Щодо права на альтернативну службу в період мобілізації
У діючому законодавстві України, регулюючому дане питання, наявна певна прогалина. Чинний Закон № 1975-XII від 12.12.1991 р. (далі – Закон) та Постанова КМУ №2066, яка була видана на основі Закону 10.11.1999 р., (далі – Постанова), регламентують несення строкової альтернативної служби в мирний час.
Законом передбачене встановлення в умовах надзвичайного та воєнного стану окремих обмежень громадянських прав щодо несення військовозобов’язаними альтернативної служби із обов’язковим визначенням її терміну дії. Однак досі жодні обмеження законодавцями не встановлені.
На що посилатися?
Відповідь юристів нескладна – слід посилатися на Конституцію України, норми якої не потребують прийняття нормативного документу, яким би окремо реалізовувалася дія конституційних положень.
Згідно Конституції (ч. 4, стаття 35), у разі існування суперечностей між військовим обов’язком громадянина та його віросповідуванням, несення військової служби може бути для нього заміненим на альтернативну службу(тобто невійськову).
Щодо реалізації права на альтернативну службу
Військовозобов’язаному слід звернутися до Положення «Про порядок проходження альтернативної служби», яке було затверджене Постановою. Згідно із розд. 2 даного Положення, для того, щоб замінити військову службу альтернативною, слід скласти заяву (допускається довільна форма). У заяві слід вказати мотиви, через які неможливо проходити військову службу. Також необхідно додати:
- документи, якими підтверджується правдивість віросповідання призовника;
- копію паспорту;
- копію диплома;
- довідку з місця роботи.
Заяву подають до місцевих ВА та ТЦК.
Представникам яких саме релігійних організацій дозволено служити альтернативно?
Право невійськового проходження служби надане:
- Адвентистам 7-го дня.
- Покутникам.
- Адвентистам-реформістам.
- Євангельським християнам.
- Євангельським християнам-баптистам.
- Свідкам Єгови.
- Християнам віри євангельської.
- Представникам харизматичних християнських церков.
- Представникам церкви Свідомості Крішни.
Як застосовується право на альтернативну службу на практиці?
В багатьох регіонах ВА визначено порядок, за яким у період воєнного часу працездатні особи, які висловили бажання проходити альтернативну службу, залучаються до виконання суспільно-корисних робіт. Так, зокрема, на обліку у Тячівській РВА перебувають до 3 тис. чоловіків, особливостями віровчення яких не допускається використання зброї.
Зокрема, до такої категорії відноситься церква Свідки Єгови, представникам якої надано право на заміну військової служби альтернативною. Поданням заяви щодо неможливості несення військової служби через релігійні переконання унеможливлюється визнання дій військовозобов’язаного підпадаючими під категорію ухилення від призову по мобілізації. Важливо розуміти, що у період мобілізації обов’язково слід заявити про власне право на альтернативну службу. В іншому випадку можна наразитися на ризик бути звинуваченим в ухиленні від мобілізації та притягнутим до кримінальної відповідальності.
240 переглядів