Відкрити меню

Як успадкувати майно на території, що тимчасово окупована?


Як успадкувати майно на території, що тимчасово окупована?

Повномасштабним вторгненням Російської Федерації в Україну зруйноване звичне життя багатьох людей. Частині українців довелося евакуюватися з тимчасово окупованих територій, переїхавши до більш безпечних регіонів. Однак досить часто в населених пунктах, які виявилися тимчасово окупованими ворогом, у них залишаються родичі похилого віку.

Через це все дедалі більш актуальним стає питання щодо отримання спадщини на майно, яке знаходиться на території, непідконтрольній Україні. З оголошенням воєнного стану в усталений порядок прийняття спадку було внесено ряд коректив: відбулися зміни у термінах, місцерозташуванні та самій процедурі спадкування. Тож спробуємо розібратися, як у нових умовах українці можуть отримати спадщину?

Що передовсім необхідно зробити?

Норми законодавства щодо отримання спадку в умовах військового стану залишилися незмінними. Як і раніше, громадянину можна отримати спадок за заповітом або за законом.

Перш за все, необхідно довести факт настання смерті надавача спадку на тимчасово окупованій території. Для того, щоб встановити факт смерті родича, необхідно звернутися до місцевого суду, розташованого на території, підконтрольній нашій державі. Для винесення судом рішення щодо смерті надавача спадку, необхідно надати докази його смерті. Громадянин може звернутися до знайомих чи родичів, які залишилися на тимчасово окупованій території, де проживав надавач спадку, з проханням допомогти в отриманні необхідних документів.

Які знадобляться документи?

Необхідно запастись:

  • свідоцтвом про смерть (надається органом РАЦСу на території, яка перебуває у тимчасові окупації);
  • медичним висновком (довідкою про смерть).

Якщо неможливо отримати жоден з перелічених документів, суд візьме до уваги інформацію свідків, надану у письмовій формі, відео або фото з процесії поховання. Також може знадобитися листування в месенджері, у якому міститься повідомлення щодо смерті надавача спадку, записи відеозвернень тощо.

Щодо подальших дій

Отримавши судове рішення, працівники відділу ДРАЦС видадуть свідоцтво про смерть. По отриманні даного свідоцтва, громадянин подає нотаріусу разом із заявою пакет необхідних документів.

Щодо місця відкриття спадщини

За законом, спадщина має відкриватися у тому місці, де було подано заяву щодо її прийняття. У разі якщо надавач спадку проживав на окупованій території або саме там перебуває його майно, яке передається у спадок, спадщину відкривають там, де було подано першу заяву щодо її прийняття. Отже, спадкоємцю немає необхідності вирушати в окупований регіон, він може надати заяву щодо прийняття спадку нотаріусу (приватному чи державному) у тому місці, де на даний момент знаходиться.

Як успадкувати майно на території, що тимчасово окупована?

Які саме документи надаються нотаріусу?

Пакет документів, які спадкоємець має надати нотаріусу, складається із:

  • заяви щодо прийняття спадщини;
  • свідоцтва про смерть (важливо! саме українського зразка!);
  • заповіту (за наявності);
  • ідентифікаційного коду спадкоємця;
  • його паспорта;
  • документів, якими підтверджується родинний зв’язок між надавачем спадку та спадкоємцем (свідоцтв про народження, про шлюб тощо);
  • правовстановлюючих документів на спадщину (за наявності).

У разі, якщо такі документи відсутні, нотаріус повинен знайти потрібні відомості у відповідних державних реєстрах.

Про зміну термінів прийняття спадщини у період воєнного стану

Для подачі заяви щодо прийняття спадщини у мирний час спадкоємцям надавався термін півроку. Не пізніше, ніж за шість місяців з моменту настання смерті надавача спадку громадянин мав подати заяву щодо прийняття спадщини. Згідно із Постановою КМ від 24.06.2022 за № 719, з оголошенням воєнного стану даний термін подовжується на 4 місяці.

Чи можна пропустити цей строк?

Якщо даний термін з якихось причин спадкоємцем пропущено, доведеться його поновити у суді. При цьому необхідно підтвердити поважність причин пропуску: виникнення важкої хвороби, служба в армії тощо.

189 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку