Представництва ЮНІСЕФ (Дитячого фонду ООН).
Відновне правосуддя
Відновне правосуддя являє собою особливий підхід до реагування на протиправні дії та здійснення кримінальних правопорушень, у якому враховується баланс інтересів неповнолітнього правопорушника і потерпілої від його дій особи.
В рамках проекту обом сторонам конфлікту пропонується участь у діалозі, яким надається можливість для учасників інциденту прийти до спільного рішення та відновити справедливість.
Тобто в ході процесу відбувається зустріч учасників кримінального правопорушення, під час якої вони колективно вирішують питання: як чинити з наслідками кримінального правопорушення?
У якому разі застосовується Програма?
Програма відновлення для тих неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, застосовується у випадку:
- якщо наявна потерпіла сторона – фізична особа, якій вчиненням кримінального правопорушенням було завдано фізичної, моральної чи майнової шкоди, юридична особа, якій було завдано майнової шкоди;
- якщо неповнолітній вчинив кримінальний проступок уперше, або вчинив нетяжкий злочин;
- якщо неповнолітній визнав факт вчинення кримінального правопорушення;
- якщо неповнолітній і потерпілий погоджуються стати учасниками Програми.
Хто залучається до роботи у проєкті?
Для роботи з неповнолітніми залучають психологів, фахівців Центру пробації, спеціалістів інших організацій та установ, діяльністю яких забезпечується, зокрема, особистісний розвиток неповнолітніх та їх ресоціалізація.
Щодо змісту заходів
Передбачені Програмою заходи полягають у відвідуванні гуртків, участі у тренінгових заняттях, громадській роботі, волонтерській діяльності тощо.
Про деталі участі у Програмі
Усіма учасниками беруться зобов’язання щодо нерозголошення будь-якої інформації, про яку дізналися у ході участі у Програмі, без погодження з іншою стороною.
Крім того, медіатору не дозволяється повідомляти правосуддю ніяких деталей перебігу медитації. Єдиний документом, доступним для використання у ході судового розгляду кримінального провадження, є угода щодо відшкодування шкоди і примирення сторін.
Під час прийняття судового рішення щодо наявності підстав для звільнення від відповідальності враховуються результати участі у Програмі.
Про переваги відновного правосуддя
До таких переваг відносяться:
- врахування інтересів обох сторін конфлікту;
- можливість вирішення конфлікту шляхом залучення до нього усіх сторін;
- забезпечення діалогу між сторонами сприяння розвитку почуття відповідальності у неповнолітнього;
- надання особі, якою вчинено кримінальне правопорушення, шансу виправитися;
- сприяння попередженню вчинення нових кримінальних злочинів;
- мінімізація кількості повторення правопорушень;
Важливим значенням даного пілотного проєкту є його сприяння правовому вихованню суспільства та поширенню в ньому цінностей гуманізму.
219 переглядів