Відкрити меню

Чи є можливість у особи самостійно захищатися в суді?


Чи є можливість у особи самостійно захищатися в суді?

Функцію захисту законних прав і інтересів особи в суді виконують органи державної влади, у тому числі й суду. Однак питання щодо можливості самостійно захищати свої інтереси в суді стає все дедалі більш актуальним. Відповідь на це питання юристів досить неоднозначна.

Що говорить закон?

Згідно із Цивільним процесуальним кодексом України, сторонам (позивачу, відповідачу), а також третій особі, довіреній особі надається право брати участь у судовому процесі як особисто (самопредставництво), так і через посередництво представника. Фізична особа, яка особисто бере участь у справі, за законом має право також і на звернення до представника.

З чого варто почати?

До написання позовної заяви та подачі її в суд слід, перш за все, сформулювати вимоги, обміркувати стратегію захисту та зайнятися збором всіх можливих доказів.

Найбільш проблематичним завданням з усіх, перелічених вище, є пошук доказів та прив’язування їх до фактичних даних. Кожну з наведених обставин слід підтвердити документально або надати покази свідка.

Варто ознайомитися з необхідними критеріями достовірності доказів:

  • належністю;
  • допустимістю;
  • достатністю;
  • достовірністю.

Вся необхідна інформація щодо цього міститься у главі 5 ЦПКодексу України.

Важливо пам’ятати про необхідність використання однорідних засобів доказування. До прикладу, якщо при передачі грошей кредитор не попросив у боржника розписки, то довести існування боргу за допомогою показів свідка неможливо.

Чи є можливість у особи самостійно захищатися в суді?

Про зміст і особливості написання позовної заяви

Ознайомитися зі змістом позовної заяви, а також інших документів можна в ЦП кодексі України. Юристи рекомендують:

  • Викладати в заяві всі відомі обставини справи. Їх необхідно підкріплювати доказами та обґрунтовувати нормативно.
  • Ознайомитися із судовою практикою з питання, яке вас цікавить. Існує велика вірогідність щодо того, що у подібних ситуаціях норми права вже застосовувалися. Отже, в них можна дізнатися, які з доказів бажані, а які не бажані в суді.
  • Необхідно завжди знайомитися із першоджерелами, уникаючи порад ділетантів (учасників інтернет-форумів або родичів).

Перше написання позовної заяви іноді перетворюється у справжнє випробування. Заявнику доводиться витрачати на її написання багато нервів і витримки.

Заявник має пам’ятати про те, що його кривдник навряд чи погодиться з усіма викладеними у заяві пунктами. Тож дуже важливо при її написанні обміркувати, які саме аргументи наведе опонент у відзиві й почати приготування до складання відповіді на відзив.

Які ще знадобляться документи?

Документ, який також може знадобитися в суді – клопотання щодо витребування доказів. Згідно із нормами ЦП кодексу, заявник має надати суду всі наявні докази. Трапляються випадки, коли отримання такої інформації від державних органів неможливе, і тоді виникає необхідність звернення до суду. Після цього суд витребує необхідні заявнику документи.

Також в суді може знадобитися заява про проведення засідання у режимі відеоконференції. Через бентежність нинішнього життя добратися до суду в призначений строк буває непросто. Тому зручніше брати участь у судовому засіданні шляхом використання спеціального інтернет-сервісу з захищеним зв’язком.

Не виключено, що в суді знадобиться клопотання щодо відкладення судового розгляду справи. Необхідність у ньому виникає у випадку захворювання когось із учасників чи виникнення непередбачуваних обставин, які можуть кваліфікуватися судом як вагома причина для перенесення дати судового засідання. При цьому важливо запастися всіма можливими доказами щодо вагомості обставин, через які учасник не може вчасно з’явитися до суду.

249 переглядів

© 2024 · Безкоштовні зразки заяв та документів.
Використання матеріалів сайту можливе лише при наявності гіперпосилання на pozovna.in.ua.
Форма зворотнього зв'язку