Відкрити меню

Про сутність смарт-контрактів: їх переваги й ризики, застосування у різних сферах


Про сутність смарт-контрактів: їх переваги й ризики, застосування у різних сферах

Смарт-контрактами називаються цифрові угоди, засновані на використанні технології блокчейн. Умовами даної технології, безпосередньо записаними в коді, забезпечується незмінність, прозорість та безпека.

Про плюси смарт-контрактів

Щоб усвідомити сутність смарт-контракту, варто дізнатися, що ним самостійно проводиться відслідковування дотримання договірних умов. Останнім на сторони накладаються санкції, за недотримання встановлених договором вимог контракт може виявитися позбавленим можливості працювати.

Смарт-контракти працюють без застосування посередництва, чим знижується коштовність укладення угоди та значно заощаджується час, оптимізуються процеси, здійснюється їх автоматизація (за умови відповідності умовам). Усі передбачені дії/ транзакції, пов’язані із смарт-контрактом, відрізняються прозорістю, загальною доступністю, а також доступністю для перевірки.

Про недоліки

У переліку мінусів, які варто врахувати у процесі роботи з даною технологією, одним із найсуттєвіших є передовсім неможливість по виконанні смарт-контракту будь що змінити чи скасувати. У разі помилки чи якихось непередбачуваних обставин це може спричинитися до виникнення нездоланних труднощів.

Варто також врахувати неоднозначність правового статусу смарт-контрактів з різних юрисдикціях, що подекуди призводить до правових ризиків, ускладнення реакції на скарги та будь-якого регулювання.

Слід пам’ятати, що в програмному коді смарт-контрактів подекуди виникають помилки, які спрощують здійснення атак зловмисників, а також викрадення активів. Відомі численні випадки, коли через порушення безпеки, в основі якого лежить саме помилковий код смарт-контракту, спричиняються великі проблеми Наприклад, велика криза 2016 р. в Ethereum-світі, спричинена похибкою в смарт-контракті The DAO, яка призвела до викрадення понад $3,6 млрд у криптовалюті Ether. У січні 2020 р. Ethereum Classic знову був атакований зловмисниками, в результаті чого хакери збагатилися приблизно на $ 5,6 млн.

Про особливості використання смарт-контрактів

Для використання смарт-контракту слід передовсім здійснити вибір блокчейн-платформи – місця його розміщення. Найбільшою популярністю серед них користуються Cardano, Polkadot, Ethereum, Binance Smart Chain та ін. У виборі платформи слід опиратися на вашу конкретну мету. Знадобиться також криптовалютний гаманець, необхідний для здійснення транзакції та контрактної взаємодії. Виконання контракту потребує наявності відповідної кількості криптовалюти.

Подальшу взаємодію із смарт-контрактом слід здійснювати з виконанням певних дій або встановленням умов. Такою взаємодією стає обмін, покупка, голосування, продаж тощо. Важливою є перевірка результатів та впевненість у їхній відповідності очікуванням. Похибка у роботі зі смарт-контрактами призводить до втрати валюти. По виконанні взаємодії результати виводяться на гаманець.

У яких галузях використовуються смарт-контракти?

Смарт-контракти знадобляться для вдосконалення логістичних процесів, допомагають у відстеженні постачань, управлінні елементами інвентаря, ними спрощуються й убеспечуються дії з нерухомістю, вдосконалюється обмін медичною інформацією. Використання смарт-контрактів допомагає автоматичному визначенню прав страхувальника на виплату.

Багатьма проектами, (Etherisc, Nexus Mutual) смарт-контракти застосовуються у створенні децентралізованих страхувальних систем. На інших платформах (Ujo Music та Audius) вони застосовуються для керування медійними й музичними правами, також для розподілення творчих винагород.

Смарт-контракти беруться до використання також у сфері фінансів – допомагають створювати децентралізовані платформи для надання різноманітних послуг (обміну криптовалют, позики, страхування без посередництва, зберігання активів тощо.

158 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку