Щодо податкових наслідків списання боргу
Громадян, незнайомих з тонкощами ПК, податкові наслідки боргового списання нерідко дивують і приголомшують. Тож варто дізнатися про нюанси списання боргу та з’ясувати для себе деталі усіх можливих наслідків.
Як податкові наслідки залежать від причини рішення щодо списання боргу?
Наслідки списання податкового боргу тісно пов’язані з його причинами:
- Якщо списання боргу відбувається в результаті проведення процедури реструктуризації, котра не має відношення до провадження справи про банкрутство, на фізичну особу накладається ряд зобов’язань: нею заповнюється майнова декларація та здійснюється сплата податку з ПДФО, військового збору з частини списаного боргу, сума якого становить 25% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року. У 2023 р. ця сума становить 1 675 грн.
- Якщо списання заборгованості відбувається в результаті реструктуризації споживчого кредиту в іноземній валюті, фізособи отримують податкову пільгу. При цьому умовою реструктуризації є проведення її на підставі процедури ЦБ або Закону № 1381.
Щодо випадку банкрутства
Банкрутство не звільняє фізичну особу від сплати податку на списання заборгованості. Важливо знати, що на державного виконавця, яким задовольняються майнові вимоги стягувачів, покладається обов’язок надання декларації про доходи та активи боржника від його імені (п. 179.6 ПК України). Фізична особа має сплатити 18% прибуткового ПДФО та 1,5% військового збору.
У разі, якщо продається іпотечне майно, проценти за позикою, сплачені при реалізації, мають бути включені до податкового кредиту, а отриманий ПДФО відшкодовується з бюджету.
Щодо списання боргу шляхом використання процедури банкрутства
На погашення збиткового податкового боргу, пені й штрафів, у разі, якщо особа визнана банкрутом, вищесказане не поширюється. Списання такої заборгованості не підлягає оподаткуванню.
Слід пам’ятати, що списання боргу через процедуру банкрутства не звільняє громадян від обов’язку сплати податків. Даний прибуток підлягає декларуванню.
Щодо безнадійного податкового боргу
Безнадійним податковим боргом називають таку державну повинність, погашення якої у найближчій перспективі визнається неможливим або малоймовірним. Існує ряд причин для такого визнання:
- банкрутство;
- недостатність фінансових ресурсів;
- відсутність активів для отримання коштів необхідних для здійснення виплати.
Безнадійним цей борг вважають через те, що на його погашення держава вже не очікує. Зазвичай державою вживаються заходи для його анулювання чи списання. Якщо борг визнано безнадійним, це на означає, що боржник звільняється від боргових зобов’язань.
Держава буде продовжувати вживання заходів щодо стягнення з нього боргу в майбутньому, після появи нових ресурсів або активів.
Оподаткування заборгованості, списаної внаслідок банкрутства
Оподаткування заборгованості, що списана внаслідок банкрутства, законодавством визначається неоднозначно. Існує вказівка вважати таку заборгованість підпадаючою під ознаки безнадійної.
Як зазначають контролюючі органи в ІПК, починаючи з 09.09.2020 р., на такий борг не розповсюджується вимога виплати 25% мінімалки.
Зважаючи на те, що дане питання недостатньо врегульоване законодавством, фізичним особам, які прагнуть або вже встигли скористатися процедурою банкрутства, необхідно звернутися до Державної податкової служби за персональною юридичною консультацією.
Стосовно боржника, який подав заяву на отримання консультації, у податковій службі можуть прийняти рішення щодо необкладення податком усієї суми списаного безнадійного боргу.
Не слід забувати про те, що борг, списаний в результаті процедури банкрутства, потребує сплати податків з даного доходу. Пояснюється це тим, що у цій ситуації у ПК не передбачене пряме звільнення від оподаткування.
285 переглядів