Щодо мобілізації жінок в Україні у 2023 році
У 2023-му в Україні постала необхідність задля забезпечення обороноздатності держави мобілізувати усі наявні національні ресурси. Логічно і закономірно, що цим було викликане питання щодо можливості мобілізації українських жінок.
Про регулюючі документи
Дане питання обгрунтоване рядом законів, зокрема: Конституцією України та Законами «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також іншими відповідними нормативно-правовими актами.
Щодо здійснення мобілізації жінок у 2023 році
Закони, якими обумовлюються питання обов’язку обороняти державу та мобілізації, не розрізняють військовозобов’язаних за статтю. В Україні не всі жінки є військовозобов’язаними, але в українському законодавстві наявні всі необхідні нормативні документи, які обгрунтовують законність мобілізації військовозобов’язаних жінок.Водночас на сьогодні позиція держави щодо цього питання, як неодноразово наголошувалося у промовах представників Міноборони, полягає у тимчасовому утриманні від мобілізації жінок до війська.
Сьогодні на практиці відбувається суто добровільна мобілізація жінок – тобто жінок мобілізують передовсім за наявністю їхньої згоди.
Про необхідність ставати на облік
Питання про те, чи потрібно зараз жінкам ставати на військовий облік, деякий час продовжувало залишатися у суспільстві нез’ясованим.
Однак 30.12.2022 р. Кабінетом Міністрів України було затверджено новий документ, котрим обумовлюється Порядок, за яким має бути організовано військовий облік. Документом розставляються усі крапки над «і» стосовно військового обліку як призовників, так і військовозобов’язаних та резервістів.
Новий порядок передбачає, що жінкам-медикам, лікарям, медсестрам та фармацевтам, які за законом є військовозобов’язаними, необхідно обов’язково стати на військовий облік у ТЦКСП.
Жінок із спеціальністю, спорідненою з військовою, до постановки на військовий облік закон не зобов’язує, але вони можуть це зробити у добровільному порядку, за наявністю власного бажання.
Про новини для студенток-медиків
За новим порядком, студентки, які навчаються у медичному та фармацевтичному виші, мають стати на військовий облік. За два місяці до завершення ними навчання університет подає у ТЦКСП списки майбутніх випускниць. Жінки отримують тимчасове посвідчення військовозобов’язаної, їхні дані заносяться до Єдиного держреєстру. Посвідчення видається у територіальному центрі, біля якого розташований навчальний заклад. Документ є чинним протягом тридцяти діб. Після отримання посвідчення жінка має у семиденний строк з’явитися з ним у ТЦКСП і стати на військовий облік.
За інформацією Міноборони, зараз на фронті перебуває близько п’яти тисяч українок, які мобілізувалися за власним бажанням.
292 перегляди