Керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння в Україні
17 березня 2021 року Верховною Радою України були прийняті оновлені, більш суворі штрафи за порушення ПДР. За керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння водію доведеться віддати не маленьку суму – і це лише мінімальне покарання за таке порушення.
Якщо поліція зупинить водія автомобіля у нетверезому стані, то правопорушнику «світить» штраф у розмірі 17000 гривень + вилучення водійського посвідчення строком на 1 рік. Якщо інцидент трапився повторно протягом року, то розмір пені зростає до 34000 гривень + вилучення посвідчення на 3 роки. За третє порушення накладається штраф у розмірі 51 тисячі гривень + позбавлення права на керування транспортним засобом строком на 10 років.
Відмова від проходження перевірки на визначення ступеню алкогольного сп’яніння рівнозначна керуванню транспортним засобом в нетверезому стані і передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 до 51 тисячі гривень + вилучення водійського посвідчення на строк від 1 до 10 років.
Якщо водій в стані алкогольного сп’яніння став винуватцем ДТП, у результаті якого постраждали сторонні особи, то йому загрожує тюремне ув’язнення:
- 3 роки в’язниці за заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості + позбавлення правакерування транспортним засобом строком на 3-5 років;
- 3-8 років в’язниці за спричинення тяжких травм постраждалому + позбавлення правакерування транспортним засобом строком на 5-8 років;
- 5-10 років в’язниці за смерть постраждалого + заборона сідати за кермо 5-10 років;
- 7-12 в’язниці за смерть кількох осіб + позбавлення правакерування транспортним засобом строком на 7-10 років.
Допустима норма алкоголю в крові водія в Україні
В українському законодавстві зазначено, що рівень алкоголю в крові водія транспортного засобу не може перевищувати 0,2 проміле. Це найлегша ступінь сп’яніння – так звана нульова, безсимптомна, так як не впливає на поведінку та увагу людини.
Без спеціального пристрою таку ступінь сп’яніння неможливо визначити на око, тому, якщо в процесі пред’явлення документів працівники патрульної поліції запідозрили, що водій знаходиться за кермом на підпитку, то вони мають повне право запропонувати йому пройти перевірку для установлення стану алкогольного сп’яніння. Для цього використовується професійний технічній засіб – алкотестер Drager, який вимірює концентрацію алкоголю в повітрі, що видихається. За бажанням водія експертизу можна пройти й у стінах лікарні, здавши аналіз крові та сечі.
Зазвичай, прийнята допустима норма алкоголю у крові потрібна для того, щоб врахувати особливості людського організму, в якому може бути невелика доза алкоголю, навіть без вживання спиртовмісних напоїв, а також звести до мінімуму можливу помилку при несправності алкотестеру.
Скільки проміле алкоголю дозволено водієві в інших країнах?
У Німеччині водія покарають, коли ступінь алкоголю в його крові буде вище за 0,5 проміле. За таке правопорушення накладають штраф у розмірі від 500 євро. А за повторній інцидент сума штрафу може досягати 3000 євро. Більш того, на місяць вилучають посвідчення і вносять водія в окремий реєстр правопорушень.
У Франції, як і в Німеччині, дозволена максимальна доза алкоголю в крові – 0,5 проміле. Штраф за перевищення допустимої норми від 135 євро.
Максимально допустимий показник у країнах Європи – 0,8 проміле у Сполученому Королівстві Великої Британії та Ірландії. Винятком є лише Шотландія, там цю допустиму межу кілька років тому було понижено до 0,5 проміле.
Категоричне табу на керування транспортним засобом напідпитку у Чехії, Угорщині, Румунії та Словаччині.
В Албанії допустима доза алкоголю складає 0,1 проміле.
В Естонії, Норвегії, Польщі та Швеції, як і в Україні, дозволено 0,2 проміле.
У Білорусі, Боснії і Герцеговині, Молдові та Сербії – 0,3 проміле. У Росії – 0,35 проміле.
В Ісландії та Литві допустимий рівень до 0,4 проміле.
Скільки можна випити та сісти за кермо в Україні?
На жаль, точно вирахувати, скільки можна випити алкогольних напоїв до норми в 0,2 проміле, щоб безпечно керувати транспортним засобом, і визначити, скільки необхідно часу організму людини на виведення алкоголю – неможливо! Це все індивідуально та залежить від багатьох факторів: вага, вік, стать ( як привило, спиртні напої з чоловічого організму виводяться швидше, ніж із жіночого), індивідуальні особливості організму, кількість з’їденої їжі (перед або під час вживання напоїв, бо на повний шлунок концентрація алкоголю збільшується повільніше), міцність випитого алкоголю, стан здоров’я, прийом медичних препаратів, сон та інше.
Усі фактори наведені вище призводять до серйозних неточностей у підрахунку і неможливості визначити: півкелиху вина – це 0,18 проміле чи вже 0,22? Також варто враховувати можливу похибку алкотестеру або особливості людського організму, в якому може бути невелика доза алкоголю, навіть без вживання спиртовмісних напоїв.
Отже, свідомо вживати навіть слабоалкогольні напої перед тим, як сісти за кермо автомобіля – категорично не рекомендовано!
2499 переглядів